Polsko-niemieckie warsztaty

25 września 2021 Wyłączono przez Paweł Jaskółka-Stanisz

W dniach 23 – 25 września odbyło się kolejne spotkanie dla czynnych strażaków z OSP Lotyń i OSP Mori. Nasz projekt pod nazwąPolsko-niemieckie warsztaty i ćwiczenia szansą na rozwój i nowe umiejętności mieszkańców z obu krajów– już na półmetku.

Dzięki otrzymanemu w czerwcu dofinansowaniu możemy podobnie jak grupa młodzieżowa wspólnie ćwiczyć i zdobywać nowe umiejętności. Podczas tego spotkania była zajęcia teoretyczne, praktyczne oraz zwiedzanie. Zajęcia obejmowały: – ćwiczenia z otwartym ogniem i przemieszczaniem się z liniami gaśniczymi;

– ratownictwo techniczne w aspekcie polskim i niemieckim;

– działania z wykorzystaniem drabiny mechanicznej w różnych warunkach terenowych i z wykorzystaniem przeszkód;

– podstawowe działania w zakresie ratownictwa wysokościowego;

– zwiedzanie muzeum;

– wspólną integrację.

Dzięki otrzymanym środkom z Fundacji Współpracy Polsko- Niemieckiej zakupiliśmy dla 20 uczestników koszulki, które wraz z logami jednostek, Fundacji i nazwami straż w obu językach są bardzo fajną promocją projektu. Ponadto zakupiony został sprzęt do ratownictwa wysokościowego. 3 dni minęły bardzo szybko. Uczestnicy się coraz mocniej ze sobą poznają, translatory „grzeją się” a obowiązującymi językami podczas komunikacji jest polski, niemiecki, angielski i na migi. Najważniejsze, że współpraca trwa i się rozwija na kilku frontach.

Należy także wspomnieć o tym, iż serdecznie dziękujemy dla Gminy Okonek za udzielenie pożyczki na sfinansowanie projektu.