Ćwiczenia Polsko – Niemieckie
5 maja 2015W dniach od 30 kwietnia do 3 maja br naszą gminę odwiedziła grupa dziesięciu strażaków z OSP Mori (gmina Stockelsdorf) . Goście z Niemiec zaproszeni zostali przez zarząd OSP Lotyń na wspólne Polsko – Niemieckie ćwiczenia strażaków-ratowników, których organizatorem i pomysłodawcą był naczelnik OSP Lotyń Konrad Kopkiewicz. W ciągu weekendu brać strażacka aktywnie spędziła czas na wspólnej integracji i ćwiczeniach, budując przy tym bardzo dużą kooperacje.
Goście do Lotynia przybyli w czwartkowe popołudnie, by od razu rozgościć się na przygotowanym pikniku z grillem i ogniskiem. Tego dnia omówiony został plan działania na najbliższe trzy dni. Spotkanie zakończono około północy, goście udali się do pensjonatu Białe Wzgórze w Okonku, gdzie mieli zapewnione zakwaterowanie.
Dzień drugi – Piątek.
Z racji iż tego dnia w Lotyniu organizowany był turniej piłkarski, a strażacy z OSP Lotyń wystawili drużynę, koledzy z Niemiec wspomogli naszych druhów w rozgrywkach sportowych. Mieszana drużyna rozegrała trzy mecze, niestety wyniki nie były za ciekawe lecz sednem wydarzenia była wspólna zabawa z odrobiną ruchu. Podczas przebywania na stadionie druhowie dopingowali swoją drużynę oraz korzystali z atrakcji, które organizatorzy turnieju zapewnili na ten dzień. Po emocjach sportowych, które zakończyły się około 15 odbył się obiad.
Dalsza część dnia to już ćwiczenia strażackie, które odbywały się w miejscowości Borki. Scenariusz zdarzenia obejmował pożar na skraju lasu oraz usunięcie powalonych drzew z wykorzystaniem pilarek spalinowych. Strażacy zgrupowani w remizie po zaalarmowaniu udali się alarmowo w miejsce prowadzenia ćwiczeń. Zadaniem na miejscu było oczywiście rozwinięcie bojowe i ugaszenie kontrolowanego pożaru przy użyciu dostępnego sprzętu gaśniczego. W drugim etapie prowadzono cięcie drzewa w pobliskim lasku. Wspólnymi siłami przygotowano drewno, które zostanie zabrane do remizy aby można było z okazji Dnia Dziecka czy też dożynek zrobić ognisko. Dzień zakończył się oczywiście wspólna kolacją przy grillu i ognisku.
Dzień trzeci – Sobota.
Tego dnia skupiono się już głównie na działaniach strażackich. Po powrocie ze Szczecinka gdzie goście udali się na zakupy i krótkie zwiedzanie, rozpoczęto rozgrywanie epizodów. Do Lotynia przybyły jeszcze dwa wozy bojowe z OSP Okonek i OSP Łubowo, dzięki którym do scenek zaplanowanych na ten dzień mogliśmy udawać się autami z pełnym zakresem sprzętu ratowniczo-gaśniczego. Wcześniej podzielone zastępy (mieszane PL – D) oczekiwały na dyspozycje w remizie, by około 13 wyjechać alarmowo do pierwszego zdarzenia jakim by pożar obiektu gospodarczego w okolicy stacji PKP w Lotyniu. Na miejsce wyruszyły trzy wozy gaśnicze, a dowodzący akcją zalecił podanie czterech prądów wody (dwa w ataku na palący się obiekt, dwa kolejne również w ataku na palące się zarośla, trawę oraz stertę obok). Działania rot gaśniczych prowadzone były w sprzęcie ochrony dróg oddechowych. Z terenu akcji strażacy ewakuowali osobę poszkodowaną, co do której wdrożono procedury kwalifikowanej pierwszej pomocy. W czasie trwania akcji nieustanie prowadzono zasilanie pojazdów z pobliskiej sieci hydrantowej. Po przytłumieniu otwartego ognia rozpoczęto dogaszanie pogorzeliska oraz prowadzono prace rozbiórkowe nadpalonych pozostałości obiektu. Działania gaśnicze jak i cały epizod zakończony został około 14:10. Po powrocie do remizy wymienione zostały butle w aparatach oddechowych oraz uzupełniono braki sprzętowe, by następnie udać się na obiad. Drugim założeniem tego dnia był wypadek z udziałem dwóch samochodów. W jednym z pojazdów znajdowało się kilka osób poszkodowanych, a drugi objęty był ogniem. Scenka odbywała się na opuszczonym terenie w okolicy ul. Dworcowej w Lotyniu. Pierwszy zastęp odpowiedzialny był za wykonanie dostępu do osób poszkodowanych przy użyciu sprzętu hydraulicznego oraz ewakuację z pojazdu. Kolejne dwa wozy przystąpiły do działań gaśniczych. Zbudowana trzy linie gaśnicze, poprzedzone oczywiście linią główną z których podano dwa prądy piany gaśniczej (ciężką i średnią) oraz jeden prąd wody. Wszystkie roty gaśnicze prowadziły działania w sprzęcie ochrony dróg oddechowych z racji występowania bardzo dużego zadymienia. Po dokładnym zgaszeniu pożaru oraz zakończeniu działań z zakresu ratownictwa technicznego manewry dobiegły końca. Po powrocie do strażnicy, jak to po akcji zwykle bywa prowadzono działania porządkowe. Porą wieczorową odbyła się końcowa kolacja z wspólną zabawą oraz podsumowaniem spotkania. Opinia gości była bardzo pozytywna w stosunku do ćwiczeń jak i całego pobytu w Polsce.
Dzień czwarty – Niedziela
W niedzielę to my jako organizatorzy udaliśmy się na wspólne śniadania do Okonka. Wyjaśnione zostały ostatnie sprawy a także druhowie powymieniali się mailami i innymi elementami takimi jak napisy straż czy czapeczki. Około 10:30 koledzy z Niemiec zwiedzali miejscową remizę oraz robili pamiątkowe zdjęcia przy ulicy Stockelsdorf. Wracając w kierunku domu, a jadąc przez Lotyń nasi druhowie wykonali pożegnalny szpaler z prądów wody by tym miłym akcentem zakończyć i pożegnać gości. Spotkanie sfinansowane zostało ze środków własnych uczestników, OSP Lotyń, a także gminy Okonek w kwestii paliwa do pojazdów.