Menu strony
Dane kontaktowe

Administrator strony: Paweł Jaskółka oraz Nowak Piotr Kontakt: pawelstrazak@o2.pl lub osplotyn@o2.pl

Wydarzenia dziejące się w straży oraz lokalnym społeczeństwie

 
Nowy sztandar dla OSP Lotyń

Przypadający 4 maja Dzień Strażaka obchodzony jest hucznie w jednostkach zawodowych i ochotniczych w całym regionie. Może nie we wszystkich jednego dnia ale różne spotkania i uroczystości strażackie w maju się odbywają. W tym roku jednostka nasza obchodzi jubileusz 65-lecia działalności. Z tej też okazji na zebraniu sprawozdawczym w marcu br. podjęto decyzję o zakupie nowego sztandaru dla naszej OSP. Powołany został komitet fundacji sztandaru w składzie: Przewodniczący – Ireneusz Wiese, członkowie: Włodzimierz Choroszewski, Marianna Kamińska, Konrad Kopkiewicz, ks. Leszek Kuśmierzak. Komitet zajął się poszukiwaniem chętnych osób i firm do pomocy finansowej przy ufundowaniu nowego sztandaru. No i się udało. Na apel odpowiedziało 41 podmiotów. Były to firmy, rodziny, sołectwa czy też grupy osób. Sztandar został wykonany ręcznie w Pracowni Haftu Artystycznego Małgorzaty Czarneckiej w Murowanej Goślinie. W niedzielę przed godziną 13 odbyła się zbiórka przybyłych druhen i druhów. Przyjechali do nas także druhowie z OSP Okonek i z OSP Łubowo. Była ostatnia próba wręczenia sztandaru a po niej wspólnie z delegacją z Mori wyruszyliśmy na mszę do lotyńskiego kościoła. Msza sprawowana była w intencji patrona strażaków św. Floriana oraz wszystkich strażaków i ich rodzin. Tu sztandar został także poświęcony. Następnie po zakończeniu mszy przy dźwiękach muzyki granej przez orkiestrę z Krajenki wszyscy druhowie oraz goście przemaszerowali do naszej strażnicy. Gdy wszyscy zajęli przeznaczone im miejsca, dowódca uroczystości druh Robert Chwieduk odpowiednimi poleceniami i musztrą wyznaczał kolejne etapy ceremonii. Spiker – Michał Popowicz wyjaśniał zebranym kolejne etapy uroczystości. Druh Robert złożył meldunek dla vice prezesa ZOW ZOSP RP w Poznaniu Andrzeja Kacprzaka i można było zacząć „wbijać gwoździe” do sztandaru. Gwoździe to małe tabliczki w kształcie tarczy na których umieszczone są nazwy fundatorów. Są one już zamocowane do drzewca sztandaru a ich „wbijanie” ma symbolizować m.in. wkład osób czy tez firm w zakup sztandaru. Fundatorami nowego sztandaru dla OSP Lotyń są:

 1. ANDRUSZKIEWICZ ZOFIA I SZYMON
 2. BRODZICZ EUGENIA I JERZY
 3. FURYK LUCYNA I JAN
 4. GRZYB RENATA I MARIUSZ
 5. GRZYB ZOFIA I JERZY
 6. JASZCZUR BARBARA I ANDRZEJ
 7. JUROWSCY ALINA I JAROSŁAW
 8. KAŁUŻA JADWIGA I JULIAN
 9. KAŁUŻA PAULINA I ROBERT
 10. KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W LOTYNIU
 11. KOPKIEWICZ IWONA I KONRAD
 12. KOPKIEWICZ KAZIMIERA I WALDEMAR
 13. KOZŁOWSCY DANUTA I MAREK
 14. LECH ELŻBIETA I WOJCIECH
 15. MARKIEWICZ GRAŻYNA I ZBIGNIEW
 16. MAZURCZYK MARIA I JERZY
 17. MAXIMUS BROKER SP. Z O.O. 
 18. MIESZKANCY WSI WOJNÓWKO
 19. MYŚLIŃSCY HALINA I TADEUSZ
 20. NADLEŚNICTWO OKONEK 
 21. NASSAN ELŻBIETA I MARIAN
 22. PARAFIA LOTYŃ -
 23. POKUSA AGNIESZKA I ADAM
 24. RADA SOŁECKA LOTYŃ
 25. RADNI RADY MIEJSKIEJ
 26. RAPTA MIECZYSŁAW BURMISTRZ OKONKA
 27. RODZINA RZADKIEWICZÓW
 28. SBL ZŁOTÓW O.  OKONEK 
 29. SOŁECTWO BORKI
 30. SOŁECTWO BRZOZÓWKA
 31. SOŁECTWO KRUSZKA
 32. SOŁECTWO WĘGORZEWO
 33. SUCHANOWSCY BARBARA I WALDEMAR
 34. ŚWIERCZ ANETA I JANUSZ
 35. TARNOWSCY EDYTA I PIOTR
 36. WIESE DOROTA I IRENEUSZ
 37. WORONA KATARZYNA I KAROL
 38. WRZESZCZ AGNIESZKA I TOMASZ
 39. ZIĘBA DOROTA I ANDRZEJ
 40. PIWCZYŃSCY BOŻENA I KRZYSZTOF
 41. ŻYDAŁOWICZ RENATA I WOJCIECH

