c
Menu strony
Dane kontaktowe

Administrator strony: Paweł Jaskółka Kontakt: pawelstrazak@o2.pl lub osplotyn@o2.pl

Akcje ratowniczo - gaśnicze w których braliśmy udział

Pożar traw w Wojnowie

Około godziny 13, 29 kwietnia pracownik wieży obserwacyjnej zauważył zadymienie w okolicy miejscowości Wojnowo. Informację przekazał dyspozytorowi SK KP PSP w Złotowie, który niezwłocznie wysłał na miejsce jeden zastęp GBA z naszej OSP. Po dojeździe na miejsce zlokalizowano pożar poszycia ornego. Do zagaszenia pożaru wykorzystano tłumice oraz dwa prądy wody w natarciu na ogień.  Po zagaszeniu zarzewi, przelano jeszcze miejsca, w których trawa już się wypaliła. Spaleniu uległo ok. 1h nieużytków polnych. W działaniach brali udział: Hudy, Kabet, Tobiasz, Wampir K, Patrycia, Ciapek oraz w własnym zakresie Pętko.


      


Dzikie wysypisko w ogniu

28 kwietnia w godzinach popołudniowych dyspozytor SK KP PSP w Złotowie zadysponował jeden zastęp z naszej OSP do pożaru na dzikim wysypisku umiejscowionym za cmentarzem w Lotyniu. Po dojeździe stwierdzono niewielki pożar materiałów łatwopalnych i tworzyw sztucznych. Przy użyciu jednego prądu wody skutecznie zagaszono ogień. Obsada: Hudy, Pętko, Tobiasz, Ciapek, Patrycja, Wampir K oraz w własnym zakresie Kabet i Wampir M.


      


Po raz czwarty w Brzozówce 

W Wielki Piątek 18 kwietnia po raz czwarty w tym roku interweniowaliśmy przy pożarze traw w Brzozówce. Tym razem trawa płonęła na długości około 100 metrów. Wystarczyło 15 minut by załoga w składzie: Roman, Hudy, Juo, Ciapek, Walczak, Tobiasz opanowała sytuacje.


      


Alarm fałszywy ZŁOŚLIWY

W sobotę 12 kwietnia o godzinie 22:32 dyspozytor SK KP PSP  w Złotowie odebrał telefoniczne zgłoszenie o pożarze mieszkania w Glinkach Mokrych. Natychmiast na miejsce zostały skierowane zastępy straży pożarnej z Lotynia, Okonka i Złotowa w sile 5 wozów. Po dojeździe sekcji z naszej jednostki rozpoczęto lokalizację wstępną. Niestety nie spostrzeżono oznak typowych do takiego zdarzenia więc po dojeździe kolejnych zastępów z OSP Okonek rozpoczęto szczegółowe poszukiwanie pożaru. Wozy bojowe ze strażakami rozjeździły się po koloniach danej miejscowości oraz do pobliskiej Glinki Suche lecz i to nie przyniosło żadnej informacji. Mieszkańcy w/w miejscowości też niczego podejrzanego nie zaobserwowali. Po konsultacji radiowej z dyspozytorem akcja została zakończona i jednostki rozjechały się do remiz. GBA: Rzadki, Hudy, Tobiasz, Patrycja, Ciapek, Walczak. GLM: Julo, Błażej, Pętko, Wampir M i K, Kabet, Roman.

      


Trawy, trawy, trawy...

 Czwartego kwietnia nasz zastęp został zadysponowany znów do pożaru traw, nic dziwnego by nie było gdyby nie fakt, że było to znowu w tym samym miejscu co poprzednio. Po dotarciu na miejsce przy pomocy szybkiego natarcia oraz tłumic sprawnie ugasiliśmy rozprzestrzeniający się ogień. Po 30 minutach wróciliśmy do koszar. Załoga : Julo, Roman, Ciapek, Wampir K i M, Kabet

Filmik OSP Lotyń

      


Kolejny pożar traw w Brzozówce

Do kolejnego pożaru traw jednostka nasza wyjechała 3-go kwietnia. Do zdarzenia które miało miejsce dokładnie w tym samym miejscu co dzień wcześniej wyjechały dwa zastępy GBA i GLM. Po dojeździe stwierdzono pożar nasypu na długości nie większej niż 150 metrów. Niewielki ogień rozprzestrzeniający się powoli skutecznie został opanowany jednym prądem wody z linii szybkiego natarcia. Działania prowadzone były przez 30minut.


      


Pożar traw na nasypie

Drugiego kwietnia zastęp GBA z OSP Lotyń zadysponowany został do pożaru traw na trasie Lotyń - Wilcze Laski. Po dojeździe okazało się iż płonie nasyp w okolicy miejscowości Brzozówka. Przy użyciu jednego prądu wody oraz tłumic ogień został stłumiony i zagaszony. Spaleniu uległo ok. 200m trawiastości. Na miejscu obecna była również straż leśna oraz policja. W działaniach brali udział: Hudy, Julo, Witek, Kabet., Tobiasz, Walczak.


      


Pożar traw w Lotyniu

13 marca około godziny 18:25 zastęp GBA z OSP Lotyń wyjechał do pożaru traw w Lotyniu przy ulicy Szczecineckiej. Po dojeździe stwierdzono niewielki pożar trawiastych zarośli w okolicy drogi krajowej 11. Przy użyciu podręcznego sprzętu gaśniczego i wody zażegnano zagrożenie. Obsada: Rzadki, Hudy, Pętko, Wampir K i M, Dzik.

