Techniczne działania w praktyce

Techniczne działania w praktyce

6 maja 2023 Wyłączono przez Paweł Jaskółka-Stanisz

W dniach od 27 do 30 kwietnia 2023 odbyło się kolejne międzynarodowe spotkanie szkoleniowe w ramach projektu „Strażacy z Lotynia i Mori razem zmieniają swoje otoczenie” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Plan zakładał aby ćwiczenia odbyły się w Szkole Aspirantów PSP w Poznaniu, lecz ze względu na inne ćwiczenia organizowane przez Szkołę i brak miejsca ćwiczenia zorganizowane zostały w innym miejscu. Tym miejscem był rejon między Gnieznem a Trzemesznem a gospodarzem było Stowarzyszenie Niezależnych Ekspertów Pożarnictwa (SNEP). Obie grupy przybyły na miejsce ćwiczeń w czwartek w godzinach wieczornych. Tym spotkaniem rozpoczęliśmy 2 blok szkoleniowy czyli ratowniczy. Z samego rana w piątek rozpoczęliśmy zajęcia związane z postępowaniem przy pojazdach elektrycznych i hybrydowych. Następnie rozpoczęliśmy zajęcia z uwalniania osób poszkodowanych różnymi metodami. Zarówno z użyciem tradycyjnej hydrauliki jak i narzędzi akumulatorowych. Wieczorem podczas dyskusji omawiane były różne techniki z zakresu ratownictwa. Sobota to także dzień intensywnych ćwiczeń. Rozcinanie karoserii aut osobowych, podnoszenie i stabilizacja pojazdów ciężarowych. Różne warianty można było sprawdzić w praktyce. Jednym z ciekawszych rozwiązań zaprezentowanym podczas tego szkolenia było odwrócenie auta znajdującego się na boku lub dachu na koła. Uczestnicy mogli sami się przekonać jakie jest to „miłe uczucie”, wisieć jak nietoperz głową w dół. Gaszenie baterii w pojazdach elektrycznych również nie wymaga zalewania i topienia aut. Są inne rozwiązania, które tu zostały omówione i jedno z nich przećwiczyliśmy. Po zakończonych ćwiczeniach odbyło się ognisko, podczas którego piosenki w obu wersjach językowych były śpiewane. Dodatkowo nasi partnerzy z Niemiec przekazali nam pamiątkową deskę przyjaźni. Ćwiczenia zostały podsumowane, ustaliliśmy plan działań na kolejne miesiące i terminy spotkań.