Wygrana w Feuerwehr-Olympiade MORI 2018

Wygrana w Feuerwehr-Olympiade MORI 2018

3 września 2018 Wyłączono przez Paweł Jaskółka-Stanisz

Dnia 1 września 2018 roku druhowie z OSP Lotyń (woj. Wielkopolskie) na zaproszenie swoich strażackich przyjaciół z partnerskiej gminy Stockelsdorf (Niemcy), wzięli udział w olimpiadzie sportowo-strażackiej. Impreza odbywa się cyklicznie i nieprzerwanie od 2013 roku.

Ochotnicy z Lotynia wystawili dwie drużyny, które rywalizowały z ośmioma jednostkami ochrony przeciwpożarowej z ternu Niemiec. Drużyna męska to: Radek Chareński, Tobiasz i Michał Błaszkiewicz, Paweł Jaskółka-Stanisz, Krystian Kwiatkowski oraz drużyna mieszana: Karolina Jażewicz, Mariusz Ciesielski, Ilona Walczak, Patrycja Padło. Role mentora i trenera sprawował prezes jednostki Waldemar Sochacki. 

Zadania które przygotowali druhowie z Feuerwehr Mori obejmowały bardzo różne, niekiedy zwariowane i wesołe ćwiczenia, w których wydolność, spryt i siła odgrywały główną rolę.  Należało m.in. – pokonać jak najdłuższy odcinek drabiny samochodowej ustawionej poziomo wisząc tylko na rękach około metr nad ziemią, – zwinąć i rozwinąć linię gaśniczą zbudowaną z 6 odcinków w-75, w określonym torze, – 8 minutowy „spacer farmera” z 25kg bańką, – przeciąganie pojazdu GBA, przy użyciu zestawu wyciągowego, – budowa linii gaśniczych z zasilaniem z pompy, – test wiedzy oraz kilka innych ćwiczeń, które wspólnie tworzyło 10 stacji. 

Dla chętnych zawodników przewidziana była konkurencja specjalna, w której należało pokonać tor przeszkód, wykonać zadanie bojowe (rozwinięcie odcinków węży) i powrócić na linię mety również torem przeszkód. To zadanie wykonywane było w pełnym umundurowaniu bojowym z założoną butlą powietrzną na plecach. W lotyńskiej jednostki do zadania wystawione zostały  dwie roty/trandemy Radek z Krystianem i Paweł z Tobiaszem. 

Wszystkie rywalizacje dobiegły końca w godzinach popołudniowych, a drużyny zebrały się w remizie FF Morii na ogłoszenie wyników. Zaczęto od rywalizacji w konkurencji specjalnej, w której strażacy z Lotynia pokazali że sprawność fizyczna nie jest im obca 1 miejsce Paweł i Tobiasz 2,24s ; 2 miejsce Radek i Krystian 2,25s  – jak mówi klasyk, to są te detale. Nagrodę w postaci statuetki odebrali Ci najlepsi.  Wyniki podsumowujące całą olimpiadę były również bardzo pozytywne, ekipa mieszana zajęła przedostanie miejsce – mimo to wielkie brawa dla dziewczyn że „im się chciało”, za to Panowie stanęli na najwyższym podium, wygrywając z odwiecznymi rywalami z Lubeki. Historia tych zawodów to dla nasz zawsze srebrny medal do tego roku ! Z bardzo pozytywnych, wesołych i integracyjnych zawodów OSP Lotyń wraca z tarczą i plecakiem pucharów ! Olimpiada zakończyła się wspólnym biesiadowaniem.