Triduum Paschalne 2019

21 kwietnia 2019 Wyłączono przez Paweł Jaskółka-Stanisz

Kultywowana od dawnych ksiąg historii tradycja lotyńskiej jednostki OSP to obyczajowość adorowania przy grobie Jezusa Chrystusa druhów i druhen. Zwyczaj ten nawiązuje do pilnowania Grobu Chrystusa tak jak to robili żołnierze rzymscy.

Strażackie Triduum rozpoczęliśmy oczywiście w Wielki Piątek po nabożeństwach kościelnych, tego dnia adoracja przez strażaków trwała do godziny 21. W tym dniu w kościele upamiętniona jest śmierć Jezusa na krzyżu.

Wielka Sobota – przedostatni dzień Wielkiego Tygodnia, poprzedzający święto Zmartwychwstania. Tego dnia wierni adorują grób Pański oraz święcone są pokarmy. Członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej oraz czynni druhowie OSP tego dnia prowadzą warty w kościele od godzin rannych do późnego wieczora, czuwając i adorując grób. O godzinie 18 odbywa się uroczysta Msza Święta poprzedzona święceniem wody i ognia przy odpalonym ognisku przed kościołem. W całej liturgii i eucharystii uczestniczyła kompania reprezentacyjna oraz poczet sztandarowy. Sobotni dzień zakończył się wyprowadzeniem ostatniej zamiany z kościoła o 21.

Niedzielny poranek Wielkanocny to kulminacja całego świętego czasu. Rezurekcja o szóstej rano, a przed nią wiele istotnych momentów, które warto opisać. Od lat wiadomo że pierwsza osoba, która przybędzie do strażnicy uruchomi syrenę alarmową oznajmiającą Zmartwychwstanie Pana. Przed samą mszą czuwającą młodzież, zmieniała ekipa druhów padających w składzie: M. Kowal, P. Jaskółka-Stanisz, P. Nowak, Ł. Rakowski , którzy na pieśń oddali hołd Jezusowi. Następnie ulicami Lotynia przeszła uroczysta procesja, której towarzyszyły dzwony, flagi, obrazy kościelne, chorągwie, kadzidła, oraz duża liczba wiernych oraz strażaków. Zwieńczeniem święta była Msza Święta uświetniona przez poczet sztandarowy oraz kompanie reprezentacyjną.

Zakończeniem strażackiego Triduum Paschalne było krótkie spotkanie w remizie strażackiej wszystkich druhów. Młodzież otrzymała słodkości, naczelnik złożył życzenia oraz podsumował miniony czas.