Po tej części nastąpiło odczytanie aktu ufundowania sztandaru przez druha Ireneusza Wiese oraz aktu nadania sztandaru przez druha Andrzeja Kacprzaka. Druh Andrzej przekazał sztandar dla naczelnika Konrada Kopkiewicza a Konrad dla pocztu sztandarowego (Jaskółka-Stanisz Paweł, Marcin Wasilewski, Jarosław Nowak). Nastąpiła prezentacja sztandaru dla zebranych a po niej wręczono odznaczenia. Brązowy medal Za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymał dh. Robert Chwieduk. Odznakę Strażak Wzorowy otrzymali druhowie: Patryk Morgiel i Radosław Tyl. W tej części również szef delegacji z Mori przekazał dla naczelnika kluczyki do samochodu oraz akt przekazania pojazdu Volkswagen T4 – bus. Głos zabrali zaproszeni goście, przekazane zostały pamiątkowe statuetki a także dwie nowe prądownice typu turbo (Leader QuadraFog 150). Po części oficjalnej zebrani zostali zaproszeni na poczęstunek.

 

 


      Wizyta gości z gminy Stockelsdorf.

Wizyta gości z gminy Stockelsdorf. W dniach od 2 do 4 maja przebywała na naszym terenie 9-osobowa delegacja strażaków z gminy Stokelsdorf – Mori. Druhowie nocowali w gospodarstwie agroturystycznym Dana, gdzie bardzo im się podobało. Czas wizyty został zaplanowany i zorganizowany dla gości przez naczelnika Konrada. W sobotę po śniadaniu udali się oni do Bornego Sulinowa, gdzie zobaczyli i zwiedzili Dom Oficera, przebywali na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia PSP, z wieży obserwacyjnej w Liszkowie oglądali panoramę przyległych miejscowości i terenów. Na zakończenie przejechali się pojazdem gąsienicowym po tankodromie. Wracając do Lotynia zjedli oni pyszny obiad w Bacówce. Plan zakładał jeszcze spacer po Szczecinku i wizytę w JRG ale ze względu na ograniczenia czasowe nie zostało to zrealizowane. Po powrocie do Lotynia goście aktywnie zostali zaangażowani w prace przygotowawcze. Wspólnie z innymi członkami OSP rozkładali namioty, ustawiali ławki i pomagali w innych pracach porządkowych do niedzielnej uroczystości. Wieczorem natomiast wspólny grill i ognisko pozwoliły na integrację wspólną druhen i druhów. Było podnoszenie ciężarów, siłowanie się na rękę, rozmowy na różne tematy, wspominanie wcześniejszych spotkań polsko-niemieckich a także plany na następne wizyty. Ta część trwała do późnych godzin nocnych. Następnego dnia goście wzięli udział w uroczystości przekazania sztandaru.


