Ćwiczenia – RIT i aparaty ODO

Ćwiczenia – RIT i aparaty ODO

28 lutego 2018 Wyłączono przez Paweł Jaskółka-Stanisz

23 lutego odbyła się kolejna zbiórka ratowników JOT, osób, które już niedługo zostaną skierowane na kurs podstawowy oraz członków MDP 16-18 lat. Wzięło w niej udział także kilkoro druhów i druhenek z OSP Lędyczek oraz OSP Podgaje.

Tym razem tematem ćwiczeń były aparaty ochrony dróg oddechowych (zajęcia odbywały się na górze w remizie) oraz ratowanie strażaków przez strażaków tzw RIT. Najpierw dh Konrad Kopkiewicz przedstawił zebranym sposoby zakładania butli wypełnionych powietrzem i masek oraz wytłumaczył ich dokładne zastosowanie i działanie. Dh Marcin Wasilewski natomiast na dole w remizie rozpoczął zajęcia dotyczące ewakuacji strażaka przez strażaka. Grupa dh Kopkiewicza po teorii rozpoczęła praktykę. W rotach, w których jedna osoba ma na sobie aparat ODD, udała się w teren: z remizy przeszli ulicę Szczecinecką i Pocztową, potem Polną, a na koniec wrócili do remizy. Tam dwóm osobom zaklejono maski, wpuszczono je do zadymionego pomieszczenia (do siłowni), z którego mieli wyjść i odnaleźć poszkodowanego. Po tym w parach zmieniono osoby, które mają iść w teren z aparatem ODD. Ćwiczenia miały na celu przybliżyć strażakom, jak wygląda praca z aparatami ODD w realnej sytuacji zagrożenia życia.

W zbiórce wzięli udział: Konrad Kopkiewicz, Mariusz Ciesielski, Magdalena Kwiatkowska, Paulina Jaskółka, Piotr Nowak, Marcin Wasilewski, Wiktoria Piotrowska, Zuzia Kaleta, Paweł Szewczyk, Kuba Rzadkiewicz, Dominika Gnaś oraz strażacy z OSP Lędyczek i OSP Podgaje

Tekst: W. Piotrowska, Foto T. Błaszkiewicz