Ćwiczenia JOT nr 6/2018

Ćwiczenia JOT nr 6/2018

14 maja 2018 Wyłączono przez Paweł Jaskółka-Stanisz

W sobotę 12 maja strażacy z OSP Lotyń oraz OSP Lędyczek spotkali się na wspólnych ćwiczeniach z zakresu ratownictwa technicznego. Kilkugodzinne manewry odbyły się w Lotyniu głównie na placu przed remizą, a zakończone zostały wspólnym grillem i integracją.

Zajęcia rozpoczęły się od części teoretycznej, podczas której zostały omówione między innymi:  zasady bhp podczas pracy z urządzeniami hydraulicznymi,  dobór środków ochrony osobistej strażaka do działań ratownictwa technicznego,  zagrożenia wynikające podczas działań z udziałem środków komunikacyjnych,  techniki wykonania dostępu do osób poszkodowanych,  techniki wykonywania stabilizacji pojazdów. 

Do celów ćwiczebnych zostały dostarczone dwa samochody osobowe z szrotu oraz jeden przekazany przez naszego druha, na których realistycznie można było prowadzić zajęcia. Część praktyczna ćwiczeń składała się z kilku scenariuszy, które odzwierciedlały warunki, problemy i zagrożenia z którymi spotykają się strażacy podczas swoich działań. W szkoleniu zastosowano szeroką gamę sprzętu, a każdy z obecnych na ćwiczeniach druhów miał możliwość ciekawej nauki i doskonalenia swoich umiejętności. 

Zdjęcia: Z. Kaleta