Pożary i ratownictwo

Pożary i ratownictwo

16 listopada 2022 Wyłączono przez Paweł Jaskółka-Stanisz

W dniu 3 listopada 2022, w godzinach przedpołudniowych 15 osobowa grupa wyruszyła do Stockelsdorf,  do partnerskiej jednostki OSP Mori. Było to już 3 spotkanie w ramach realizacji naszego projektu „Strażacy z Lotynia i Mori razem zmieniają swoje otoczenie”.

Projekt dofinasowany w ramach programu Ersmus+, typ akcji: KA 210-VET- Partnerstwa na małą skalę w sektorze kształcenia i szkolenia zawodowego. Po przybyciu na miejsce zakwaterowani zostaliśmy w hotelu a następnie udaliśmy się do remizy na kolację.  W piątek po wspólnym śniadaniu wyruszyliśmy do Lubeki. Tu rozwiązywaliśmy zagadki w Escape Room oraz wspólnie integrowaliśmy się na trampolinach. Był też czas na zakupy. Wieczorem ponownie wróciliśmy do remizy. Sobota rozpoczęła się dla nas dość wcześnie bo trzeba było wstać już przed 5 rano. Wynikało to z faktu przejazdu do ośrodka szkolenia landu Szlezwig-Holsztyn (Am Oxer) w Harrislle. Od godziny 8:30 do 17:30 trwały tu ćwiczenia w mieszanych grupach. Założenia obejmowały:

– osobę, która wpadła do silosu;

– pożar magazynu na stacji kolejowej;

– pożar samochodu w piwnicy budynku wielokondygnacyjnego;

– wypadek w tunelu;

– pożar mieszkania na drugim piętrze.

We wszystkich tych zdarzeniach były osoby poszkodowane, trzeba było prowadzić łączność radiową, dowodzić, współdziałać z innymi zastępami oraz podejmować właściwe decyzje. Po każdym ćwiczeniu były one omawiane, rozmawialiśmy o błędach i dobrych rozwiązaniach. Ćwiczenia pokazały pewne braki, które musimy poprawić. Ale przygotowanie tych ćwiczeń oraz ich przeprowadzenie to dla naszych gospodarzy – FF Mori był bardzo duży wysiłek, który wszyscy docenili. Oprócz nas w ćwiczeniach brały także jednostki z terenu gminy Stockelsdorf (FF Arfrade, FF Curau, FF Disau, FF Krumbeck) oraz FF Sibbesse und FF Dunkelsdorf.

Ćwiczenia bardzo się podobały a możliwości organizacji różnych założeń w tym miejscu pokazuje, w jakim punkcie my się znajdujemy. Po powrocie do remizy należało wyczyścić sprzęt i dopiero była kolacja. A i tu gospodarze się postarali.

W niedzielę rano po śniadaniu w hotelu pozostało nam spakować swoje rzeczy i wyruszyć w drogę do Polski. Kolejne wspólne ćwiczenia w kwietniu 2023 w Poznaniu.