Przekazanie sztandaru do Muzeum Pożarnictwa

Przekazanie sztandaru do Muzeum Pożarnictwa

24 października 2022 Wyłączono przez Paweł Jaskółka-Stanisz

W sobotę 22 października druhny i druhowie z OSP Lotyń udali się na wycieczkę do Wielkopolskiego Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach gdzie na ręce kustoszy przekazaliśmy sztandar OSP Lotyń, który był symbolem jednostki w latach 1949-2014.

Oprócz oficjalnego aktu przekazania sztandaru, druhowie mieli okazje zwiedzić muzeum, usłyszeć o jego historii oraz zaobserwować na muzealnych wystawach przebieg pożarnictwa polskiego. 

Sztandar OSP Lotyń

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Lotyniu została powołana do funkcjonowania w 1947 jednak dopiero w 1949 nastąpiło jej formalne zarejestrowanie. W 1960r. OSP otrzymała wóz bojowy typu Bedford. W 1972 roku OSP Lotyń otrzymała samochód marki Żuk. Działalność strażaków na rzecz kościoła nagrodził ks. Jerzy Dąbrowa ówczesny proboszcz parafii Lotyń i w 1973 ufundował sztandar dla jednostki. Trudno dziś odpowiedzieć na pytania – czy była jakaś zbiórka na ten cel prowadzona? Gdzie sztandar był wykonany? Czy jego „inność” wynika z faktu ufundowania go przez proboszcza? Na pierwsze pytanie, po rozmowach z kilkoma mieszkańcami Lotynia, można by było odpowiedzieć że nie. Wynika to z faktu, iż ks. Jerzy Dąbrowa nie o nic nie prosił i z własnej inicjatywy ufundował sztandar. Na pozostałe do dziś nie udało się uzyskać odpowiedzi. Może znajdą się osoby, które pamiętają tamten okres i zechcą się podzielić informacjami na ten temat. Strażacy z naszej jednostki uczestniczyli w bardzo wielu uroczystościach z tym sztandarem, gdyż był prezentowany do 2014 roku. Fundator sztandaru zmarł 17 lutego 1993 i na jego pogrzebie 19 lutego 1993 roku delegacja (już nie żyjący także) Mikołaj Jaskółka, Zdzisław Gocałek Ireneusz Ulatowski, Józef Furyk i Józef Sałaj byli także ze sztandarem.

Rok 2014 to rok jubileuszu 65-lecia działalności jednostki i z tego też tytułu ufundowany został przez społeczeństwo Lotynia i okolic nowy sztandar. Fundatorzy na symbolicznych gwoździach umieszczeni zostali na drzewcu. Uroczyste przekazanie sztandaru odbyło się 4 maja 2014 roku, a nowy sztandar poświęcony został w lotyńskim kościele przez ks. Leszka Kuśmierzak.

 

  

Jedna z części przekazanego sztandaru