Trudny pożar mieszkania w Lotyniu

Trudny pożar mieszkania w Lotyniu

21 stycznia 2016 Wyłączono przez Paweł Jaskółka-Stanisz

20 stycznia kolejny raz tego dnia zastępy straży pożarnej z gminy Okonek gasiły pożar w budynku mieszkalnym. Tym razem akcja była bardziej rozległa i poniosła za sobą wielkie straty. 

Akcja rozegrała się w jednym z budynków mieszkalnych przy ul. Szczecineckiej w Lotyniu około godziny 14:30. Pożar rozpoczął się w części podsufitowej najprawdopodobniej od układu kominkowego, a z racji nieobecności lokatorów dość późno został zauważony. Działania podjęte w pierwszej fazie akcji przez zastępy straży pożarnej z OSP Lotyń oraz OSP Okonek polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, potwierdzenia braku osób uwięzionych w budynku, oraz rozpoczęciu akcji gaśniczej – jak się później okazało bardzo trudnej. Ogień „szalał” w części podsufitowej, która zbudowana była z dużej ilości warstw budowlanych co skutkowało trudnym dojściem do otwartego ognia. Strażacy przy użyciu podręcznego sprzętu burzącego oraz sprzętu spalinowego etapami rozbierali konstrukcję dachu by skutecznie dojść do płomieni. Ten proces wymagał znacznego nakładu sił, więc strażacy z dojeżdżających jednostek ochrony przeciwpożarowej stopniowo się zmieniali. Akcje gaśniczą utrudniał drażniący dym oraz szybko zapadający zmrok. Część strażaków pracujących na dachu budynku wyposażona była w sprzęt ODO. W toku działań oświetlono miejsce akcji, służby gazownicze i energetyczne odcięły źródło mediów, a pozostali strażacy wraz z rodziną pomagali ewakuować z budynku wszelakie mienie by ograniczyć straty materialne. Ogień penetrujący dach wszedł na tyle głęboko iż stropy i podsufitki musiały zostać częściowo rozebrane by skutecznie zagasić zarzewia ognia, a woda i środek pianotwórczy stosowane do gaszenia przedostawały się poniżej do części mieszkalnej. Na miejsce działań przybyły władze samorządowe, które zorganizowały ciepły posiłek dla strażaków. Dodatkowo druhny i druhowie w lotyńskiej strażnicy zorganizowali przekąski oraz ciepłą herbatę dla prowadzących działania.  Około godziny 20:30 akcja została zakończona, miejsce przekazano właścicielom i większość zastępów rozjechała się do koszar. Na miejscu pozostał zastęp z OSP Lotyń, który prowadził dozór pogorzeliska jeszcze przez ponad  godzinę. W akcji łącznie uczestniczyło 8 zastępów straży pożarnej 3x JRG Złotów, 2x OSP Okonek, 1x OSP Lotyń, OSP Podgaje, OSP Lędyczek, Policja, Służba Energetyczna, Pogotowie Gazowe.

Druhowie z OSP Lotyń uczestniczący w akcji: Popowicz M. Sochacki W. Rzadkiewicz Ł. Jędrzejowski K. Padło P. Jaskółka-Stanisz P. Błaszkiewicz T. Chwieduk R. Wąchała K. Ciesielski M.

Foto: własne, T. Błaszkiewicz, OSP Okonek

DSC_1511 DSC_1512 DSC_1519 DSC_1521

 lotyn01 lotyn02 lotyn03

lotyn06
lotyn07 lotyn08 lotyn09 lotyn10 lotyn11 lotyn12 lotyn13 lotyn14 lotyn15 lotyn16 lotyn17 lotyn18 lotyn19 lotyn20 lotyn21 lotyn22 lotyn23 lotyn24 lotyn25 lotyn26 lotyn27 lotyn28