Menu strony
Dane kontaktowe

Administrator strony: Paweł Jaskółka Kontakt: pawelstrazak@o2.pl lub osplotyn@o2.pl

Wydarzenia dziejące się w straży oraz lokalnym społeczeństwie


Wigilia strażacka

Wieczór wigilijny w tradycji polskiej, jest najbardziej podniosłym i wzruszającym wieczorem w roku. Podczas wieczerzy wigilijnej, do stołu przykrytego obrusem zasiadają wspólnie członkowie rodziny. Brać strażacka to również jedna wielka rodzina, tak że i my  przeżyliśmy wspólnie wieczór, a dokładniej noc. Po pasterce, która odbyła się o północy w lotyńskim kościołku, a w której uczestniczyliśmy galowo  w licznym gronie spotkaliśmy się w remizie. Świętowanie rozpoczął naczelnik Konrad przemową, a następnie wszyscy wspólnie przełamaliśmy się opłatkiem składając sobie świąteczne życzenia. Następnie usiedliśmy do obficie przygotowanego przez nasza druhnę kucharkę/specjalistę  Patrycję Padło stołu wigilijnego.

Wigilia strażacka       


Akcja jemioła

Jak co roku z samego rana w dzień wigilii nasi strażacy wyjeżdżają w teren w pozyskiwaniu jemioły. Roślina ta to tradycyjny symbol, który wiesza się w okresie Bożo Nardzeniowym w domu. Druhowie nasi zrywali krzaki jemioły na drzewach w miejscowość Wojnowo by następnie rozwieź ją po chętnych mieszkańcach, sponsorach i własnych druhach. Domownicy w podzięce przekazywali strażakom pieniążki lub słodycze. To pierwsze zostanie przekazana na zakup nowego aparatu fotograficznego dla straży, zaś to drugie zasiliło żołądki po ciężkiej pracy. W akcji przyczynili się: Adam Świrski, Konrad Kopkiewicz, Łukasz Rzadkiewicz, Paweł Jaskółka, Marcin Wasilewski, Krystian Kwiatkowski, Michał Błaszkiewicz, Ilona Walczak.

Akcja jemioła      


Strojenie kościoła

W sobotę 22 grudnia lotyński kościół przygotowywany był do świąt Bożego Narodzenia przez mieszkańców Brzozówki. Jak co roku i strażacy pomogli w tych działaniach. Głównym naszym zadaniem było powieszenie ozdób na wysokościach oraz pomoc w ustawieniu choinek i skręceniu żłóbka. Drużyna remontowa: Konrad Kopkiewicz, Paweł Jaskółka, Tobiasz Błaszkiewicz, Mateusz i Krzysiek Jędrzejowscy, Patrycja Padło, Ilona Walczak, Mietek Kowal.

strojenie kościoła      


Akcja Kalendarz

Tradycją lat ubiegłych w naszej jednostce jest sprzedaż kalendarzy na nadchodzący nowy rok. W połowie grudnia rozpoczęliśmy rozprowadzanie agend po okolicznych miejscowościach oraz w samym Lotyniu. Dziękujemy wszystkim  tym, którzy dokonali zakupu i już nas wspomogli. Póki co dzięki tej akcji udało nam się zebrać 2736zł, a to jeszcze nie koniec. Pieniądze ze sprzedaży zostaną przekazane na zakup dodatkowego sprzętu do ratownictwa technicznego.

Akcja kalendarz      


Podsumowanie zakupów w 2012 roku

W 2012 roku ze środków: Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, Urzędu Miasta i Gminy Okonek, dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji,  dotacji firm ubezpieczeniowych, 1%, sponsorów, Starostwa Powiatowego w Złotowie oraz własnego budżetu udało nam się zakupić:  węże tłoczne w52, 5 kompletów mundurów wyjściowych, latarki na hełmowe, prądownice turbo w25,  kominiarki niepalne, pachołki drogowe, taśmę ostrzegawcze,  sorbent, lizak drogowy, drabiny nasadkowe, motopompę pływającą Niagara Max, hełmy Vulcan  oraz udało się zmodernizować system alarmowy.  A więc jak państwo widzą trochę nowego sprzętu jest, na pewno posłuży w usprawnieniu akcji ratowniczo - gaśniczych oraz innych celów w jaki będzie wykorzystywany w/w sprzęt.

Podsumowanie zakupów      


1% dla OSP Lotyń

Informujemy iż naprawiliśmy swój błąd i 1% należnego podatku za rok 2012 będzie nam można przekazać w zeznaniu podatkowym w 2013 roku. Gorąco prosimy wszystkich, którzy mogą o przekazywanie jednego 1% na rzecz naszej OSP. Więcej informacji i numery w zakładce 1% na stronie głównej.

      


Ćwiczenia 15/2012

14 grudnia na przedostatnich w tym roku ćwiczeniach nasi strażacy jak i młodzież ćwiczyli rozwinięcia bojowe wraz z wejściem na górne części budynków przy użyciu drabiny oraz schodami. Dwie załogi, jedna po drugiej miały za zadanie rozwinąć linię główna, dwie linie gaśnicze z czego jedna zbudowana z odcinka węża w25, z którą rota w osprzęcie ODO wchodziła do budynku. Założenia odbywały się bez wody by wyćwiczyć same nawyki. Ostatnie założenie wszyscy wykonali razem lecz dodatkowo trzeba było sprawić drabinę D10W i wprowadzić po niej ratownika.

