Spotkanie polsko-niemieckie w Stockelsdorf

Spotkanie polsko-niemieckie w Stockelsdorf

15 sierpnia 2023 Wyłączono przez Paweł Jaskółka-Stanisz

W dniach od 6 do 12 sierpnia 2023 w niemieckiej gminie Stockelsdorf przebywała Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Lotynia. W ramach współpracy do wyjazdu zaproszeni zostali przedstawiciele MDP OSP Juchowo z powiatu szczecineckiego.

Uczestnicy i opiekunowie nocowali w starej remizie OSP Stockelsdorf i w namiotach. Stara nie oznacza, że zniszczona tylko wybudowano dla jednostki OSP nową strażnicę a ta która była przez nią wcześniej używana została przekazana dla MDP. Organizatorzy postarali się abyśmy się nie nudzili i miło spędzali czas. Były gry i zabawy integracyjne, ogniska i wspólne zabawy. Zwiedziliśmy i zapoznaliśmy się z możliwościami terminalu Skandinavienkai. Byliśmy w zawodowej straży pożarnej JRG 3 Lubeka oraz JRG 1, w której to uczestnicy próbowali się doliczyć wszystkich pojazdów, których naliczyli 46. A i tak ta liczba nie jest pewna. Ciekawostką jest to iż we wszystkich 3 jednostkach samochody typu GBA są tej samej firmy i z tym samym wyposażeniem w tym samym miejscu, co powoduje że strażacy mogą być oddelegowani do innej jednostki a i tak będą wiedzieć, gdzie co się znajduje. Inną ciekawostką jest to że 1 drabina mechaniczna jest w rezerwie, oczywiście taka sama jak w 3 pozostałych jednostkach. W mieście oprócz straży zawodowej są także jednostki OSP. A gmina w której my byliśmy ma na swoim terenie 11 jednostek OSP, Będąc w Lubece zwiedzaliśmy miasto i niektóre zabytki oraz muzeum. Muzeum policyjne pokazujące sytuację z przed połączenia Niemiec, oraz wyposażenie służb w tamtym czasie. Można się było nawet przejechać niektórymi pojazdami. Był także bieg na orientacje, w którym to uczestnicy musieli wykonać różne ćwiczenia z wykorzystaniem sprzętu strażackiego. I znowu podpatrzyliśmy ciekawe konkurencje. Wspólny całodniowy wypad do Hansa Parku również był bardzo udany. Były także ćwiczenia strażackie obejmujące ratownictwo techniczne i przemieszczanie się po linach. A „i najważniejsze” zakupy… Spotkanie zakończyło się podsumowaniem, porządkami w remizie i terenie przyległym oraz wstępnym planem na rok przyszły. Po pożegnaniu wyruszyliśmy w drogę do Polski. Całość wyjazdu sfinansowana została ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz OSP Lotyń.