Święta Wielkiej Nocy

Święta Wielkiej Nocy

5 kwietnia 2015 Wyłączono przez Paweł Jaskółka-Stanisz

Okres Wielkiego Tygodnia i przypadające w tym tygodniu Triduum Paschalne to dla chrześcijan najświętszy czas w roku. Od Niedzieli Palmowej do Niedzieli Zmartwychwstania Kościół wspomina najważniejsze wydarzenia w historii zbawienia: ustanowienie Eucharystii, mękę i śmierć Chrystusa oraz Jego zmartwychwstanie.

W każde święto katolickie nasza społeczność strażacka czynnie uczestniczy w wydarzeniach kościelnych. Tradycyjnie adorację grobu Pańskiego rozpoczęliśmy w Wielki Piątek zaraz po zakończeniu liturgii upamiętniającej śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Tego wieczoru adorację krzyża Chrystusowego prowadziliśmy w godzinach 20:00-21:00

Wielka Sobota w kościele rzymskokatolickim jest dniem wyciszenia i zadumy w oczekiwaniu na przyjście Chrystusa. Od wczesnych godzin rannych katolicy adorują Najświętszy Sakrament w przygotowanej do tego celu kaplicy zwanej Grobem Pańskim. Czteroosobowe zmiany pełniły służby po dwadzieścia minut, a w czasie wolnym w remizie do dyspozycji był sprzęt komputerowy, gry planszowe i karciane, z którego głównie korzystała młodzież. Tego dnia jeden z naszych młodych druhów – Maciej Pokusa obchodził urodziny. Rówieśnicy jak i starsi koledzy i koleżanki złożyli życzenia Maćkowi, a Naczelnik Konrad przekazał mały upominek. Kulminacyjnym wydarzeniem dzisiejszego dnia była oczywiście uroczysta Msza Święta, przed którą jak Ewangelia nakazuje poświęcony został ogień i woda, który wcześniej został rozpalony przez Adama Świrskiego. Następnie zgromadzony lud w procesyjnym szyku wszedł do kościoła by dalej celebrować nabożeństwo. W nabożeństwie uczestniczyła liczna grupa naszej kompani reprezentacyjnej oraz poczet sztandarowy. Wieczorem druhowie kontynuowali warty do godziny 21:00. W miedzy czasie przygotowywano również się do finałowego wydarzenia, które następuje w poranek Wielkanocny – Zmartwychwstanie Jezusa.

Poranek wielkanocny to nie tylko tradycje związane z zmartwychwstaniem Chrystusa, ale wiele tradycji strażackich. Jedną z nich jest uruchomienie syreny o godzinie 5:30 rano przez pierwszego druha jaki zamelduje się tego poranka w remizie. W tym roku sygnał uruchomił – Filip Kopkieiwcz oraz Krystian Kwiatkowski. Dwadzieścia minut przed godziną 6, pierwsza warta składająca się z młodzieży zameldowała się w kościele. Obsadę zmieniła dopiero klika minut przed Mszą sekcja „padająca”, składająca się z Wasilewski Marcin, Jonak Mateusz, Jaskółka-Stanisz Paweł, Jędrzejowski Mateusz. Po inauguracyjnej pieśni „Wesoły nam dzień dziś nastał….” i widowiskowym oddaniu hołdu przez czwórkę w/w druhów, rozpoczęła się procesja. W marszu zaangażowani byliśmy nie tylko w pochód, ale także zostały niesione przez nas flagi, chorągwie oraz figury religijne. Po procesji kontynuowano obrzęd już w samym kościele. Zakończeniem Świąt przez strażaków było wspólne spotkanie, na którym podsumowano tegoroczną adorację oraz wspólnie zjedzoną symboliczne jajeczko, zaś MDP otrzymała skromne słodkie wynagrodzenie za zaangażowanie.

Reportaż p. E.Świtling z TV GAWEX – CZUWANIE PRZY GROBIE JEZUSA

Czynnie w obchód tegorocznych świąt zaangażowali się następujący druhowie:

MDP:  Kaleta Z, Kwiatkowska O, Nadolski K, Kostrzak M, Pokusa M, Kaczyński K, Kopkiewicz F, Kupracz B,  Kwiatkowski K, Masiubańska P, Rzadkiewicz M i K, Kupracz K, Popowicz E.

Druhowie czynni:  Jędrzejowski M i K, Wasilewski M, Kowal M, Walczak I, Kopkieiwcz K, Jaskółka-Stanisz P, Kalet B, Nowak P, Rzadkiewicz Ł, Świrski A, Błaszkiewicz M i T, Padło P,  Tyl R, Grzyb A, Chwieduk R i A, Tyl P,  Pietrzak J, Ciesielska E, Popowicz K, Morgiel P.

 

 

artyku+é1artyku+é2

1 2 3 4 5 6 7 8 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63