      Ćwiczenia zgrywające MDP OSP Lotyń - Łubowo

W sobotę ( 26.04 ) odbyły się wspólne integracyjno-poznawcze ćwiczenia drużyn MDP z Lotynia i Łubowa. Celem tego spotkania były wspólne ćwiczenia młodych druhów z obu jednostek na terenie naszej remizy oraz firmy Plastrol. Około godziny 10 zawitała do nas młodzież oraz opiekunowie z jednostki OSP Łubowo. Na samym początku młodzież została podzielona wiekowo na dwie drużyny, omówione zostały zasady zabawy, ramy czasowe i przystąpiliśmy do zabawy. Pierwsza sekcja została na naszym terenie, druga alarmowo pojechała do „pożaru” w Plastrolu. Zajęcia przy remizie zorganizowane zostały na bazie toru przeszkód, natomiast drugą z sekcji podzieliliśmy na dwa zastępy. Uczestnicy przewiezieni zostali pojazdami gaśniczymi z Lotynia oraz Łubowa na teren w/w firmy. Tam dla członków MDP czekały ćwiczenia z wodą. Budowa linii gaśniczych z odcinków 52 i 25. O godzinie 12:00 rozpoczęła się 20 minutowa przerwa w ćwiczeniach na posiłek (bułka i napój). Po przerwie nastąpiła zmiana sekcji, młodzież z terenu remizy została przewieziona na teren firmy i na odwrót. Po zakończeniu ćwiczeń wszyscy wspólnie spotkaliśmy się w remizie, gdzie został rozpalony grill na którym upiekliśmy kiełbaski. Na samym końcu zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie i około godziny 17:30 z uśmiechem pożegnaliśmy druhów z zaprzyjaźnionej jednostki OSP Łubowo. Kolejne wspólne spotkania zaplanowane zostały na lipiec i wrzesień 2014r.

Sekcja pierwsza na ćwiczeniach: Ela, Michał, Paweł, Święta, Kuba, Maciek, Asia, Kordian, Kuba, Filip Sekcja druga to: Paulina, Basia, Krystian, Ola, Kuba, Maciek, Zuzia, Kacper, Węcek, Mikołaj

Opiekunowie i organizatorzy: Hudy, Witek, Ciapek, Dzik wraz z jej wiernym giermkiem, Roman, Iwona, Tomek, Piotrek, Biały, Węcek.


      Wielkanoc 2014

Tradycją lat ubiegłych Święta Zmartwychwstania Chrystusa obchodzone są również przez naszą jednostkę. W tym roku te najważniejsze święta dla katolików przypadły na 18,19 i 20 kwietnia. Uroczystości kościelne rozpoczęły się już w Wielki Czwartek. Strażacy przystąpili do pełnienia wart honorowych od Piątku po uroczystości wieczornej w kościele. Druhowie czynni oraz MDP adorowali przy grobie przez półtoragodzinny. W sobotę służby zaczęliśmy tradycyjnie od 9 rano. Do południa było pięć zmian po cztery osoby, każda grupa pełniła wartę 20 minut. W przerwach można było pograć w gry komputerowe i planszowe w remizie. Od południa również z między czasie rozgrywane były mecze w siatkówkę. Pogoda dopisywała jak i atmosfera. Po południu było już co raz więcej ludzi więc powstało więcej grup adorujących. Przed godziną 18 dh Adam Świrski rozpalił przed kościołem ogień, który został poświęcony i odpalono od niego nowy paschał. Po tej ceremonii rozpoczęła się uroczysta masz święta w której uczestniczyliśmy wraz z pocztem sztandarowym w składzie M. Błaszkieiwcz, R. Chwieduk, M. Ciesielki. Po dwugodzinnej eucharystii wróciliśmy do remizy gdzie przygotowywany był sprzęt na dzień następny a młodzież adorowała jeszcze do godziny 21. Niedziela czyli dzień rezurekcji. Wszystko rozpoczęło się od tradycyjnego uruchomienia syreny alarmowej o godzinie 5:30. O tej godzinie również wprowadzono wartę najmłodszych druhów, którą zmieniła „ekipa” padająca. P. Jaskółka-Stanisz, M. Wasilewski, M. Jonak, M. Andruszkiewicz. I to właśnie oni dosłownie oddali hołd Zmartwychwstałemu. Reszta druhów czynnie uczestniczyła w procesji , która podążała ul. Polną i Pocztową. Następnie obyła się uroczysta Msza w kościele. Po zakończeniu obrzędów w kościele, wszyscy druhowie spotkali się w remizie by zrobić pamiątkowe zdjęcie oraz zjeść wspólnie świąteczne śniadanie. Młodzież otrzymała po czekoladzie, wszyscy obejrzeli filmik nagrany gdy w/w druhowie padli na ziemię i na tym zakończona tegoroczne święta. Alleluja !

