Zakończenie europejskiego projektu

Zakończenie europejskiego projektu

9 października 2023 Wyłączono przez Paweł Jaskółka-Stanisz

W dniach od 5 do 8 października lotyńscy strażacy udali się do zaprzyjaźnionej jednostki w Niemczech – FF Mori na ostatnie spotkanie w ramach projektu pn. „Strażacy z Lotynia i Mori razem zmieniają swoje otoczenie” wspófinansowane z środków programu ERASMUS +.

Piętnasto-osobowa grupa z Polski wraz z kolegami z niemieckiej straży pożarnej szkoliła się z kilku dziedzin pożarniczych i ratowniczych. W piątek zajęcia obejmowały wykład i ćwiczenia praktyczne z wykorzystaniem systemu piany sprężonej. Przedstawiciel firmy One Seven w bardzo fajny sposób zaprezentował oraz za pomocą doświadczeń udowodnił prezentowane na wykładzie treści. Ćwiczenia praktyczne były doskonałą możliwością porównania zużycia środka pianotwórczego i skuteczności piany sprężonej w działaniach gaśniczych. Po obiedzie natomiast odbyły się ćwiczenia w zakresie umiejętności korzystania z urządzeń do wyznaczania koordynatów GPS oraz ich odczytywania. Uczestnicy w różnych grupach musieli odnaleźć wskazane miejsca i wykonać określone czynności.

Sobota poświęcona została na duże manewry ratownicze, które odbyły się w Landesfeuerwehrschule Schleswig- Holstein w Harrislee (szkoła dla strażaków z landu Schleswig Holstein). Wspólnie z kilkudziesięcioma strażakami z Niemiec braliśmy udział w różnego rodzaju ćwiczeniach, m.in. pożar na poddaszu, wypadek auta osobowego w tunelu, zdarzenie chemiczne, wypadek na rusztowaniu, ewakuacja z ciężarówki oraz pożar w piwnicy. Pozorantami w tych zdarzeniach byli także nasi uczestnicy, stanowiło to pewien problem językowy ale o to też chodziło. W kilku z tych ćwiczeń należało wykorzystać linki ratownicze oraz wykonać węzły. Dodatkowo część uczestników sprawdzona została pod kątem obsługi drabiny mechanicznej. Ze względu na ograniczenia czasowe nie we wszystkich ćwiczeniach mogliśmy wziąć udział ale były one doskonałym podsumowaniem całego projektu.

Jak przy każdym spotkaniu nie mogło zabraknąć wspólnej integracji, śpiewania piosnek w obydwu językach, rozmów, dyskusji i wymiany doświadczeń. Oprócz nas i gospodarzy w szkoleniu brały udział także jednostki z Niemiec: Arfrade, Eckhorst, Sibbesee, Dunkelsdorf, Groß Parin, Malkendorf, Krumbeck, Dissau oraz z Czerwonego Krzyża z Flensburga.