HISTORIA

Ochotnicza Straż Pożarna w Lotyniu powstała w 1949 roku. Jej pierwszymi założycielami byli:

 

  • Michał Taraszczuk
  • Zdzisław Grendus

OSP liczyła wtedy 22 osoby. W skład pierwszego zarządu weszli:

 

  • Michał Taraszczuk – prezes
  • Zdzisław Grendus – naczelnik
  • Józef Furyk – skarbnik

 

Strażnica OSP do 1954r. znajdowała się na terenie ówczesnego SHR Lotyń. W latach 1954-55 wybudowano w czynie społecznym nową remizę przy ulicy Szczecineckiej. 
Do 1959 strażacy posiadali pojazd konny. W 1960r. OSP otrzymała wóz bojowy-beczka typu Bedford. Pierwszym kierowcą tego pojazdu był Władysław Kobiałka. W 1964 obok strażnicy wybudowano drewnianą wieżę do suszenia węży strażackich. W 1972 roku OSP Lotyń otrzymała samochód marki Żuk, którego kierowcą został Edwin Zgoda. do najstarszych strażaków oprócz w/w wymienionych zaliczyć należy: Józefa Stefańskiego, Józefa Ulatowskiego, Sylwestra Frelich, Władysława Neugebauer( który przez pewien okres pełnił funkcję prezesa OSP Lotyń), Władysława Grzyb, Jerzego Rieger, Stanisława Kopkiewicz. W okresie działalności naczelnika Jerzego Rieger do świetlicy strażackiej został zakupiony telewizor „Neptun” – ile to było radości, ilu chętnych telewidzów! Rolę gospodarza pełnił Stanisław Skórski, który z całą powagą i sumiennością wykonywał swoje obowiązki. h2
W latach 1972-1985 naszej OSP naczelnikował druh Józef Ulatowski. Lata 1972-1985 to okres, w którym rolę naczelnika pełnił Ryszard Rakowski. Druh Ryszard „przetrwał” czterech prezesów w tym dwie kobiety: Helena Schab, Czesława Drapała, Jan Tarasewicz, Józef Sałaj. Działalność strażaków na rzecz kościoła nagrodził ks. Jerzy Dąbrowa ówczesny proboszcz parafii Lotyń i w 1973 ufundował sztandar dla jednostki.
W 1983 kierowcą w OSP Lotyń został Waldemar Kopkiewicz. Coś drgnęło w straży – nowy kierowca nie tylko zajął się samochodem ale też „zabłąkaną młodzieżą”. Trzy sekcje młodzieżowe pojechały na zawody do Złotowa. No cóż wyniki były marne ale już było widać młodych strażaków z OSP Lotyń.
Dla szerszej społeczności naszego terenu w 1987, OSP zorganizowała festyn sportowo-pożarniczy, na którym jednostka zaprezentowała 6 sekcji strażackich. Szczególną uwagę wzbudziła jednak sekcja 6-latków. W 1989 odbył się kolejny festyn strażacki a dochód przeznaczono na wycieczkę MDP do Trójmiasta.
h3Jesienią 1991 zakończono budowę zbiornika ppoż.., który był na tym terenie bardzo potrzebny. W 1994 rozpoczęła się budowa nowej remizy. Starą strażnicę rozebrano, a na jej miejscu postawiono nowy budynek. Nowa remiza z dużym garażem, świetlicą i innymi pomieszczeniami potrzebnymi jednostce, została oddana do użytku w maju 1995 roku. Z tej okazji odbył się w Lotyniu pierwszy festyn „Związku Gmin Krajna”.
Rejon podlegający ochronie ppoż. obejmuje 13 wsi: Lotyń, Wojnówko, Skoki, Lubnica, Lubniczka, Węgorzewo, Drzewice, Przybysław, Borki, Kruszka, Babi Dwór, Glinki Suche, Glinki Mokre.

