2.08 3.08 4.08 5.08 6.08 Sobota 7.08 2010r, dzień szósty 8.08

Dziś po śniadaniu w pobliżu miejscowości Eckhorst, odbyły się duże ćwiczenia pożarnicze. Do ich przeprowadzenia zaangażowanych zostało ponad 20 strażaków, 6 samochodów pożarniczych, służba medyczna oraz nasze „codzienne” busy transportowe. Dodatkowo dwie osoby do tłumaczenia. Były cztery mieszane grupy i cztery stanowiska. Pierwsze to piana i proszek. Przedstawione zostały zasady podawania pian i każdy mógł podać pianę ciężką z prądownicy PP-8/15 a także pianę średnią z wytwornicy WP-2/60. Trochę (100 kg) środka pianotwórczego zostało tu wykorzystane, ale było fajnie. Następnie jeden ze strażaków omówił zasady pracy z wykorzystaniem gaśnicy proszkowej. Tu też każdy mógł zgasić mały pożar paliwa. Drugie stanowisko to wypadek samochodowy. Tu zastęp w składzie 9 osobowym miał za zadanie zabezpieczyć miejsce zdarzenia, oznakować z wykorzystaniem pachołków i świateł. Rota gaśnicza sprawiła szybkie natarcie i dodatkowo wzięła gaśnicę proszkową. Pozostałe część zastępu przy pomocy narzędzi hydraulicznych dokonała dostępu do osoby poszkodowanej. Praca odbywała się wg „modelu hamburskiego”, z zachowaniem stref pracy, wynoszenia elementów karoserii itd. Na bieżąco wszystko było tłumaczone i dzięki temu uczestnicy nie mieli problemów z dobrą zabawą. Trzecie stanowisko z wykorzystaniem drabiny mechanicznej i GBA. Zadnie polegało na sprawieniu linii gaśniczej po drabinie. Młodzi adepci sztuki pożarniczej sprawnie radzili sobie z tym zadaniem. Każdy chętny mógł także poobserwować ćwiczenia z kosza drabiny. 4 stanowisko obejmowało pełne rozwinięcie z podaniem wody. Zastęp 9 osobowy budował linię główną i 3 linie gaśnicze po dwa odcinki każda. Tu jest podział podobny jak u nas gdyż rota 1 to atakująca, rota druga to rota wężowa i trzecia- wodna. Każdy więc znał swoje zadania i sprawnie były one wykonywane. Wszystkie grupy co godzinę zmieniały swoje stanowiska. Następnie była półgodzinna przerwa podczas której zostały przygotowane założenia do „akcji ratowniczo-gaśniczej”. Po podziale na zastępy nastąpił alarmowy wyjazd wszystkich wozów do pożaru budynku gospodarczego i wypadku samochodowego. Działania zastępów gaśniczych polegały na podaniu 7 prądów wody w natarciu na palący się obiekt w tym 1 z drabiny mechanicznej. Dwa inne zastępy działały przy zderzeniu dwóch samochodów osobowych w których zakleszczone były 2 osoby. Przy użyciu sprzętu hydraulicznego osoby te zostały uwolnione i przekazane dla służb medycznych. Po wykonaniu ćwiczeń sprzęt został zwinięty i wróciliśmy do naszego miejsca zakwaterowania. Tu wszyscy się wykąpali i przebrali gdyż o 18:30 wyruszyliśmy do Horsdorf na uroczystą kolację. Przybyły tu osoby które w jakiś sposób przyczyniły się do organizacji spotkania. Władze gminy i rodzice, strażacy i uczestnicy ćwiczeń. Wspólnie siedzieliśmy przy stolikach i rozmawialiśmy. Do jedzenia organizatorzy przygotowali 2 pieczone świniaki, dużo sałatek i napoje. Byliśmy tu do godziny 22. Po powrocie na halę trudno było zasnąć ale około 2 wszyscy już spali.