Ćwiczenia Polsko – Niemieckie

Ćwiczenia Polsko – Niemieckie

5 maja 2015 Wyłączono przez Paweł Jaskółka-Stanisz

W dniach od 30 kwietnia do 3 maja br naszą gminę odwiedziła grupa dziesięciu strażaków z OSP Mori (gmina Stockelsdorf) . Goście z Niemiec zaproszeni zostali przez zarząd OSP Lotyń na wspólne Polsko – Niemieckie ćwiczenia strażaków-ratowników, których organizatorem i pomysłodawcą był naczelnik OSP Lotyń Konrad Kopkiewicz. W ciągu weekendu brać strażacka aktywnie spędziła czas na wspólnej integracji i ćwiczeniach, budując przy tym bardzo dużą kooperacje.

Goście do Lotynia przybyli w czwartkowe popołudnie, by od razu rozgościć się na przygotowanym pikniku z grillem i ogniskiem. Tego dnia omówiony został plan działania na najbliższe trzy dni. Spotkanie zakończono około północy, goście udali się do pensjonatu Białe Wzgórze w Okonku, gdzie mieli zapewnione zakwaterowanie.

Dzień drugi – Piątek.

Z racji iż tego dnia w Lotyniu organizowany był turniej piłkarski, a strażacy z OSP Lotyń wystawili drużynę, koledzy z Niemiec wspomogli naszych druhów w rozgrywkach sportowych. Mieszana drużyna rozegrała trzy mecze, niestety wyniki nie były za ciekawe lecz sednem wydarzenia była wspólna zabawa z odrobiną ruchu. Podczas przebywania na stadionie druhowie dopingowali swoją drużynę oraz korzystali z atrakcji, które organizatorzy turnieju zapewnili na ten dzień. Po emocjach sportowych, które zakończyły się około 15 odbył się obiad.

Dalsza część dnia to już ćwiczenia strażackie, które odbywały się w miejscowości Borki. Scenariusz zdarzenia obejmował pożar na skraju lasu oraz usunięcie powalonych drzew z wykorzystaniem pilarek spalinowych. Strażacy zgrupowani w remizie po zaalarmowaniu udali się alarmowo w miejsce prowadzenia ćwiczeń. Zadaniem na miejscu było oczywiście rozwinięcie bojowe i ugaszenie kontrolowanego pożaru przy użyciu dostępnego sprzętu gaśniczego. W drugim etapie prowadzono cięcie drzewa  w pobliskim lasku. Wspólnymi siłami przygotowano drewno, które zostanie zabrane do remizy aby można było z okazji Dnia Dziecka czy też dożynek zrobić ognisko. Dzień zakończył się oczywiście wspólna kolacją przy grillu i ognisku.

Dzień trzeci – Sobota.

Tego dnia skupiono się już głównie na działaniach strażackich. Po powrocie ze Szczecinka gdzie goście udali się na zakupy i krótkie zwiedzanie, rozpoczęto rozgrywanie epizodów. Do Lotynia przybyły jeszcze dwa wozy bojowe z OSP Okonek i OSP Łubowo, dzięki którym do scenek zaplanowanych na ten dzień mogliśmy udawać się autami z pełnym zakresem sprzętu ratowniczo-gaśniczego. Wcześniej podzielone zastępy (mieszane PL – D) oczekiwały na dyspozycje w remizie, by około 13 wyjechać alarmowo do pierwszego zdarzenia jakim by pożar obiektu gospodarczego w okolicy stacji PKP w Lotyniu. Na miejsce wyruszyły trzy wozy gaśnicze, a dowodzący akcją zalecił podanie czterech prądów wody (dwa w ataku na palący się obiekt, dwa kolejne również w ataku na palące się zarośla, trawę oraz stertę obok). Działania rot gaśniczych prowadzone były w sprzęcie ochrony dróg oddechowych. Z terenu akcji strażacy ewakuowali osobę poszkodowaną, co do której wdrożono procedury kwalifikowanej pierwszej pomocy. W czasie trwania akcji nieustanie prowadzono zasilanie pojazdów z pobliskiej sieci hydrantowej. Po przytłumieniu otwartego ognia  rozpoczęto dogaszanie pogorzeliska oraz prowadzono prace rozbiórkowe nadpalonych pozostałości obiektu. Działania gaśnicze jak i cały epizod zakończony został około 14:10. Po powrocie do remizy wymienione zostały butle w aparatach oddechowych oraz uzupełniono braki sprzętowe, by następnie udać się na obiad. Drugim założeniem tego dnia był wypadek z udziałem dwóch samochodów. W jednym z pojazdów znajdowało się kilka osób poszkodowanych, a drugi objęty był ogniem. Scenka odbywała się na opuszczonym terenie w okolicy ul. Dworcowej w Lotyniu. Pierwszy zastęp odpowiedzialny był za wykonanie dostępu do osób poszkodowanych przy użyciu sprzętu hydraulicznego oraz ewakuację z pojazdu. Kolejne dwa wozy  przystąpiły do działań gaśniczych. Zbudowana trzy linie gaśnicze, poprzedzone oczywiście linią główną z których podano dwa prądy piany gaśniczej (ciężką i średnią) oraz jeden prąd wody. Wszystkie roty gaśnicze prowadziły działania w sprzęcie ochrony dróg oddechowych z racji występowania bardzo dużego zadymienia. Po dokładnym zgaszeniu pożaru oraz zakończeniu działań z zakresu ratownictwa technicznego manewry dobiegły końca. Po powrocie do strażnicy, jak to po akcji zwykle bywa prowadzono działania porządkowe. Porą wieczorową odbyła się końcowa kolacja z wspólną zabawą oraz podsumowaniem spotkania. Opinia gości była bardzo pozytywna w stosunku do ćwiczeń jak i całego pobytu w Polsce.

Dzień czwarty – Niedziela

W niedzielę to my jako organizatorzy udaliśmy się na wspólne śniadania do Okonka. Wyjaśnione zostały ostatnie sprawy a także druhowie powymieniali się mailami i innymi elementami takimi jak napisy straż czy czapeczki. Około 10:30 koledzy z Niemiec zwiedzali miejscową remizę oraz robili pamiątkowe zdjęcia przy ulicy Stockelsdorf. Wracając w kierunku domu, a jadąc przez Lotyń nasi druhowie wykonali pożegnalny szpaler z prądów wody by tym miłym akcentem zakończyć i pożegnać gości. Spotkanie sfinansowane zostało ze środków własnych uczestników, OSP Lotyń, a także gminy Okonek w kwestii paliwa do pojazdów.

lotyn01 lotyn02 lotyn03 lotyn04 lotyn05 lotyn06 lotyn07 lotyn08 lotyn09 lotyn10 lotyn11 lotyn12 lotyn13 lotyn14 lotyn15 lotyn16 lotyn17 lotyn18 lotyn19 lotyn20 lotyn21 lotyn22 lotyn23 lotyn24 lotyn25 lotyn26 lotyn27 lotyn28 lotyn29 lotyn30 lotyn31 lotyn32 lotyn33 lotyn34 lotyn35 lotyn36 lotyn37 lotyn38 lotyn39 lotyn40 lotyn41 lotyn42 lotyn43 lotyn44 lotyn45 lotyn46 lotyn47 lotyn48 lotyn49 lotyn50 lotyn51 lotyn52 lotyn53 lotyn54 lotyn55 lotyn56 lotyn57 lotyn58 lotyn59 lotyn60 lotyn62 lotyn61 lotyn63 lotyn64 lotyn65 lotyn66