Obecni:

Młodzież: Kaleta Z, Pokusa M, Kopkieiwcz F, Bronakowska J, Kostrzak M, Pabian M, Kaleta D, Kwiatkowski K,  Kaczyński K, Popowicz E, Wąchała M.

Druhowie starsi: Kopkieiwcz K, Ciesielski M, Jaskółka-Stanisz P , Nowak P, Kowal M, Błaszkieiwcz T i M, Jędrzejowski M i K, Kaleta B, Andruszkiewicz M, Świrski A , Wasilewski M, Morgiel P, Padło P, Chwieduk R, Rzadkiewicz Ł, Tyl R, Jakubowski J, Chwieduk  A, Pietrzak J, Popowicz K, Klamka E, Jonak M, Tyl Paulina .

 


      

 Cwiczenia 6/2014

W Piątek ( 11.04 ) o godzinie 18 odbyły się pierwsze kwietniowe ćwiecznia. Gdy wszyscy przybyli nagle rozległy się alarmy ciche oraz dźwięk naszej syreny. Wszyscy biegiem ruszyli do pojazdów, stwierdzono że w miejscowości Wojnówko pali się budynek gospodarczy. Po dojeździe okazało się ze nasz naczelnik Konrad Kopkiewicz wraz z ludźmi z Wojnówka przygotowali ćwiczenia. Polegały one na ugaszeniu niewielkiego płomienia oraz zbudowaniu lini zasilającej. Oczywiście wszystko zostało nagrane, aby w poźniejszym czasie zostało to ocenione. Po wykonaniu zadania rozpaliliśmy ognisko i razem z tamtejszymi mieszkańcami upiekliśmy kiełbaski oraz daliśmy dzieciom polać wodą. Z racji tego, że następnego dnia jeden z naszych druhów obchodził urodziny wszyscy wspólnie zaspiewaliśmy głośne Sto Lat. Po zakończeniu działań w Wojnówku alarmowo udaliśmy się do Węgorzewa w celu fikcyjnego pożaru stodoły, miało to na celu ponowne sprawdzenie gotowości bojowej ludzi świeżo po kursie. Po dojechaniu do remizy oraz konserwacji sprzętu zakończyliśmy ćwiczenia i udaliśmy się do domów .

Frekwencja:

JOT: Kopkiewicz K, Ciesielski M, Błaszkiewicz M i T, Nowak P, Paweł J, Rzadkiewicz Ł, Jędrzejowski K, Wasilewski M, Wąchała K, Padło P, Walczak I, Chwieduk R, Klamka E,

MDP (16-18 lat): Bronakowski K, Domke A, Szewczyk P


      Goście ze Stocklesdorf w naszej remizie

W dniach od 6 do 9. kwietnia Gminę Okonek odwiedziła grupa sześciu urzędników z partnerskiej gminy Stockelsdorf. W ramach wizyty odbyło się między innymi zwiedzanie naszej remizy i zapoznanie się z naszą działalnością. Przedstawione zostały dane ilościowe dotyczące osób środków z zewnątrz a także co udało się zrealizować i jakie są plany na przyszłość. Jeden z uczestników – gości kilkakrotnie podniósł sztangę z całym obciążeniem jakie jest u nas w siłowni. Inny próbował swoich sił na sprzęcie grającym, pozostali na zadawane pytania otrzymywali wyczerpujące odpowiedzi. Wizyta trwała około 40 minut i zakończyła się zaproszeniem na poczęstunek podczas następnego pobytu. A należy dodać iż w latach poprzednich i na początku współpracy z gminą Stockelsdorf to właśnie w lotyńskiej remizie odbywały się spotkania przedstawicieli obu społeczeństw.


      Przedszkolaki

Jak co roku zaczynamy zajęcia dla naszych lotyńskich przedszkolaków. Pierwsze odbyły się już we wtorek i były one poświecone tematowi „Kim jest strażak”. Dzieci mogły zapoznać się z podstawowymi czynnościami które strażacy wykonują oraz obejrzeć i przymierzyć ubiór bojowy strażaka. Następne już za tydzień i będą one dotyczyły pojazdu gaśniczego .


      OTWP 2014

5 kwietnia w Złotowie obył się finał OTWP - etap powiatowy. Naszą gmine reprezentowała lotyńska młodzież z podstawówki (Zuzanna Kaleta ), Gimnazjum ( Kuba Kaczyński ), szkoła średnia ( Ela Popowicz, Piotr Nowak, Ilona Walczak ) . Po teście pisemnym i dogrywce do etapu ustnego dostał się Kuba Kaczyński, który ostatecznie zajął drugie miejsce w swojej grupie wiekowej.

