Pociąg Maćko na stacji w Turowie

Pociąg Maćko na stacji w Turowie

25 lipca 2017 Wyłączono przez Paweł Jaskółka-Stanisz

W dniu 24 lipca 2017 roku na stacji Turowo Pomorskie druhowie z OSP Lotyń i OSP Wilcze Laski odpowiedzialni byli za uzupełnienie wody w pociągu specjalnym. Nie oznacza to, iż cały pociąg został zalany wodą, jednak lokomotywa, która w tym dniu ciągnęła cały skład była parowa i do prawidłowej pracy potrzeba było 15 ton wody.

Pociąg Maćko, bo tak się nazywał przejeżdżający skład, to jedna z ofert turystycznych biura TurKol. Druhowie z obu jednostek rozstawili zbiorniki brezentowe, zbudowali linię zasilającą z hydrantu i oczekiwali na przyjazd pociągu. Stacja w Turowie zapełniła się w tym dniu także bardzo dużą ilością osób zainteresowanych zobaczeniem lokomotywy parowej. Po przybyciu składu na stację, rozpoczęło się tankowanie. W tym czasie można było robić zdjęcia na  tle lokomotywy a naczelnik Konrad udzielił wywiadu dla stacji TVN 24. Zgromadzony zapas 10 m3 wody został sprawnie przepompowany do lokomotywy, a woda z odległego hydrantu uzupełniała puste zbiorniki. Po zatankowaniu odpowiedniej ilości wody i haśle do odjazdu – pociąg wyruszył w drogę do Poznania.