Adoracja Grobu Pańskiego

Adoracja Grobu Pańskiego

9 kwietnia 2023 Wyłączono przez Paweł Jaskółka-Stanisz

Triduum paschalne to największe wydarzenie w roku liturgicznym katolików.  Nasza jednostka od mniej więcej pół wieku przez trzy dni na zmianę adoruje Grób Pański kultywują historię i tradycję.

Adoracja naszych druhów zaczyna się w Wielki Piątek i trwa do niedzielnej mszy rezurekcyjnej. Pierwsze warty przy Grobie Pańskim rozpoczynają się po nabożeństwie piątkowym i trwają do 20:30 . Wielka Sobota to najbardziej wyczerpujący dzień, bowiem nasi druhowie są do dyspozycji od 9 rano do godzin wieczornych. Nasza służba w kościele to warta przy grobie Pańskim w czteroosobowym składzie. Czas pomiędzy nimi z reguły niemal w całości spędzamy w remizie. Wieczór to już Wigilia Paschalna i obszerna liturgia w kościele poprzedzona zgromadzeniem  się wszystkich przed rozpalonym ogniskiem przy kościele. Właśnie wtedy aktywność naszych druhów jest największa – strażacy są odpowiedzialni za rozpalenie ognia oraz udekorowanie Eucharystii obecnością pocztu sztandarowego i kompanii reprezentacyjnej.

Niedziela dla naszych druhów rozpoczyna się bardzo wcześnie, bo już o 5:30. Właśnie wtedy ten, kto pierwszy trafia do remizy, włącza syrenę. O 6.00 strażacy wraz z parafianami gromadzą się w kościele, gdzie najodważniejsza z wart na słowa pieśni: „Wesoły nam dziś dzień nastał” pada u grobu Zmartwychwstałego. Na tym jednak nasza rola się nie kończy. Jeszcze przed mszą prowadzimy procesję ulicami Lotynia, by na końcu ponownie trafić do świątyni, gdzie ksiądz proboszcz odprawia już uroczystą mszę w towarzystwie pocztu sztandarowego i wszystkich obecnych tego dnia druhów i druhenek. 

Po wyczerpujących trzech dniach, druhowie w remizie zasiadają do wspólnego wielkanocnego śniadania. Te krótkie symboliczne spotkanie jest okazją do podziękowania strażakom i podzielenia się jajkiem.