Przez kilka lat po otwarciu nowej remizy przybyło tylko trochę sprzętu. Corocznie odwiedzały i odwiedzają nas nadal grupy przedszkolne, z których w latach późniejszych są członkowie MDP. W Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej zaczynamy osiągać sukcesy a od 1999 roku reprezentanci z naszej OSP zajmują pierwsze miejsca w województwie wielkopolskim. W roku 1999 rozpoczyna się współpraca z gminą Stockelsdorf oraz wygrywamy po raz pierwszy zawody na szczeblu 3 gmin. W tym roku obchodziliśmy także 50 lecie powstania OSP.

artykul1

W roku 2000 odwiedził naszą miejscowość Andrzej Wajda. Strażacy nasi brali udział w zabezpieczaniu spotkania, które odbyło się w miejscowym klubie. Reżyser przyjechał do Lotynia na spotkanie z redaktorami „Szkolnego Donosiciela”  – gazetki szkolnej wydawanej w Szkole Podstawowej w Lotyniu

wajda

Przełom w życiu jednostki nastąpił w roku 2001. Wówczas to zmieniły się władze i do Zarządu weszły nowe, młode osoby. Skład wybranego w dniu 13 stycznia zarządu i komisji rewizyjnej przedstawiał się następująco:

Zarząd:
Prezes – Ulatowski Ireneusz
Naczelnik – Kopkiewicz Waldemar
Z-ca Naczelnika – Kopkiewicz Konrad
Sekretarz – Ciesielska Anna
Kronikarz – Kopkiewicz Maria
Skarbnik – Sochacki Waldemar
Gospodarz – Peciak Ireneusz
Członek – Grzyb Mariusz
Członek – Dudek Zbigniew

Komisja Rewizyjna:
Przewodniczący – Wiśniewski Leopold
Członek – Ulatowski Rafał
Członek – Jaskulski Bogdan

Wznowione zostały w tym roku obchody Dnia Strażaka. Odwiedziły nas także władze ze Stockelsdorf. 25 maja w godzinach między 18 a 19 na plac przed remizę podjechał busik z niemiecką rejestracją. To nasi goście ze Stockelsdorf. Przybyła Pani Burmistrz Brigitte Rahlf z małżonkiem, Prezydent Stockelsdorfu Harald Werner, Pani Pastor Brigitte Frohlich z mężem Wojciechem Mehl. Nasza Młodzież  z MDP stała ustawiona przed remizą. Kiedy goście wysiadali z samochodu zawyła syrena strażacka. Młodzi z MDP przywitali gości kwiatami i okolicznościowymi prezentami, były to kufle i wazon ze znakiem strażackim.

h5h4

Później młodzież odmaszerowała na zaplecze za remizę. Gości zaprosiliśmy do świetlicy na kawę i ciasto. Tu nastąpiły oficjalne przemówienia Pań Burmistrzów, bo u nas też rządzi Pani Burmistrz. Po wszystkich przemowach i wypiciu kawy wszyscy oprócz młodzieży wyruszyli na zwiedzanie Lotynia. Zwiedzali: szkołę podstawową, gimnazjum, kościół, park, firmę „Plast-Rol”, oglądali strusie. A w tym czasie druhowie tzn. Konrad Kopkiewicz, Mariusz Rosicki, Ireneusz Peciak oraz druhny tj. Izabela Grzyb, Asia i Agnieszka Chwieduk przygotowywali grill gdzie piekli kaszankę, kiełbasę, boczek i karkówkę. Dziewczyny w tym czasie przygotowywały sałatki i rozkładały żywność na stołach. Dwie sekcje MDP zrobiły pokaz ćwiczeń bojowych. Wszystko wykonali bardzo dobrze i bardzo szybko ale motopompa w obu przypadkach nie chciała zassać wody i zrobiła to z dużym opóźnieniem. Należy tu przytoczyć fakt, że na tej motopompie 2 sekcje wygrały w 2001 zawody powiatowe.

