Erasmus+ podsumowanie

Erasmus+ podsumowanie

11 października 2021 Wyłączono przez Paweł Jaskółka-Stanisz

W dniach 8 -10 października odbyło się spotkanie podsumowujące w ramach realizowanego przez nas projektu– „Doświadczenie i wiedza”. Przez 3 dni grupa 30 osób brała udział w różnych ćwiczeniach i zajęciach.

Nasi partnerzy z Niemiec przyjechali w piątek i po wspólnym obiedzie ruszyliśmy do ćwiczeń. Najpierw dla 2 grup w remizie odbyło się podsumowanie i sprawdzenie zdobytych umiejętności i nabytej wiedzy w zakresie korzystania ze sprzętu ODO oraz elementów pierwszej pomocy. Następnie na terenie firmy Plast-Rol odbyły się ćwiczenia z zakresu ratownictwa technicznego oraz w zakresie przeszukiwania zadymionych pomieszczeń. Nasi pozoranci – Agnieszka, Oliwia i Michał bardzo dobrze wywiązali się z symulowania ran oraz dobrze chowali się w zadymionym garażu. Ćwiczenia przeprowadzane były w dwóch mieszanych polsko- niemieckich grupach a dodatkowym utrudnieniem była pora nocna. Ćwiczenia zakończyły się około 23. Krótka wizyta w remizie ogarnięcie sprzętu i czas na sobotę.

A w sobotę po śniadaniu w Owadogigancie wszystkimi dostępnymi pojazdami pojechaliśmy do Bornego Sulinowa. Tu na terenie Ośrodka przeprowadzone zostały ćwiczenia w zakresie pracy pilarkami oraz 2 część działań w zadymionych pomieszczeniach. Z wykorzystaniem słomy i wody kontenery zostały zadymione, manekiny pochowane i roty miały za zadanie przeszukać pomieszczenia, ewakuować poszkodowanych oraz jak zarządził prowadzący ratować strażaków. Pomimo drobnych potknięć na początku ćwiczeń, każde następne rozwinięcie przebiegało coraz sprawniej i szybciej. Występował początkowo także problem komunikacyjny ale to też udało się sprawnie rozwiązać. Po kilku godzinach ćwiczeń udaliśmy się na obiad do pensjonatu Ani. Następnie wraz z przewodnikiem zapoznani zostaliśmy z militarną historią Bornego i okolic. Po tej wycieczce wróciliśmy do Lotynia. Tu przygotowane zostało ognisko oraz kolacja. Wspólny posiłek wraz ze śpiewem polskich i niemieckich piosenek minął bardzo szybko.

            W niedzielę rano spotkaliśmy się ponownie u Marzeny na śniadaniu. Tu oceniliśmy cały projekt, omówiliśmy wspólne działania oraz wstępnie planowaliśmy kolejne wspólne działania. Przez te 3 dni bardzo dużo się u nas działo a w tych działaniach towarzyszyli nam przedstawiciele z jednostek Wilcze Laski, Juchowo i Golczewo, gdyż są zainteresowani rozwojem swoich jednostek poprzez wspólne projekty. Ze strony niemieckiej byli także przedstawiciele 2 zainteresowanych jednostek. Podsumowując należy powiedzieć iż zdobyliśmy wiele doświadczeń, informacji, umiejętności, sprzętu, zobaczyliśmy ciekawe miejsca, wspólnie poćwiczyliśmy i mamy wiedzę które z pewnością będziemy chcieli kontynuować w kolejnych wspólnych europejskich projektach.