Doświadczenie i wiedza. Spotkanie w Niemczech.

Doświadczenie i wiedza. Spotkanie w Niemczech.

1 września 2021 Wyłączono przez Paweł Jaskółka-Stanisz

W trzecim tygodniu sierpnia 15-osobowa grupa z naszej jednostki przebywała w Niemczech. W partnerskiej gminie Stockelsdorf, w ramach realizacji projektu finansowanego ze środków Erasmus+, odbywały się szkolenia i ćwiczenia dla uczestników z Polski i Niemiec.

Nasi gospodarze z FF (OSP) Mori zarezerwowali nam hotel w Lubece oraz zapewnili całodniowe programy zajęć. Tak na dobrą sprawę to czas wolny był dopiero w sobotę przed wyjazdem. Zajęcia teoretyczne i praktyczne z zakresu ratownictwa wysokościowego, łącznie ze zjazdem z 20 metrowego budynku, przemieszczanie się po konstrukcjach metalowych z wykorzystaniem linek i wykonywaniem punktów mocowań wymagało od uczestników przełamania swoich lęków. Ale były to bardzo fajne zajęcia. Ponadto mogliśmy z wysokości 32 metrów, z nowej drabiny będącej na wyposażeniu jednostki pooglądać panoramę okolicy. 2 dni były poświęcone na ćwiczenia z zakresu ratownictwa technicznego. Wiele aspektów zostało poruszonych i o ile samym sprzętem hydraulicznym już się nie różnimy, to jednak potrzeba nam jeszcze trochę dodatkowego wyposażenia aby móc wspólnie tak samo działać. Niektóre działania też się trochę różnią od prowadzonych przez nas, ale przynajmniej można było to zobaczyć i wspólnie poćwiczyć.

Nie samymi ćwiczeniami żyje człowiek, więc był też czas na rozrywkę. Byliśmy w Serengeti Park. Jest to połączenie ogrodu zoologicznego i parku rozrywki z największym safari w Europie. Pomimo deszczowej aury bawiliśmy się znakomicie. Oprócz zabaw w parku rozrywki, oglądaliśmy też z okien autobusu zwierzęta, które przechadzały się po ternie naszego przejazdu. Nasz projekt jest realizowany także z jednostką FF Eckhorst. I w tej jednostce też byliśmy. Było zapoznanie się ze sprzętem, możliwościami a także wspólne ćwiczenia i później spotkanie przy grillu. Byliśmy także w jednostce FF Behringen. Również inne rozwiązania niż u nas. Np. samochód do gaszenia lasów mercedes unimog, złożony z kilku aut i ciekawymi możliwościami podawania wody. Tu węże w-25 do gaszenia pożarów poszycia, lub dogaszania pomieszczeń nikogo nie dziwią. Na miejscu był komendant tej jednostki został do nas zaproszony na spotkanie w październiku. Uczestnicy mieli także możliwość dokonania niezbędnych zakupów w dużej galerii handlowej oraz wzięli udział w uroczystości urodzinowej jednego ze strażaków.

Podsumowując, czas płynie szybko, a te kilka dni spędzone w Niemczech chyba jeszcze szybciej minęły. Kolejne nasze spotkanie w ramach projektu to 8-10 październik w Lotyniu.