Dnia 7 lipca 2001 roku odbyły się w Złotowie II powiatowe zawody sportowo-pożarnicze. W eliminacjach powiatowych
udział wzięły 3 sekcje z naszej jednostki. Cały miesiąc trwały treningi i opłaciło się. Drużyna kobiet i mężczyzn zdobyła I miejsce, a chłopcy 12-15 drugie miejsce za które otrzymali 8 kamizelek ostrzegawczych. Za I miejsca były buty, a więc dostaliśmy 16 par i większość nr 26. I wreszcie się udało wygrać zawody powiatowe co jeszcze kilka lat temu było wielkim marzeniem.

 

20 grudnia 2001 nasza jednostka otrzymała średni samochód gaśniczy STAR 244. Jest to samochód z napędem na wszystkie koła, zbiornikiem wody o pojemności 2,5 tys. litrów i motopompą o wydajności 800 l/min. Normalnie oznaczając GBM 2,5/8 JELCZ 008. Jest to duża zmiana, ponieważ do tej pory ( przez ponad 30 lat) dysponowaliśmy tylko jednym Żukiem, a obszar obrony podlegającej naszej OSP to 13 wsi razem z Lotyniem. Nie jest to samochód nowy, lecz o wiele bardziej podniesie się poziom bezpieczeństwa na tym terenie. Zamontowaliśmy na ścianach bocznych samochodu reflektory aby przy samochodzie i w promieniu kilku metrów od niego było widno podczas działań w nocy. Wykonaliśmy instalację do zasilania samochodu powietrzem aby wyjazd następował jak najszybciej. Mamy 18 ludzi uprawnionych do wyjazdów w tym jest 3 kierowców uprawnionych do jazdy tym autem. Są to: Waldemar Kopkiewicz, Waldemar Sochacki oraz Ryszard Świstun.

waldek waldeks rysiu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W roku 2002 włączyliśmy się czynnie w sprzątanie lotyńskiego parku. Pojechaliśmy po raz pierwszy także na zawody wojewódzkie. Niestety wyniki nie były dobre. Sam termin zawodów lekko chybiony bo w wakacje czyli wtedy kiedy większość ma wolne, a rolnicy mają żniwa. Ale sam udział w takiej imprezie był dla nas dużym przeżyciem. Co się okazało organizatorzy oszukiwali sekcje z Lądka wystartowały mając krótsze węże. Zostały za to zdyskwalifikowane ale niesmak pozostał.

Dnia 14 września odbyła się skromna uroczystość po
żegnania wieloletniego członka naszej OSP druha: Kazimierza Frątczaka. Wynikło to z faktu iż Kazimierz zmienił miejsce zamieszkania. Obecnie mieszka na południu Polski. Przez wiele lat czynnie uczestniczył w życiu jednostki, był kierowcą, mechanikiem i bardzo miłym i dobrym kolegą. Udaliśmy się do mieszkania naszego druha liczną brygadą. Naczelnik wręczył zaległe odznaczenie, przekazał podziękowanie i wręczył upominek.

Jednostka nasza spełniła wymagania dotyczące włączania jednostek OSP do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i z dniem 5 listopada 2002 włączeni zostaliśmy do w/w systemu. Jednostka teraz musi być jeszcze bardziej mobilna, sprawna i wyszkolona. Oprócz gaszenia pożarów będziemy się teraz zajmować także ratownictwem technicznym, medycznym, chemicznym i innymi miejscowymi zagrożeniami. Decyzja o włączeniu nas do KSRG została wręczona na zebraniu sprawozdawczym 25 stycznia 2003. A niżej przedstawiam jej treść:

ksrg

 

Więcej zdjęć z wydarzeń dziejących się w odbiegłych latach  można obejrzeć w galerii. Zachęcamy byłych i aktualnych druhów do przeglądania oraz was drodzy Państwo, a może zobaczycie kogoś lub coś z dawien dawna. Od 2005 roku strona nasza pomału już się rozkręcała więc w dziale Archiwum można też odnaleźć wydarzenia i akcje dziejące się na przestrzeni danych lat.

Dodaj komentarz