Pożar traw przy ul. Dworcowej

Pożar traw przy ul. Dworcowej

19 marca 2015 Wyłączono przez Paweł Jaskółka-Stanisz

19 marca kilkanaście minut przed godziną 19:00 jeden zastęp z OSP Lotyń zadysponowany został do pożaru traw przy ulicy Dworcowej w Lotyniu.  Na miejscu załoga zastała pożar suchego poszycia trawy przy drodze na długości 150 metrów. Przy użyciu dwóch prądów wody ogień została zagaszony. W działaniach udział wzięła obsada: Kopkiewicz K, Wasilewski M, Jędrzejowski K, Wąchała K, Błaszkiewicz T, Padło P.

DSCF2586 DSCF2589 DSCF2590

 

 

Dlaczego nie powinno się wypalać traw?
– Kaźdego roku w poźarach giną ludzie i zwierzęta.
– Każdy pożar, a co za tym idzie – każda interwencja sporo kosztuje. Sam przyjazd straży pożarnej do ognia kosztuje kilkaset złotych; w skali kraju sż to dziesiątki tysięcy pożarów. Koszty to nie tylko wylana woda, spalone paliwo, zużyty sprzęt… To przede wszystkim ludzkie życie, zmęczenie, co nie sposób określic w złotówkach, więc trudno sprecyzować/oszacować straty.
Są to na pewno miliony zł. Te ogromne sumy pokrywane są w ostatecznym rozrachunku
z Budżetu Państwa. Oznacza to, iż to my – całe społeczeństwo – ponosimy ciężar finansowy walki
z pożarami. Zapewne każdy z nas miałby ciekawsze propozycje na zagospodarowanie tak wielkich kwot pieniędzy, które każdego roku „przemijaja z wiatrem”. Np. można by zakupic nowy sprzęt dla strażaków, karetki pogotowia, podreperowac słlużbe zdrowia, edukacje… itd.
– Dym będący następstwem wypalania oznacza tony toksyn w powietrzu.
– Niszczona jest gleba.
To jedynie wybrane argumenty przeciwko wypalaniu traw.

 

wypalanie