Ćwiczenia MDP w Niemczech.

Ćwiczenia MDP w Niemczech.

19 listopada 2019 Wyłączono przez Paweł Jaskółka-Stanisz

W dniach od 9 do 13 października 2019 roku grupa 13 osób z OSP Lotyń przebywała w partnerskiej gminie Stockelsdorf.

Celem wizyty były wspólne ćwiczenia, nauka języka, integracja uczestników oraz wypracowanie pozytywnych relacji i omówienie kluczowych spraw związanych ze współpracą na płaszczyźnie młodzieżowej. Naszą przygodę rozpoczęliśmy od wyjazdu o godzinie 6 rano z Lotynia. 11 uczestników i 2 opiekunów przybyło do OSP Mori około godziny 13:30. Po przywitaniu i rozpakowaniu bagaży udaliśmy się na wycieczkę po mieście. Odwiedziliśmy kilka strategicznych punktów (piramida, ratusz, Herrenhaus, kamień, OSP Stockelsdorf) oraz, co nie było zaplanowane odwiedziliśmy naszego dobrego przyjaciela Wojciecha Mehl. Wojtek opowiedział wszystkim o początkach współpracy między mieszkańcami w latach 90 ubiegłego wieku. Po powrocie do remizy przy wspólnej kolacji omówiony został plan spotkania. Po nim były pierwsze gry i zabawy związane z wykorzystaniem sprzętu strażackiego.

            Drugiego dnia wizyty uczestnicy zostali podzieleni na zastępy w których byli uczestnicy z obu krajów. Każdy zastęp miał swojego dowódcę. Ułatwiało to prowadzenie zbiórek i ćwiczeń. Wyznaczone zostały także osoby do przygotowywania śniadań, kolacji i robienia porządków. Następnie zastępy ćwiczyły zaplanowane wcześniej założenia, uczestnicy zapoznawali się z rozmieszczeniem sprzętu w pojazdach oraz nawiązywali znajomości między sobą. Rozmowy odbywały się w kilku językach: niemieckim,  angielskim, polskim i „pokazywanym”. Oczywiście do pomocy były też 4 osoby jako tłumacze. Ilona, Victor, Krystian i Konrad dbali o to aby nie było problemów podczas działań. Wieczorem natomiast po kolacji omówiony został cały dzień i uczestnicy zgłaszali swoje pomysły na realizację spotkania w roku 2020. Pomysły i propozycje zostały zapisane i coś z tego zostanie wybrane. Wieczorem odbyły się pierwsze ćwiczenia dla ustalonych wcześniej zastępów.

W piątek po śniadaniu uczestnicy brali udział w zawodach strażackich a po obiedzie w ćwiczeniach w jednej z pobliskich miejscowości. Wieczorem natomiast odbyła się dyskoteka w hali garażowej OSP Mori. Sobota z rana to duży pożar w jednym z gospodarstw do którego wyjechały wszystkie zastępy. Po „ugaszeniu ognia” i zwinięciu sprzętu w remizie należało ten sprzęt doprowadzić do czystości. Zjedliśmy śniadanie i pojechaliśmy na ćwiczenia z ratownictwa technicznego. Obiad w domu seniora i ćwiczenia poszukiwawcze na terenie poligonowym. Po nich w miejscowości Dissau kolejne duże ćwiczenia dla wszystkich uczestników związane z podawaniem wody na duże odległości oraz walką z pożarami. Wieczorem przed dyskoteką odbył się polsko-niemiecki quiz językowy z nazewnictwa sprzętu. W niedzielę rano wszystkie pojazdy i sprzęt używany został wyczyszczony i umyty. Uczestnicy spakowali swoje rzeczy, poskładane zostały łóżka i umyte podłogi. Przed obiadem omówiliśmy i podsumowaliśmy nasze spotkanie. Po obiedzie około godziny 14 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Lotynia.

Wyjazd na spotkanie sfinansowany został ze środków Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz środków własnych OSP Lotyń.