Wypadek masowy w Wilczych Laskach – ćwiczenia OSP

Wypadek masowy w Wilczych Laskach – ćwiczenia OSP

1 lipca 2017 Wyłączono przez Paweł Jaskółka-Stanisz

Doskonalenie umiejętności zarządzania zdarzeniem masowym,  zabezpieczenie i stabilizacja pojazdów, dokładność wykonywania dostępu przy użyciu narzędzi hydraulicznych oraz szeroko pojęte działania medyczne.  To główne cele ćwiczeń, które odbyły się 30 czerwca na terenie dróg dojazdowych lotniska Wilcze Laski. Pomysłodawcą i organizatorem manewrów był Konrad Kopkiewicz – naczelnik OSP Lotyń, a jednocześnie koordynator ćwiczeń.

Scenariusz zakładał zdarzenie, w którym uczestniczy 12 wraków pojazdów oraz 17 rannych pozorantów. Nadjeżdżające stopniowo na miejsce akcji pojazdy straży pożarnej otrzymywały od Kierującego Działaniami Ratowniczymi swoje zadania i przystępowały do jej realizacji. Głównym zadaniem oczywiście było wykonanie dostępu do uwięzionych rannych poprzez zastosowanie różnych technik i szerokiej gamy sprzętu do ratownictwa technicznego. Każdy zastęp straży miał swojego oceniającego, który na zakończenie analizował scenariusz. Jednostki skupiały się głównie na spokojnym i dokładnym wykonywaniu ćwiczeń by nie wprowadzać większego stresu, bo celem manewrów było oczywiście doskonalenie swoich umiejętności i współpracy. Pojazdy przy których działały zastępy znajdowały się w różnych pozycjach na długości około 200m zaś pozoranci byli dokładnie ucharakteryzowani by zwiększyć realizm.  Po wykonaniu wszystkich proceduralnych czynności przy pojeździe i ewakuacji poszkodowanych, wykonywano oczywiście kwalifikowaną pierwszą pomoc w zależności od przypadku. Jednostki OSP, które na swoim wyposażeniu nie posiadały sprzętu hydraulicznego miały za zadanie ugasić płonące auta. Ćwiczenia rozpoczęły się ogólną odprawą, a zakończyły wspólnym podsumowaniem i spotkaniem integracyjnym. W tych można by ująć Polsko – Niemieckich i międzywojewódzkich ćwiczeniach wzięły udział jednostki Ochotniczych Straży Pożarnej:

  • OSP Lotyń ( organizatorzy)
  • FF Morii (Niemcy gm. Stockelsdorf)
  • OSP Okonek x2 (woj. Wielkopolskie)
  • OSP Jastowie (woj. Wielkopolskie)
  • OSP Radawnica (woj. Wielkopolskie)
  • OSP Podgaje (woj. Wielkopolskie)
  • OSP Broczyno (woj. Zachodniopomorskie)
  • OSP Wilcze Laski (woj. Zachodniopomorskie)
  • OSP Łubowo (woj. Zachodniopomorskie)
  • OSP Miasto Borne Sulinowo (woj. Zachodniopomorskie)

Te duże manewry strażackie przyciągnęły na obszar ćwiczeń wielu widzów w tym m.in Burmistrz Gminy Okonek oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej w Okonku, Funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej z Złotowa i Szczecinka. Pojawiły się tak że lokalne media i sympatycy. 

Foto: A. Choroszewski, OSP Radawnica