Naczelnik odznaczony

4 marca 2020 Wyłączono przez Paweł Jaskółka-Stanisz

W dniu 2 marca w Dissau (gm. Stockelsdorf) podczas rocznego gminnego zebrania strażaków OSP, nasz naczelnik Konrad Kopkiewicz został odznaczony brązowym medalem za współpracę międzynarodową.

Jest to odznaczenie, przyznane przez Deutsche Feuerwehrverband (Niemiecki Związek Straży Pożarnej), które do tej pory zostało przyznane tylko 4 osobom. W uzasadnieniu wspomniano o 15 letniej współpracy na linii polsko-niemieckiej w zakresie działań, szkoleń, spotkań z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi strażakami oraz pozyskiwaniem środków finansowych na działania polsko-niemieckie z różnych źródeł. Konrad był tam z żoną, która bukietem kwiatów została uhonorowana przez Burmistrz Gminy Stockelsdorf – Julię Samtleben, za wytrwałość i rodzinne działanie w strukturach straży.

Kilka godzin przed uroczystością Konrad z Iwoną, naczelnik OSP Mori oraz przyjaciel Wojciech Mehl spotkali się z potomkami rodziny Hertzbergów, założycieli Lotynia. Na ponad godzinnym spotkaniu poruszono kwestię herbu rodziny, miejscowości Lotyń oraz nasi przedstawiciele obejrzeli prywatne zdjęcia rodziny Hertzberg. Można było zapoznać się z niepublikowanymi nigdzie do tej pory zdjęciami, na których w latach 20 i 30 ubiegłego wieku uwieczniony został m.in. pałac, który kiedyś stał w lotyńskim parku.