Matki Boskiej Zielnej

Matki Boskiej Zielnej

15 sierpnia 2018 Wyłączono przez Paweł Jaskółka-Stanisz

Dnia 15 sierpnia obchodzimy święto kościelne, upamiętniające wzięcie ciała i duszy Maryi do nieba po jej śmierci. To właśnie w tym dniu dociera na miejsca maryjnego kultu większość pielgrzymek.

Okazuje się jednak, że WNMP to uznawany w Kościele katolickim dogmat, bo w Piśmie Świętym nie ma wzmianek o tym wydarzeniu. W Polsce 15 sierpnia to także rocznica Bitwy Warszawskiej (tzw. Cudu nad Wisłą) z roku 1920 oraz święto Wojska Polskiego.

Co roku tego dnia lotyńska Parafia obchodzi także odpust, gdyż patronem naszwgo kościoła jest właśnie Wniebowzięta Najświetsza Maryja Panna. W uroczystej Mszy Świętej oraz procesji wokół świątyni uczestniczyli tradycyjnie nasi strażacy.

Tekst: W. Piotrowska, Foto. T. Błaszkiewicz