Pożar nietypowego komina

Pożar nietypowego komina

11 maja 2014 Wyłączono przez Paweł Jaskółka-Stanisz

Do kolejnego pożaru przewodu kominowego doszło dnia 18 stycznia w miejscowości Borki. Na miejsce został skierowany jeden zastęp GBA z OSP Lotyń oraz JRG Złotów.

Po dotarciu na miejsce stwierdzono bardzo rozwinięty pożar w przewodzie kominowy o budowie stożkowej. Komin starego budownictwa z wędzarnią na dolę prawie w całości oblepiony był sadzą, która się zapaliła. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca akcji, wygaszeniu paleniska oraz wykonania dojścia do szczytu komina. W tym celu rozłożona została drabina D10W oparta o poszycie dachowe budynku. Pożar był na tyle rozwinięty, że do jego zagaszenia użyto cztery wiadra piasku i 5kg proszku z gaśnicy. Te działania w miarę stłumiły płomienie więc można było przystąpić do oczyszczania przewody. Do tego celu użyto nie zestawu kominiarskiego, a bosaka i od dołu w wędzarni strażacy zbijali płaty sadzy. Produkt końcowy wypalonej sadzy, który opadł na dno komina został wybrany i wywieziony po za strefę zagrożenia. Działania trwały przez dwie godziny. Obsada: Rzadki Ł, Julo, Witek, Pętko, Radek, Tobiasz.

lotyn02 lotyn03 lotyn04 lotyn05 lotyn06 lotyn07 lotyn08 lotyn09 lotyn10