65-lecie OSP Lotyń. Wręczenie nowego sztandaru i samochodu

12 maja 2014 Wyłączono przez Paweł Jaskółka-Stanisz

Przypadający 4 maja Dzień Strażaka obchodzony jest hucznie w jednostkach zawodowych i ochotniczych w całym regionie. Może nie we wszystkich jednego dnia ale różne spotkania i uroczystości strażackie w maju się odbywają.

W tym roku jednostka nasza obchodzi jubileusz 65-lecia działalności. Z tej też okazji na zebraniu sprawozdawczym w marcu br. podjęto decyzję o zakupie nowego sztandaru dla naszej OSP. Powołany został komitet fundacji sztandaru w składzie: Przewodniczący – Ireneusz Wiese, członkowie: Włodzimierz Choroszewski, Marianna Kamińska, Konrad Kopkiewicz, ks. Leszek Kuśmierzak. Komitet zajął się poszukiwaniem chętnych osób i firm do pomocy finansowej przy ufundowaniu nowego sztandaru. No i się udało. Na apel odpowiedziało 41 podmiotów. Były to firmy, rodziny, sołectwa czy też grupy osób. Sztandar został wykonany ręcznie w Pracowni Haftu Artystycznego Małgorzaty Czarneckiej w Murowanej Goślinie. W niedzielę przed godziną 13 odbyła się zbiórka przybyłych druhen i druhów. Przyjechali do nas także druhowie z OSP Okonek i z OSP Łubowo. Była ostatnia próba wręczenia sztandaru a po niej wspólnie z delegacją z Mori wyruszyliśmy na mszę do lotyńskiego kościoła. Msza sprawowana była w intencji patrona strażaków św. Floriana oraz wszystkich strażaków i ich rodzin. Tu sztandar został także poświęcony. Następnie po zakończeniu mszy przy dźwiękach muzyki granej przez orkiestrę z Krajenki wszyscy druhowie oraz goście przemaszerowali do naszej strażnicy. Gdy wszyscy zajęli przeznaczone im miejsca, dowódca uroczystości druh Robert Chwieduk odpowiednimi poleceniami i musztrą wyznaczał kolejne etapy ceremonii. Spiker – Michał Popowicz wyjaśniał zebranym kolejne etapy uroczystości. Druh Robert złożył meldunek dla vice prezesa ZOW ZOSP RP w Poznaniu Andrzeja Kacprzaka i można było zacząć „wbijać gwoździe” do sztandaru. Gwoździe to małe tabliczki w kształcie tarczy na których umieszczone są nazwy fundatorów. Są one już zamocowane do drzewca sztandaru a ich „wbijanie” ma symbolizować m.in. wkład osób czy tez firm w zakup sztandaru. Fundatorami nowego sztandaru dla OSP Lotyń są:

1. ANDRUSZKIEWICZ ZOFIA I SZYMON
  2. BRODZICZ EUGENIA I JERZY
  3. FURYK LUCYNA I JAN
  4. GRZYB RENATA I MARIUSZ
  5. GRZYB ZOFIA I JERZY
  6. JASZCZUR BARBARA I ANDRZEJ
  7. JUROWSCY ALINA I JAROSŁAW
  8. KAŁUŻA JADWIGA I JULIAN
  9. KAŁUŻA PAULINA I ROBERT
  10. KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W LOTYNIU
  11. KOPKIEWICZ IWONA I KONRAD
  12. KOPKIEWICZ KAZIMIERA I WALDEMAR
  13. KOZŁOWSCY DANUTA I MAREK
  14. LECH ELŻBIETA I WOJCIECH
  15. MARKIEWICZ GRAŻYNA I ZBIGNIEW
  16. MAZURCZYK MARIA I JERZY
  17. MAXIMUS BROKER SP. Z O.O.
  18. MIESZKANCY WSI WOJNÓWKO
  39. ZIĘBA DOROTA I ANDRZEJ
  40. PIWCZYŃSCY BOŻENA I KRZYSZTOF
  41. ŻYDAŁOWICZ RENATA I WOJCIECH

Po tej części nastąpiło odczytanie aktu ufundowania sztandaru przez druha Ireneusza Wiese oraz aktu nadania sztandaru przez druha Andrzeja Kacprzaka. Druh Andrzej przekazał sztandar dla naczelnika Konrada Kopkiewicza a Konrad dla pocztu sztandarowego (Jaskółka-Stanisz Paweł, Marcin Wasilewski, Jarosław Nowak). Nastąpiła prezentacja sztandaru dla zebranych a po niej wręczono odznaczenia. Brązowy medal Za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymał dh. Robert Chwieduk. Odznakę Strażak Wzorowy otrzymali druhowie: Patryk Morgiel i Radosław Tyl. W tej części również szef delegacji z Mori przekazał dla naczelnika kluczyki do samochodu oraz akt przekazania pojazdu Volkswagen T4 – bus. Głos zabrali zaproszeni goście, przekazane zostały pamiątkowe statuetki a także dwie nowe prądownice typu turbo (Leader QuadraFog 150). Po części oficjalnej zebrani zostali zaproszeni na poczęstunek.

lotyn01 lotyn02 lotyn03 lotyn04 lotyn05 lotyn06 lotyn07 lotyn08 lotyn09 lotyn10 lotyn11 lotyn12 lotyn13 lotyn14 lotyn15 lotyn16 lotyn18 lotyn19 lotyn20 lotyn21 lotyn22 lotyn23