Wspólne spotkanie strażaków – podsumowanie

Wspólne spotkanie strażaków – podsumowanie

13 lipca 2017 Wyłączono przez Paweł Jaskółka-Stanisz

Przełom miesiąca czerwca i lipca to był bardzo intensywny czas w naszej działalności. 30 czerwca przyjechała na teren gminy Okonek delegacja z partnerskiej gminy Stockelsdorf z Niemiec. Druhowie z jednostki OSP Mori przyjechali swoimi autami: GBA i SLbus. Pierwszego dnia pobytu po wspólnym obiedzie i zakwaterowaniu gości w Ośrodku agroturystycznym w Okonku, odbyła się odprawa przed wspólnymi ćwiczeniami. A nie były to tylko polsko-niemieckie ćwiczenia ale także międzywojewódzkie. Więcej o nich w artykule Wypadek masowy w Wilczych Laskach – ćwiczenia Każdy zastęp, który przybył na miejsce działań musiał udzielić pomocy poszkodowanym osobom zakleszczonym w rozbitych pojazdach a OSP Mori i Podgaje miały za zadanie dodatkowo zgasić palące się auta. Założenia zostały bardzo realistycznie przygotowane. 12 samochodów, 23 osoby w różny sposób poszkodowane i ucharakteryzowane, 8 oceniających strażaków, 3 fotografów i 2 kamerzystów. Specjalnie do tych ćwiczeń zakupiony został zestaw do pozoracji ran. Pomimo padającego deszczu dwie godziny ćwiczeń upłynęły bardzo szybko. Po uprzątnięciu rozbitych pojazdów i zakończeniu działań zastępy i wszystkie osoby zaangażowane udały się do remizy OSP Lotyń na omówienie błędów i spostrzeżeń. Dla wszystkich zapewniono wyżywienie, zebrane zostały karty udzielonej pomocy medycznej oraz uzupełniono zasoby środka pianotwórczego. 

Drugiego dnia po śniadaniu delegacja strażaków z Niemiec wraz z kilkoma druhami z Lotynia udała się do Szczecinka na zakupy. W tym czasie pozostali na miejscu druhowie przygotowywali sprzęt na X powiatowe zawody sportowo-pożarnicze. X Zawody Sportowo – Pożarnicze OSP pow. złotowski Do zmagań, które odbyły się w Krajence, z naszej OSP pojechały 3 sekcje. Mężczyźni, kobiety i sekcja z Mori. Pomimo iż nie udało się wygrać, gospodarze nie dali nikomu szans, zabawa była udana i wszyscy byli zadowoleni ze wspólnych startów. Po zawodach prezes Waldemar Sochacki, naczelnik Konrad Kopkiewicz z Lotynia oraz troje druhów z Mori: Alexander Wehowsky, Andrea Göbel, Andreas Kurschies pojechali na oficjalną sesję do Okonka. W tym dniu bowiem odbyły się oficjalne uroczystości związane z XV- leciem współpracy między gminami. Na sesji naczelnik Konrad w prezentacji multimedialnej przypomniał wszystkie wydarzenia i spotkania jakie miały miejsce do chwili obecnej. Omówione i przedstawione zostało to w dwóch językach zarówno polskim jak i niemieckim, gdyż oprócz przedstawicieli obu jednostek na sali byli także burmistrzynie z obu gmin, radni, goście zaproszeni, przedsiębiorcy. Część oficjalna zakończyła się około 18, pozostało nam tylko się trochę odświeżyć i wszystkie 3 sekcje oraz pozostali druhowie pojechali na Wrzosowisko, gdzie odbyła się polsko-niemiecka biesiada. Wspólna zabawa, połączona ze śpiewami po polsku i niemiecku, tańce i zawieranie nowych znajomości to wszystko trwało do późnych godzin nocnych. Była bardzo fajna atmosfera a przygotowane na ten dzień śpiewniki bardzo ułatwiały naszą integrację.

Niedziela obfitowała w nieco mniej wrażeń ale było również wesoło. Pojechaliśmy do Wałcza do Grupy Warownej Cegielnia. Zaprezentowano nam tu zastosowane rozwiązania jakie były zastosowane podczas II Wojny światowej w ciągu tzw. Wału Pomorskiego. Byliśmy także na magicznej górce koło Wałcza, gdzie występują anomalia polegające na tym ze samochody lub inne przedmioty same poruszają się pod górę łamiąc prawa fizyki. Po wykonaniu zdjęć udaliśmy się wszyscy do miejscowości Wilcze Laski (powiat. Szczecinecki) gdzie pomagaliśmy w organizacji gier i zabaw dla dzieci podczas odbywającego się w tym dniu festynu dla mieszkańców. Jako jednostka od kilku lat organizujemy gry i zabawy dla dzieci a w tym roku rozdajemy także czujki tlenku węgla. Dnia Dziecka z strażakami  Wieczór był już zarezerwowany na omówienie i zaplanowanie kolejnego naszego wspólnego spotkania we wrześniu br.

W poniedziałek około godziny 11 nasi druhowie zza zachodniej granicy wyruszyli w podróż powrotną do domu a nam pozostało rozliczyć ćwiczenia i wysuszyć sporą ilość węży. Organizacja tego spotkania i ćwiczeń to bardzo dużo pracy członków OSP Lotyń oraz środki finansowe umożliwiające zakupy pozyskane z Fundacji Współpracy Polsko Niemieckiej. Na kolejnym naszym spotkaniu ćwiczyć będziemy ratowanie strażaków przez strażaków, zasady ewakuacji oraz zachowania podczas pożarów wewnętrznych

Serdeczne podziękowania za pomoc przy organizacji ćwiczeń należą się dla: Marka Kozłowskiego,Jerzego i Mariusza Grzyb, Mariusza Findling, wszystkich pozorantów którzy się z nami chcieli bawić oraz Elizy Świtling za pomoc medialną naszych działań.