Triduum Paschalne 2016

Triduum Paschalne 2016

26 marca 2016 Wyłączono przez Paweł Jaskółka-Stanisz

Wiekowa obyczajowość adorowania przy grobie Jezusa Chrystusa przez druhny i druhów Ochotniczej Straży Pożarnej w Lotyniu to już wieloletnia tradycja, nawiązująca do pilnowania Grobu Chrystusa tak jak to robili żołnierze rzymscy.

Strażackie Triduum rozpoczęliśmy oczywiście w Wielki Piątek po nabożeństwach kościelnych, tego dnia adoracja przez strażaków trwała do godziny 21.  Wielki Piątek jest dniem zadumy nad Męką Chrystusa, skupienia, powagi, wzmożonej pobożności i gorliwych praktyk religijnych. Tego dnia obowiązuje post ścisły. W Wielki Piątek odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej, w naszym kościele odbyła się ona z rana. 

Wielka Sobota w kościele rzymskokatolickim jest dniem wyciszenia i oczekiwania na przyjście Chrystusa. Od wczesnych godzin rannych katolicy adorują Najświętszy Sakrament w przygotowanej do tego celu kaplicy zwanej Grobem Pańskim. Młodzież strażacka jak i czynni druhowie w czteroosobowych zmianach czuwają przez dwadzieścia minut w kościele. W wolnym czasie między służbami druhowie spędzają chwile w świetlicy strażackiej. Tego dnia przygotowywana jest również strategia na msze rezurekcyjną, czyli wyznaczenie ról danych osób, oraz przygotowanie sprzętu i ubrań. W kościele uroczystość odbywa się o godzinie 18, a poprzedzona jest święceniem ognia i wody. Tego dnia wyznaczeni strażacy pilnują i podtrzymują płomienie, z których później odpalany jest przez kapłana nowy paschał. Msza w Sobotę obszerna jest w liturgię i trwa blisko dwie godziny, a całą eucharystię uświetnia poczet sztandarowy oraz kompania reprezentacyjna OSP Lotyń. Po nabożeństwie jeszcze przez godzinę warty adorują w kościele.

Niedzielny poranek Wielkanocny to kulminacja całego świętego czasu. Rezurekcja o szóstej rano, a przed nią wiele istotnych momentów, które warto opisać. Od lat wiadomo że pierwsza osoba, która przybędzie do strażnicy uruchomi syrenę alarmową oznajmiającą Zmartwychwstanie Pana. W tym roku zrobił to syn naczelnika – Filip Kopkiewicz. Przed samą mszą czuwającą młodzież, zmieniała ekipa druhów padających w składzie: M. Wasilewski, P. Jaskółka-Stanisz, M. Błaszkiewicz, K. Bronakowski, którzy na sygnał pieśni kościelnej Proboszcza oddali hołd Jezusowi. Następnie ulicami Lotynia przeszła uroczysta procesja, której towarzyszyły dzwony, flagi, obrazy kościelne, chorągwie, kadzidła, oraz duża liczba wiernych oraz strażaków. Dodatkowo gdy Ciało Boże w monstrancji znajdowało się przy remizie, uruchomiono syrenę. Po procesji odbyła się Msza rezurekcyjna, którą również uświetniliśmy swoją obecnością. Na zakończenie obchodów wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie przy kościółku, a następnie udaliśmy się na skromne śniadanie do remizy. Na miejscu naczelnik podsumował kończące się wydarzenia, wręczono zaległe odznaczenia, młodzieży otrzymała słodki upominek i po posiłku rozeszliśmy się do domów.   
DSCF9376 DSCF9378 DSCF9380 DSCF9381 DSCF9383 DSCF9384 DSCF9386 DSCF9387 DSCF9388 DSCF9390 DSCF9395 DSCF9396 DSCF9379 DSCF9410 DSCF9412 DSCF9413 DSCF9419 DSCF9428 DSCF9430 DSCF9431 DSCF9432 DSCF9434 DSCF9436 DSCF9438 DSCF9440 DSCF9443