Niestety nikt z naszej młodzieży nie weźmie udziału w etapie wojewódzkim.


      Nowy sztandar OSP

Z okazji jubileuszu 65 lecia OSP Lotyń, Zarząd podjął inicjatywę ufundowania nowego sztandaru dla jednostki w Lotyniu. OSP Lotyń jest jedną z najaktywniejszych jednostek w powiecie złotowskim. Od 2002 roku funkcjonuje w strukturach Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Corocznie bierze udział w kilkudziesięciu akcjach ratowniczo-gaśniczych na naszym terenie. Ufundowanie sztandaru stanowić będzie nagrodę za czas i pracę poświęcaną przez druhów z tej jednostki na niesienie pomocy potrzebującym. Aby znaleźć się na pamiątkowym „gwoździu” przybitym do drzewca sztandaru należy wpłacić na konto: 33 8941 1016 0050 1129 2000 0030 minimalną kwotę 400 zł – w przypadku instytucji i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, a od osób fizycznych i rodzin oczekujemy wpłat w minimalnej wysokości 200 zł. Zbiórka środków na ten cel prowadzona będzie do 11 kwietnia br. Uroczyste przekazanie sztandaru zaplanowano na dzień 4 maja 2014 roku. Osobami do kontaktu w sprawie sztandaru: Wiese Ireneusz ,Choroszewski Włodzimierz, Kopkiewicz Konrad, Ks. Kuśmierzak Leszek, Kamińska Marianna


      Projekt "Kapela" ciąg dalszy

W styczniu 2014 roku dzięki dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku rozpoczęliśmy realizację projektu „Uczymy się grać i śpiewać - utworzenie kapeli muzycznej oraz zakup instrumentów i organizację warsztatów szkoleniowych”. W ramach dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich udało się nam zakupić sprzęt muzyczny. Zakupiliśmy dwie gitary elektryczne, gitarę akustyczno-elektryczną, perkusję, wzmacniacze, oraz inny niezbędny sprzęt. Sprzęt jaki zakupiliśmy z uzyskanych funduszy jest jakościowo najlepszy i odpowiedni do muzykowania na początku swojej kariery. Pozwala uzyskać właściwe brzmienie i efekty dźwiękowe. Naszym zdaniem utworzenie kapeli będzie dobrym dopełnieniem czasu wolnego mieszkańców, którzy w latach ubiegłych starali się stworzyć podobny zespół, jednak z braków środków, idea ta nie została sfinalizowana. Jako OSP postanowiliśmy więc pomóc zainteresowanym w realizacji owego pomysłu. Przez pierwsze tygodnie odbywały się castingi, by wybrać najlepszy skład. Warsztaty muzyczno- wokalne prowadzone są w celu opanowania i udoskonalania sztuki grania i komponowania. Odbywają się one przez 12 godzin miesięcznie (co drugi tydzień) w tym 2 godziny zespół, 2 godziny gitarzyści i 2 godziny perkusiści. Są to zajęcia bez ograniczeń wiekowych, prowadzonych przez doświadczonych muzyków którzy wzięli nas pod swoje ,,skrzydła”, a odbywają się one w lotyńskiej strażnicy. Na chwilę obecną opanowaliśmy kilka rockowych utworów, które dzięki zaangażowaniu i żmudnej pracy zaprezentujemy w czerwcu br


      Kurs Podstawowy w Złotowie

W Dniach 17 – 28 Marzec na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Złotowie odbył się kurs podstawowy strażaków-ratowników z OSP należących do powiatu Złotowskiego. Celem szkolenia było przygotowanie do udziału w zdarzeniach ratowniczo-gaśniczych druhów którzy ukończyli 18 lat i nie posiadają tego kursu. Strażacy przeszkoleni zostali z pierwszej pomocy, łączności radiowej, profilaktyki pożarowej, taktyki działań ratowniczo-gaśniczych, podstawowego sprzętu pożarniczego oraz technicznego, ubrań ODO. Zajęcia były podzielone w pierwszym tygodniu na teoretyczne, zaś w drugim odbyły się w praktyce. W ostatnim dniu odbył się egzamin końcowy. Wszyscy uczestnicy z naszej jednostki zdali go pozytywnie, a były to następujące osoby : Robert Chwieduk, Piotr Nowak, Ilona Walczak, Patrycja Padło


