Strażacy z Lotynia i Mori  zmieniają swoje otoczenie

Strażacy z Lotynia i Mori zmieniają swoje otoczenie

1 marca 2022 Wyłączono przez Paweł Jaskółka-Stanisz

Dobrą wiadomość otrzymaliśmy w lutym z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji – Narodowej Agencji Programu  Erasmus+. Okazało się iż projekt pod nazwą „Strażacy z Lotynia i Mori  zmieniają swoje otoczenie” otrzymał dofinansowanie w wysokości 60 000 euro.

My wraz z naszym partnerem będziemy przez 17 miesięcy, począwszy od 4 maja 2022 r realizować nasz projekt. Grupę docelową stanowić będzie 30 osób z obu krajów. 15 z PL i 15z D. Celem głównym realizowanego przez nas projektu jest zwiększenie wiedzy, umiejętności a także zdobycie doświadczenia przez zwiększenie atrakcyjności szkolenia i organizację profesjonalnych zajęć dla strażaków ochotników z Polski i Niemiec. Projekt obejmuje zagadnienia:

– rozwoju pożarów w budynkach i zasadach jego ograniczenia i zwalczania;

– przemieszczania się z linią gaśniczą przy dojściu długim i krótkim w różnych wariantach terenowych i lokalowych;

– podawanie prądów wody i piany z wykorzystaniem sprzętu dostępnego w obu krajach;

– zastosowanie pian sprężonych w działaniach gaśniczych;

– ratowania osób zagrożonych w pożarach poprzez ich bezpieczną ewakuację z wykorzystaniem sprzętu i drabin przystawnych i mechanicznych;

– wykorzystania linek, szelek i karabińczyków do samoratowania się, oraz w dotarciu do osób na wyższych kondygnacjach.

– porównanie i wykorzystanie systemów szkoleniowych i ratowniczych w Polsce i Niemczech,

– uwalnianie osób poszkodowanych z aut osobowych i ciężarowych z wykorzystaniem różnych metod, sposobów i symulatora;

– zabezpieczenie medyczne ratowników i osób poszkodowanych;

– udział w profesjonalnych szkoleniach organizowanych przez producentów sprzętu ratowniczego (Rescue  Days) oraz targi pożarnicze;

– wykorzystanie symulatorów cyfrowych (gogle VR wraz z oprogramowaniem) oraz rzeczywistych do prowadzenia działań ratowniczych.

od grupy

– szkolenie z zakresu ratownictwa technicznego w tym działania z autami elektrycznymi i hybrydowymi;

– naukę 6 piosenek,  3 po polsku i 3 po niemiecku.