Polsko – niemiecki obóz MDP

Polsko – niemiecki obóz MDP

9 sierpnia 2022 Wyłączono przez Paweł Jaskółka-Stanisz

W lipcu na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej w Bornem Sulinowie organizowany był przez naszą jednostkę obóz polsko – niemiecki dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.

50-cioro młodych adeptów sztuki pożarniczej oraz 10 opiekunów przez 8 dni wspólnie realizowali przygotowany program. Grupa polska przyjechała do Bornego już w piątek 15 lipca. Uczestnicy przywieźli niezbędny sprzęt i wyposażenie. Rozpoczęła się budowa obozowiska. Regulamin funkcjonowania został stworzony wcześniej i omówiony z rodzicami. Dzień zakończony został ogniskiem. A ognisko rozpalone w pierwszym dniu zostało wygaszone dopiero po zakończeniu naszego pobytu. Cały czas się paliło. Sobota to zajęcia teoretyczne ze sprzętu pożarniczego dla grupy polskiej oraz rozłożenie namiotów i łóżek dla grupy niemieckiej. Niedziela to całodniowy pobyt w parku rozrywki „Owadogigant” w Lubnicy. Tu już wspólnie z grupą niemiecką spędzaliśmy czas na grach, zabawach i innych konkurencjach. Wieczorem przy ognisku z wykorzystaniem dostępnego sprzętu wspólnie śpiewaliśmy utwory po polsku i niemiecku. Od poniedziałku do soboty realizowaliśmy elementy programu szkolenia Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Były zajęcia z musztry, zwroty, gry i zabawy ze sprzętem strażackim. Zajęcia z zakresu ratownictwa drogowego, zawody strażackie, rozwinięcia jak na zawodach, budowa linii oraz podawanie prądów wody i piany. Ze względu na temperaturę codziennie byliśmy nad jeziorem, gdzie oprócz kąpieli uczestnicy bawili się pływając na bananie i sofie. Ćwiczenia w komorze dymowej, rozwinięcia z pojazdów pożarniczych oraz ścianka wspinaczkowa i wspinanie się po skrzynkach to kolejne zajęcia na naszym wspólnym spotkaniu. Byliśmy w muzeum a także na wycieczce w Szczecinku. Zwiedziliśmy Jednostkę Ratowniczo- Gaśniczą, z panoramy podnośnika można było obserwować miasto a także byliśmy świadkami wyjazdu do działań jednego zastępu. Uczestnicy mieli w mieście trochę czasu wolnego a po wspólnym obiedzie była gra – paintball. Dwie osoby miały urodziny: Markus i Felicia,  więc były torty i sto lat. Czas płynął bardzo szybko i w niedzielę 24 lipca po śniadaniu podsumowaliśmy nasz wspólny pobyt w Borneo. Za rok widzimy się w Niemczech. Organizatorem będą nasi tegoroczni goście czyli Jugendfeuerwehr Stockelsdorf.

Było bardzo gorąco i bardzo dużo się działo. Dla uczestników zakupiona została woda gazowana, niegazowana i napoje gazowane i niegazowane. Tego nie mogło brakować i nie zabrakło. Temperatury ponad 30 stopni powodowały iż musieliśmy nasze zajęcia przesuwać lub przerywać gdyż było za gorąco. Ale podczas podsumowania wszyscy stwierdzili że lepiej niech będzie podczas obozu gorąco niż ma padać deszcz. Opiekunowie po czasie też stwierdzili, iż plan był bardzo bogaty bo nie było kiedy się wspólnie kawy napić. Jak uczestnicy mieli czas wolny to już było szykowane następne przedsięwzięcie. Dobrym rozwiązaniem, było to, iż nasi uczestnicy nie mieli cały czas telefonów. To powodowało iż rozmawiali ze sobą, bawili się i nie było obaw, iż ktoś zgubi lub zamoczy telefon. Pół godziny w ciągu dnia na kontakt z rodzicami i aktywność na różnych aplikacjach społecznościowych musiała wystarczyć. Było bardzo fajnie!!!!

Serdeczne podziękowania należą się dla:

Komendanta Wojewódzkiego PSP w Szczecinie – nadbrygadiera Jarosława Tomczyka, za wyrażenie zgody na organizację obozu na terenie Ośrodka.

Komendanta Powiatowego PSP w Szczecinku – brygadiera Andrzeja Wójtowicza, za możliwość zapoznania dzieci i młodzieży ze sprzętem i warunkami funkcjonowania JRG Szczecinek

Ochotniczej Straży Pożarnej Miasta Bornego Sulinowa za wsparcie sprzętowe i kadrowe podczas realizacji ćwiczeń praktycznych.

Kadry wychowawczej z obu krajów (Markus Dahlke, Andrea Göbel, Iwona, Konrad Kopkiewicz, Krystian Kwiatkowski, Oskar Leśniewski, Łukasz Rzadkiewicz, Wojciech Szkwarek, Alexander Wehowsky, Paul-Henry Wolff), którzy nieodpłatnie w ramach swojego wolnego czasu zaangażowali się w działania na rzecz dzieci.

Nasze obozowe spotkanie zostało sfinansowane ze środków:

Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży – 59 040 zł

Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – 14 934 zł

Ochotniczej Straży Pożarnej w Lotyniu – 7196 zł.