      Ćwiczenia 4/14

Dnia 14 marca ( Piątek) w ramach ćwiczeń udaliśmy się na działkę jednego z druhów aby pomóc przy wycince drzew. Była to dobra okazja aby w praktyce przeszkolić kilku naszych ludzi w obsłudze pilarki spalinowej. W międzyczasie zostało rozpalone ognisko przy którym smażyliśmy kiełbaski. Pod koniec zbiórki członkowie którzy od 17 marca zaczynają kurs podstawowy musieli poradzić sobie z kontrolowanym pożarem traw. Po zakończeniu wspólnie posiedzieliśmy jeszcze troche czasu przy ognisku, a około godziny 20 udaliśmy się do naszej remizy. Tam po konserwacji sprzętu ćwiczenia zostały zakończone.

Frekwencja:

JOT: Rzadkiewicz Ł, Nowak P, Walczak I, Padło P, Błaszkiewicz M, Wasilewski M, Ciesielski M, Klamka E, Chwieduk R, Rzadkiewicz Sz, Jędrzejowski K

MDP(16-18 lat): Jażewicz K, Bronakowski K, Kwiatkowski K, Kujawa Ł, Damian Ł,


      Zebranie sprawozdawcze

1 marca, druhowie z lotyńskiej OSP podsumowali miniony rok 2013. W walnym zebraniu sprawozdawczym, które odbyło się w G.A Dana w Lotyniu uczestniczyli członkowie naszej OSP oraz zaproszeni goście, a dokładniej :

 • Członkowie czynni naszej OSP: 28

• Członkowie MDP: 5

• Członkowie honorowi: 9

• Członkowie wpierający: 2

• Goście:

 • Komendant Miejsko Gminny – Marek Mikietyński

• Zastępca Komendanta Powiatowego PSP Złotów – Leszek Wójcik

• Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Złotowie – Andrzej Kacprzak

• Dowódca JRG w Złotowie – Sławomir Rogut

• Burmistrz MiG Okonek – Mieczysław Rapta

 • oraz:

 • Przewodnicząca KGW – Krystyna Jaskółka

 • Prezes SM w Lotyniu – Maria Kamińska

 • Proboszcz – Leszek Kuśmierzak

• Delegacja OSP Łubowo i OSP Barwice

• Sołtysi: Eugenia Brodzicz, Jolanta Stępniak, Ryszard Przybylski

• Sympatycy: Dorota Wiese, Jacek Pietrzak, Janusz Świercz

• Prasa AL – Ryszard Mikietyński

Zebranie otworzył prezes Włodzimierz Choroszewski, który przywitał wszystkich przybyłych. Następnie przedstawiono plan zebrania i rozpoczęto jego realizację.

Podczas uroczystości miało miejsce ślubowanie druhów, którzy stali się pełnoprawnymi czynnymi członkami OSP.

Na sztandar, rotę ślubowania złożyli: Nowak Piotr, Nowak Jarosław, Padło Patrycja, Walczak Ilona. Po tej uroczystości rozpoczęło się wręczanie podziękowań oraz odznaczeń.

Odznaką Strażak Wzorowy odznaczeni zostali: Marcin Wasilewski i Mateusz Jędrzejowski.

Odznaką za wysługę lat 5 - Kwiatkowski Krystian Odznaką za wysługę lat 10 - Paulina Jaskółka-Tyl i Paweł Jaskółka- Stanisz Odznaką za wysługę lat 15 - Wojciech Lech Odznaką za wysługę lat 30 - Sochacki Waldemar Odznaką za wysługę lat 35 - Ireneusz Ulatowski i Jerzy Sieradzki.

 Podziękowania dla sołtysów za przekazanie pieniędzy z funduszu sołeckiego na 2014: - Przybylski Ryszard - Kruszka - Brodzicz Eugenia - Lotyń.

 Podziękowania od naczelnika dla członków OSP za udział w akcjach: Jaskółka- Stanisz Paweł, Jędrzejowski Mateusz, Ciesielski Mariusz, Sochacki Waldemar, Wasilewski Marcin, Błaszkiewicz Michał, Wąchała Kamil, Jędrzejowski Krzysztof, Błaszkiewicz Tobiasz.

