Pożar i jego rozwój. Kolejne ćwiczenia PL i DEU

Pożar i jego rozwój. Kolejne ćwiczenia PL i DEU

20 sierpnia 2022 Wyłączono przez Paweł Jaskółka-Stanisz

W dniach 12 i 13 sierpnia 2022 grupa uczestników projektu „Strażacy z Lotynia i Mori razem zmieniają swoje otoczenie” ćwiczyła na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia PSP w Bornem Sulinowie.

Grupa z Mori przybyła wieczorem w czwartek 11 sierpnia. A po śniadaniu w piątek przystąpiono do wspólnych ćwiczeń. W pierwszej kolejności przygotowane zostało palenisko, do którego włożono specjalnie na ten cel zakupione płyty. Następnie uczestnicy ćwiczyli podawanie prądów wody (krótki puls, długi puls, omiatanie) aby następnie w sprzęcie ochrony układu oddechowego wejść do kontenera i obserwować zjawiska pożarowe. Gdy pierwsza grupa „wygrzewała się” w kontenerze, druga w tym czasie zajęła miejsce z drugiej strony placu ćwiczeń. Tu pod okiem instruktorów budowane były linie gaśnicze po klatkach schodowych i drabinie. Następnie nastąpiła zmiana. Ćwiczenia zostały podsumowane i o 14 byliśmy już na obiedzie. Po obiedzie przyszedł czas na integrację uczestników – spływ kajakowy rzeką Piławą. 15 kajaków wypłynęło w malowniczą trasę. Piątek i sobota to były bardzo gorące dni (temperatura ponad 30o C) więc czas ochłody był konieczny. Wieczorem przy ognisku rozdane zostały dla uczestników zdjęcia z poprzedniego, majowego, spotkania. Przy ognisku odbywała się także nauka piosenki „Sto lat”. Sobota, po śniadaniu, to również intensywny dzień ćwiczeń. Kontenery zostały zadymione i kilka strażackich rot miało za zadanie:

– przygotować odcinki w-42 w kasetonie i pakiecie;
– prawidłowo przygotować się do wejścia w strefę zadymienia i pożaru;
– odszukać osobę poszkodowaną i ją ewakuować;
– oddymić klatkę schodową;
– prawidłowo przeprowadzić krótkie i długie dojście do pożaru;

Osoby, które wykonały ćwiczenie mogły rozpocząć ćwiczenia z wykorzystaniem drabiny mechanicznej. Przedstawiciel firmy Rosenbauer odpowiadał na pytania i udzielał fachowego instruktarzu. Wieczorem natomiast udaliśmy się na Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych „Gąsienice i Podkowy”.

Niedziela to czas porządków, podsumowania całości spotkania, oceny realizacji zajęć oraz przedstawienia planu na kolejne nasze spotkanie w listopadzie w Niemczech.