Ćwiczenia JOT nr 5/2018

Ćwiczenia JOT nr 5/2018

2 maja 2018 Wyłączono przez Paweł Jaskółka-Stanisz

Ćwiczenia z pilarkami były tematem kolejnej zbiórki ratowników JOT oraz członków MDP 16-18.

Odbyła się ona 27 kwietnia i wzięło w niej udział 16 druhów i druhen z Lotynia: Waldemar Sochacki, Konrad Kopkiewicz, Paweł Jaskółka-Stanisz, Robert Chwieduk, Mariusz Ciesielski, Magdalena Kwiatkowska, Tomasz Kwiatkowski, Krystian Kwiatkowski, Radosław Chareński, Marzena Chareńska, Kamil Wąchała, Zuzia Kaleta, Wiktoria Piotrowska, Magdalena Rzadkiewicz, Jakub Rzadkiewicz, Paweł Szewczyk. Dodatkowo wsparło nas w działaniach 3 przedstawicieli OSP Lędyczek: Stanisław Żegadło, Bogusia Żegadło i Sylwia Walczak.

Na prośbę jednej z mieszkanek miejscowości Przybysław – Dominiki, zajęliśmy się w ramach doskonalenia umiejętności, wycinką kilku drzew. Drzewa znajdowały się w pobliżu budynku – dworku, który właściciele zamierzają remontować. Do ćwiczeń wykorzystaliśmy 5 pilarek, różnej wielkości, którymi to uczestnicy po wcześniejszym szybkim przypomnieniu zasad bezpieczeństwa i współpracy dokonywali ciecia na mniejsze kawałki. Duże słowa podziękowania należą się dla druha Stanisława z Lędyczka, który tego dnia wsparł nas bardzo mocno i dokonał fachowego wycięcia jednego z drzew, które rosło bardzo blisko  budynku. Dodatkowo na bieżąco ostrzył łańcuchy w pilarkach. Każda osoba pracująca pilarką miała drugą osobę do pomocy przy odrzucaniu gałęzi i odciętych kawałków, tak aby pod nogami i w pobliżu miejsca pracy było więcej miejsca. W trakcie naszych zmagań właściciele posesji przygotowali dla nas poczęstunek, który w trakcie ciężkiej pracy był bardzo smaczny. Dla niektórych, szczególnie tych młodszych druhów, była to okazja do zapoznania się z pilarkami, a dla innych – przypomnieniem obsługi tego sprzętu. Ćwiczenia zakończyły się o godzinie 21:30.

Tekst: W. Piotrowska