 Podziękowanie w formie hełmu "czerwonego" dla Janusza Świercz za pomoc w zajęciach z musztry w 2013 roku.

Podziekowania w formie statuetek szklanych za całokształt działalności z okazji 65 lecie OSP Lotyń dla: Krystyny Jaskółka, Iwony Kopkiewicz, Agnieszki Chwieduk, Zofii Andruszkiewicz, Pauliny Jaskółka-Tyl. Podziękowania otrzymali wszyscy sponsorzy, którzy udzielili wsparcia na rzecz jednostki. W dalszej części porządek zebrania obejmował przedstawienie Sprawozdania z dzielności ratowniczo-szkoleniowej w 2013 roku, Planu Działalności na obecny rok, Sprawozdania Finansowego oraz Sprawozdania Komisji Rewizyjnej. W między czasie odbyła się 10 minutowa przerwa. Następnie głos zabrali zaproszeni na tą uroczystość goście, którzy bardzo pozytywnie wypowiadali się na temat funkcjonowania OSP w Lotyniu..


      Zbiórka 28 luty 2014

Na dzisiejszej zbiórce nasi druhowie szykowali sale oraz sprzęt do jutrzejszego zebrania.


      Urodziny Proboszcza

Z racji tego iż dnia 25 lutego nasz ksiądz proboszcz Leszek Kuśmierzak obchodził swoje 47 urodziny nasi druhowie wybrali się do kościoła na mszę świętą w jego intencji. Na końcu mszy naczelnik Konrad Kopkiewicz jako prezent wręczył nasze wspólne pamiątkowe zdjęcie i w imieniu wszystkich strażaków z naszej OSP złożył najserdeczniejsze życzenia oraz podziękował za wiele lat współpracy.


      Ćwiczenia 3/14

W Piątek 14 lutego około godziny 18 druhowie z naszego OSP przystąpili do ćwiczeń. Tym razem zadaniem strażaków było ugaszenie płonącego pojazdu za pomocą różnych pian gaśniczych z wykorzystaniem zasysacza liniowego. Podzieleni na 3 grupy ruszyliśmy do ćwiczenia. Prądy piany podawano z samochodu Magirus 170D GBA 2,6/16. Do gaszenia wykorzystaliśmy auta naszych druhów ( oczywiście ich nie podpalaliśmy ). Po przekazaniu uwag oraz konserwacji sprzętu udaliśmy się do domów.

Frekwencja:

JOT: Kopkiewicz K, Ciesielski M, Błaszkiewicz M i T, Padło P, Nowak P, Walczak I, Jędrzejowski K, Chwieduk R, Rzadkiewicz Ł, Sochacki W, Wąchała K, Jażewicz K

MDP(16-18 lat): Jażewicz K, Kwiatkowski K, Bronakowski K, Popowicz


      15 - lecie ZOP ZOSP RP w Złotowie

W dniu 24 stycznia w remizie OSP Krajenka odbyła się bardzo miła uroczystość. W tym dniu świętowano bowiem 15 lecie Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Złotowie. Do uroczystego obchodzenia jubileuszu zostali zaproszeni wszyscy druhowie i samorządowcy, którzy w minionym piętnastoleciu działali bezpośrednio i pośrednio w strukturach ZOP. Z naszej jednostki na to spotkanie pojechał nasz naczelnik Konrad, jako członek zarządu oddziału. Na uroczystość zabrał także swojego syna, co by się młody uczył organizacji imprez. A te w Krajence zawsze są fajne. Nim jednak zjedliśmy dzika na kolację to nasz najlepszy „operacyjniak” dh. Kazimierz przedstawił w telegraficznym skrócie akcje i uroczystości minionych lat. Następnie Starosta Goławski wraz z Prezesem Kacprzakiem wręczyli statuetki upamiętniające obchody Zarządu Powiatowego. Po tej części umiliła nam czas orkiestra dęta OSP. Podczas konsumpcji w luźnych rozmowach poruszano tematy dotyczące funkcjonowania OSP. Uroczystość zakończyła się około godziny 21. Za zdjęcia dziękujemy Agnieszce Barabasz.


