Złota Ela – Koniec przygody + wywiad

Złota Ela – Koniec przygody + wywiad

15 czerwca 2016 Wyłączono przez Paweł Jaskółka-Stanisz

Pierwszy raz w historii naszej witryny publikujemy najprawdziwszy wywiad, w którym poruszymy tematy nie tylko pożarnicze. Webmaster – P. Jaskółka-Stanisz przeprowadził rozmowę z utalentowaną laureatką kilkunastu edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, a  jednocześnie koleżanką z strażackiej braci Elżbietą Popowicz.

ELA

Webmaster:  Witaj Elu, wiemy że ta edycja OTWP była dla Ciebie ostatnią w kadencji,  opowiedz czytelnikom jaki odniosłaś rezultat w tegorocznej XXXIX edycji ?

Ela: W tym roku udało mi się zdobyć 5 miejsce na finale centralnym w Supraślu.

Webmaster: Historia Twoich osiągnięć w turniejach strażackich jest dość bogata. Czy możesz opowiedzieć  jak zaczęła się ta przygoda i co Cię inspirowało do brania udziału ?

Ela:  Wszystko zaczęło się  w 2006 rok. Chodziłam wtedy do 2  klasy szkoły podstawowej i turniej był dla mnie nowością. Do wzięcia udziału w OTWP zachęcił mnie brat Michał, który w 2005 roku zwyciężył na szczeblu krajowym. Tak naprawdę Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej to tradycja w mojej rodzinie, dlatego w pewnym sensie musiałam kultywować ten zwyczaj. Również moja siostra Kasia, już od najmłodszych lat uczestniczyła w tym konkursie. Oboje byli dla mnie ogromnym wsparciem i autorytetem. Zawsze mogłam na nich liczyć. Jadąc do Tarnówki nie oczekiwałam wiele, jednak po eliminacjach pisemnych okazało się, że dostałam się do finału ustnego. Ostatecznie zajęłam 3 miejsce. Był to dla mnie ogromny sukces. Wówczas postanowiłam, że będę się systematycznie przygotowywała do kolejnych edycji. Jak powiedziałam, tak zrobiłam i przez kolejne lata bardzo dużo się uczyłam, a eliminacje powiatowe OTWP stały się kluczowym dniem w moim  kalendarzu.

Webmaster: Jak oceniasz organizację i poziom turnieju na wszystkich szczeblach i czy Twoim zdaniem  wiedza, którą uzyskałaś na konkursach jest przydatna ?

Ela:  OTWP jest zawsze bardzo dobrze zorganizowany. Zazwyczaj wszystko przebiega bez zarzutów. Organizatorzy starają się zapewnić uczestnikom jak najlepsze warunki do pisania testów, a po eliminacjach pisemnych bogato wypełniają czas oczekiwań na wyniki wycieczkami, wystawami lub pokazami. Zawsze można dowiedzieć się czegoś nowego, zapoznać ze sprzętem albo spróbować swoich sił w ratownictwie medycznym. Mimo, że jest to konkurs atmosfera jest bardzo przyjazna, a każdy z uczestników chętnie pomaga młodszym. Debiutanci  uczą się, jak dokonać zgłoszenia w razie pożaru czy wypadku. Jest to bardzo ważne, bo wielokrotnie jeden telefon pozwala uratować życie wielu ludzi. Starsi natomiast poznają podstawowe techniki gaszenia pożarów, udzielania pierwszej pomocy. Wiedza jaką każdy z uczestników posiada może zostać wykorzystana na co dzień. Wszystko zależy od kreatywności, chęci działania i dobrego pomysłu.

Webmaster: Czy dalej będziesz kontynuować naukę związaną z pożarnictwem np.: w SA PSP czy SG SP ?

Ela: Na chwilę obecną wybieram się na inne studia, ale w przyszłości kto wie, wszystko się może zdarzyć. A co z nauką, zawsze warto być na bieżąco 😉

Webmaster:  Przybliż proszę naszym czytelnikom listę swoich osiągnąć z każdej edycji, powinnaś jeszcze pamiętać ?

Ela: Reasumując przez 11 lat bez przerwy brałam udział w OTWP. Największy sukces odniosłam rok temu. Byłam 2 na szczeblu krajowym. Jednak każde podium cieszy, a było tego sporo. 😉

2006r. – Tarnówka- Eliminacje powiatowe – 3 miejsce

2007r.- Krajenka – Eliminacje powiatowe – 2 miejsce

2008r. – Lipka- Eliminacje powiatowe – 2 miejsce

2009r. – Złotów – Eliminacje powiatowe – 2 miejsce

2010r.- Święta – Eliminacje powiatowe – 2 miejsce

2011r. – Lotyń – Eliminacje powiatowe- 3 miejsce

2012r. – Złotów – Eliminacje powiatowe- 2 miejsce

2013r.- Złotów – Eliminacje powiatowe – 1 miejsce

2013r.- Ostrów Wielkopolski – Eliminacje wojewódzkie – 1 miejsce

2015r. – Szczecinek – Eliminacje powiatowe – 1 miejsce

2015r. – Resko- Eliminacje wojewódzkie – 2 miejsce

2015r. – Polanica Zdrój- Finał centralny- 2 miejsce

2016r. – Złotów- Eliminacje powiatowe- 1 miejsce

2016r.- Wronki- Eliminacje wojewódzkie- 1 miejsce

2016r. – Supraśl- Finał centralny– 5 miejsce

Webmaster:  Na zakończenia w kilku słowach zachęć młodych adeptów pożarnictwa do udziału i wytrwałości  w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej.

Ela:  OTWP to nie tylko konkurs, ale przede wszystkim przygoda, która w moim przypadku pochłonęła więcej niż pół życia. Oprócz ciekawych wycieczek, spotkań z innymi uczestnikami i fajnych nagród, jest jeszcze druga strona turnieju – ogrom materiału, który trzeba opanować, jednakże wszystko da się zrobić. Trochę systematyczności, odrobina zapału i szczęścia, a naprawdę można wiele osiągnąć. Nie należy przejmować się porażkami, bo każde niepowodzenie uczy i motywuje do dalszej pracy. Każdy kto lubi straż i chce zmierzyć się z innymi, powinien spróbować swoich sił w tym konkursie. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że naprawdę warto. Oprócz satysfakcji zostają jeszcze na lata piękne wspomnienia i znajomości.

 

Dziękuje Ci za tą rozmowę, a cała jednostka dziękuje Tobie za to że reprezentowałaś godnie nas przez te lata w turniejach. Życzymy wielu dalszych sukcesów w życiu prywatnym i do zobaczenia remizie !

Tekst: Własność OSP Lotyń / fot. Archiwum, E. Popowicz

13453387_1231142996910608_1649361213_o