       


Płonące nieużytki w Skokach

W niedzielne popołudnie drugiego marca, zastęp GBA w obsadzie: Hudy, Julo, Pętko, Radek, Tobiasz, Wampir wyjechał do pożaru traw i nieużytków polnych w miejscowości Skoki. Pożar umiejscowiony był na odległości ok 200m. Do działań gaśniczych użyto jednego prądu wody z węża w25 oraz tłumice. Po około 20 minutach akcja została zakończona. Pożar strawił około 1 hektar zarośli trawiastej.


       Filmik OSP Lotyń


Pożar piwnicy w budynku wielorodzinnym

W czwartkowy wieczór 27 lutego w Lotyniu na ul. Szczecineckiej pojawiło się 5 wozów straży pożarnej. Ta wizyta ratowników nie była przypadkowa. W piwnicy jednego z budynków wielorodzinnych wybuchł pożar. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano zadymienie piwnicy oraz klatki schodowej budynku mieszkalnego wielorodzinnego. Działania zastępów polegały na ewakuacji mieszkańców budynku z jednoczesnym prowadzeniem działań gaśniczych w jednym z pomieszczeń w piwnicy. Po ugaszeniu palącego się drewna przystąpiono do niewielkiej rozbiórki nadpalonych mebli w celu dogaszenia ognia. W dalszej części działań budynek został oddymiony przy użyciu agregatu oddymiającego. Przy użyciu wykrywacza wielogazowego sprawdzono cały budynek na obecność gazów niebezpiecznych - wynik negatywny. W trakcie prowadzenia działań strażak-ratownik udzielił starszej kobiecie kwalifikowanej pierwszej pomocy podając tlen. Po wykonaniu odpowiedniej dokumentacji przez oficera KP PSP w Złotowie akcja została zakończona. Obsada: GBA- Waldi, Julo, Kabt, Błażej, Pętko, Wampir M; GLM: Roman, Radek, Wampir K, Tobiasz, Bolek,


    


Wypadek drogowy DK 11 Lotyń-Szczecinek

W środę 22 stycznia o godzinie 17 doszło do wypadku drogowego na odcinku drogi krajowej nr 11. W zdarzeniu uczestniczył jeden pojazd kierowany przez młodego mężczyznę. Kierowca chcąc uniknąć zderzenia z sarną, która stała na jezdni, zjechał gwałtownie na przeciwległy pas jezdni, tym samym wprowadzając pojazd w poślizg. Skutkiem tego było iż osobowe Daweoo wypadło z jezdni w las gdzie uderzyło dachem w drzewo. Na miejsce zadysponowano sekcje SLRt i GBA z JRG Szczecinek oraz GBA z naszej jednostki. Nasi strażacy jako pierwsi na miejscu przystąpili do zabezpieczenia terenu i pojazdu oraz przystąpili do pomocy przedmedycznej w stosunku do kierowcy, który wydostał się z pojazdu o własnych siłach. Ratownicy opatrzyli rany u poszkodowanego, a po przybyciu zespołu RM ranny został przekazany. Dalej działania skupiły się na rozłączeniu zasilania w pojeździe oraz kierowaniu ruchem. Akcja została zakończona po godzinie. Obsada: Rzadki, Julo, Błażej, Pętko, Wampir K i M.


    


Pożar nietypowego komina

Do kolejnego pożaru przewodu kominowego doszło dnia 18 stycznia w miejscowości Borki. Na miejsce został skierowany jeden zastęp GBA z OSP Lotyń oraz JRG Złotów. Po dotarciu na miejsce stwierdzono bardzo rozwinięty pożar w przewodzie kominowy o budowie stożkowej. Komin starego budownictwa z wędzarnią na dolę prawie w całości oblepiony był sadzą, która się zapaliła. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca akcji, wygaszeniu paleniska oraz wykonania dojścia do szczytu komina. W tym celu rozłożona została drabina D10W oparta o poszycie dachowe budynku. Pożar był na tyle rozwinięty, że do jego zagaszenia użyto cztery wiadra piasku i 5kg proszku z gaśnicy. Te działania w miarę stłumiły płomienie więc można było przystąpić do oczyszczania przewody. Do tego celu użyto nie zestawu kominiarskiego, a bosaka i od dołu w wędzarni strażacy zbijali płaty sadzy. Produkt końcowy wypalonej sadzy, który opadł na dno komina został wybrany i wywieziony po za strefę zagrożenia. Działania trwały przez dwie godziny. Obsada: Rzadki Ł, Julo, Witek, Pętko, Radek, Tobiasz.


    


Pożar przewodu kominowego

Pierwsza akcja tego roku przypadła już pierwszego dnia nowego 2014 roku. A mianowicie w Lotyniu na ul. Polnej doszło do pożaru przewodu kominowego w budynku mieszkalnym. Na miejsce działań skierowane zostały dwa zastępy z OSP Lotyń oraz dowódca zmiany z JRG Złotów. Działania strażaków skupiły się na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wygaszeniu paleniska oraz ugaszeniu przy pomocy gaśnicy proszkowej palącej się sadzy. Po zagaszeniu widocznego ognia, przystąpiono do udrożnienia komina. Przybyły na miejsce dowódca, sporządził odpowiednią dokumentację, zastępy zwinęły sprzęt i akcja została zakończona. Obsada wozów bojowych: GBA: Hudy, Julo, Tobiasz, Skoczek, Kabet, Błażej, GLM: Rzadki, Pętko, Radek, Wampier K i M.