      Ćwiczenia 2/14

W piątek 24 stycznia przybyli na ćwiczenia druhowie udali się na lotyńskie osiedle gdzie zostaliśmy poproszeni o pomoc w wycięciu kilku drzew. Okazja ta więc została wykorzystana do przeszkolenia kilku naszych ludzi do operowania pilarkami spalinowymi. Po krótkiej teorii dh Mariusza Ciesielskiego przystąpiono do praktyki. Wycięte zostały 4 dosyć spore sosny oraz 2 thuje. Po wyczyszczeniu sprzętu i konserwacji udaliśmy się do domów.

Frekwencja:

JOT: Ciesielski M, Wąchała K, Błaszkiewicz M, Nowak P, Chwieduk R, Walczak I, Jędrzejowski K i M,

MDP(16-18 lat): Bronakowski K, Wąchała M, Kwiatkowski K, Jażewicz K,


      Dwóch kolejnych ratowników

W dniach od 9 do 18.01.14r. druhowie Michał Błaszkiewicz i Kamil Wąchała byli uczestnikami 72 godzinnego kursu z kwalifikowanej pierwszej pomocy w Ośrodku Szkoleniowo- Wypoczynkowym ZOSP RP w Kościelisku. Było to 3 dni teorii i 5 dni praktyki natomiast w ostatni dzień odbył sie test teoretyczny oraz praktyczny (w grupie 3 osobowej). Druhowie mieli 2 dni wolnego więc ten czas wykorzystali do zwiedzania Zakopanego. W całym kursie uczestniczyły 33 osoby z województwa wielkopolskiego. Kurs ukończyła cała grupa 33 osobowa.


      Ćwiczenia 1/14

Pierwsze tegoroczne spotkanie strażaków JOT (Jednostka Operacyjno- Techniczna) oraz drużyny MDP 16-18 przypadło 10 stycznia i jak zawsze w Piątek. Pierwsze ćwiczenia przebiegły bez żadnych wyjazdów w teren. Naczelnik przygotował na ten dzień zbiórkę teoretyczną. Druhowie zgromadzili się w garażu gdzie przygotowana została prezentacja multimedialna na temat działań gaśniczych prowadzonych na różnych obiektach. Temat został uzupełniony poprzez prezentowane filmy. W miłej atmosferze każdy mógł przedstawić swoje zdanie. Całość omawiał w/w naczelnik - Konrad Kopkiewicz. Po za w/w tematem omówiono sprawy organizacyjne i po 1,5h rozeszliśmy się do domów.

Frekwencja: M. Ciesielski, Ł. Rzadkiewicz, R. Chwieduk, A. Domke, M. Wasilewski, K. Jażewicz, K. Popowicz, E. Popowicz, K. Bronakowski, K. Kopkiewicz, P. Nowak, K. Kwiatkowski, E. Klamka


      Projekt "Kapela"

Uczymy się grać i śpiewać - utworzenie kapeli muzycznej oraz zakup instrumentów i organizację warsztatów szkoleniowych to projekt do którego właśnie prowadzimy nabór chętnych osób. Naszym zdaniem utworzenie kapeli będzie dobrym dopełnieniem czasu wolnego mieszkańców, którzy w latach ubiegłych starali się stworzyć podobny zespół, jednak z braków środków, idea ta nie została sfinalizowana. Jako OSP postanowiliśmy więc pomóc w realizacji owego pomysłu. W związku z w/w prowadzimy rekrutację, w miesiącu styczniu osób, które chciały by rozpocząć swoją przygodę z kapelą. Nazwy jeszcze nie ma ale są już chęci. Zainteresowani mogą zgłaszać się do Kamila Wąchała (email: kabet@onet.pl), który koordynuje całe przedsięwzięcie. Dobrze by było aby osoby do zespołu posiadały umiejętności muzyczne, które pozwolą powołać kapelę. Zespół będzie składał się z 5 osób (3 gitarzystów, 1 perkusisty, 1 wokalisty). Potrzebnymi urządzeniami będą 1 gitara basowa, 2 gitary elektryczne, 1 gitara elektro-akustyczna, 1 perkusja. Instrumenty zostaną zakupione przez organizatora. Po wyłonieniu zespołu zostaną przeprowadzone warsztaty muzyczne w celu prawidłowego opanowania sztuki grania i komponowania na instrumentach. Zajęcia poprowadzi inny zespół muzyczny a dokładnie jego członkowie. Planowane jest aby uwieńczeniem realizacji projektu było 5 koncertów, które odbędą się w okresie czerwiec – sierpień na terenie gminy Okonek