Wizyta w Stockelsdorf.

Wizyta w Stockelsdorf.

7 maja 2017 Wyłączono przez Paweł Jaskółka-Stanisz

Dzięki dofinansowaniu z Fundacji Współpracy Polsko- Niemieckiej nasza jednostka rozpoczęła realizację projektu ze strażakami z Niemiec.

Druhny i druhowie z OSP Mori znajdującej się w granicach administracyjnych, partnerskiego dla gminy Okonek,  miasta Stockelsdorf zadbali aby kilka dniu upłynęło nam bardzo miło. Już pierwszego dnia po przybyciu i zakwaterowaniu się odbyło się zapoznanie ze sprzętem jakim dysponują tutejsi strażacy. Przejazdy drabiną mechaniczną, podziwianie panoramy Stockelsdorf i Lubeki, a także wspólne ćwiczenia ze sprzętem spowodowały iż czas nam bardzo szybko płynął. Następnie udaliśmy się na „polterabend” do Floriana Paasch. Tam zapoznaliśmy się z tym zwyczajem, który podobnie jak u nas w niektórych rejonach naszego kraju polega na tłuczeniu talerzy. W dniu 1 maja uczestniczyliśmy w święcie Maibaumfest (czyli festyn majowy) Stawianiu drzewka majowego towarzyszy festyn majowy. Do wspólnego świętowania zapraszała nas muzyka orkiestry oraz kuchnia. Goście i mieszkańcy kibicowali druhom ze Stockelsdorf stawiającym drzewko majowe. Tu zjedliśmy obiad, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie i pojechaliśmy do remizy. I tu zostaliśmy już do końca dnia a komendant Bjorn przedstawił nam zasady organizacji straży, funkcjonowania i wyjaśnił wszystkie nurtujące nas tematy. Wizyta nad morzem, spotkanie z władzami gminy, przekazanie tablicy informującej o projekcie, wspólne grillowanie i oczywiście zakupy to kolejne punkty naszej wizyty. Podczas ostatniej kolacji był z nami także Przewodniczący Rady Miejskiej Stockelsdorf – Harald Werner. Tematy związane z rewizytą i kolejnymi wspólnymi spotkaniami zostały omówione i w dniu 2 maja wieczorem byliśmy znowu w Lotyniu. Powrót do domu poprzedzony był wizytą w JRG 2 w Szczecinie. Dwaj druhowie ogn. Michał Szwachła oraz ogn. Łukasz Adamowicz oprowadzili nas po obiekcie i zapoznali ze sprzętem tutejszej strażnicy. Podziękowania należą się również dla st. kpt Andrzeja Gawlika Z-cy Dowódcy JRG, który umożliwił nam zorganizowanie wizyty.