Ćwiczenia 15/2012 - 15.12.12      


Pogrzeb Krzysztofa Stanisz

13 grudnia na cmentarzu parafialnym w Lotyniu odbyła się uroczystość pogrzebowa śp. Krzysztofa Stanisz. Zmarły to ojciec naszych druhów Pawła i Pauliny Jaskółka. Uroczystość odbyła się o godzinie 12:00. W pogrzebie uczestniczyła delegacja naszych strażaków. Dodatkowo druhowie przenieśli trumnę z  ciałem zmarłego na grób gdzie został pochowany.

Pogrzeb Krzysztofa Stanisz      


Ćwiczenia 14/2012

Dnia 23 listopada odbyła się kolejna zbiórka ratowników JOT oraz sekcji 16-18. Standardowo druhowie przybyli na godzinę 18 do remizy, gdzie po przebraniu się rozpoczęliśmy "zabawę". Tematem dzisiejszych ćwiczeń była - armatura pianowa. Pierwsza faza ćwiczeń to teoria, którą przedstawił Konrad Kopkiewicz. Po tz. części teoretycznej każdy sprawdził się w praktyce. Rozwinięte zostały węże i druhowie podawali piane średnią oraz ciężką z linii gaśniczych. Dzisiejsze obrady zakończone zostały wspólnym posiłkiem.

Ćwiczenia 13/2012 - 26.11.12      


Narada operacyjna jednostek OSP

Dnia 16 listopada w sali jednostki OSP Jastrowie odbyła się narada prezesów i naczelników jednostek OSP z terenu powiatu złotowskiego. Podczas spotkania funkcjonariusze KP PSP w Złotowie przedstawili końcowe wyniki przeglądów technicznych ( nasza jednostka zajęła 9 miejsce). Następnie przedstawiono plan odbytych szkoleń i ćwiczeń przeprowadzonych na terenie powiatu. Zapoznano strażaków z relacją akcji pożaru traw w Polce, w której śmierć poniósł strażak. W tym podpunkcie przedstawiono błędy jakie zostały wykonane podczas w/w akcji i wyciągnięto wnioski by na naszym terenie nie doszło do takiej sytuacji. Dalej zapoznano słuchaczy ze sprawozdaniem finansowym , dotacjami itp. W dalszej części podbijano kolejne tematy, a druhowie zabierali głos i prowadzone były dyskusje. Dzisiejsze obrady zakończone zostały wspólnym posiłkiem.

Narada operacyjna jednostek OSP      


Wycieczka do Torunia

Dnia 10 listopada 2012 roku nasza delegacja z OSP w składzie: Kazimiera i Waldemar Kopkiewicz, Konrad i Iwona Kopkiewicz, Łukasz i Szymon Rzadkiewicz, Lucyna Polachowska,  Katarzyna i Elżbieta Popowicz, Daniel i Aleksandra Perscy i Dorota Wilsz-Romanów (znajoma naszego sponsora Daniela) uczestniczyła w wyjeździe do Torunia organizowanym przez Zarząd OP ZOSP RP w Złotowie i OSP Krajenka. Na godzinę 7 musieliśmy być pod JRG Złotów i tu też czekał na nas autobus z Krajenki i pozostali uczestnicy wycieczki. Po około 3 godzinnej podróży dojechaliśmy na miejsce. Na początku odwiedziliśmy mury KW PSP. Tam zostaliśmy mile przywitani ciepłym słowem i zaproszeni na mały poczęstunek w postaci kawy i pączków. Po poczęstunku, zjawił się nasz przewodnik i wraz z nim wyruszyliśmy w miasto aby zwiedzać najważniejsze zabytki. Zafascynowani chodziliśmy wąskimi toruńskimi uliczkami, podziwialiśmy stare kamienice, ratusz, kościoły i mury dawnego zamku krzyżackiego. Po 2 godzinnym spacerze każdy z uczestników miał chwilę dla siebie na obiadek i zakup prawdziwych toruńskich pierników. Po naszej godzinnej przerwie spotkaliśmy się całą grupą pod pomnikiem Kopernika i wyruszyliśmy  w kierunku planetarium. Tam obejrzeliśmy 45 minutowy seans związany z naszymi planetami. Poznaliśmy w ten sposób ciekawe informacje na temat naszego układu słonecznego. Po wyjściu z planetarium całą grupą udaliśmy się w stronę Komendy, gdzie tam oficjalnie podziękowaliśmy za gościnę i zaplanowane atrakcje. Każdy z nas podpisał się pod pamiątkowym wpisem którego dokonał nasz naczelnik dr Konrad. Około godz.  16:30 wyruszyliśmy w podróż powrotną do domu. Oczywiście w autobusie było bardzo wesoło i zanim sie nie obejrzeliśmy już byliśmy w Złotowie. Stamtąd też udaliśmy się w drogę powrotną do naszej miejscowości.  Są już plany, aby zrealizować kolejną strażacką wycieczkę. My oczywiście jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje.

Wycieczka do Torunia      


Ćwiczenia 13/2012

9 listopada na kolejnych ćwiczeniach sekcji 16-18 oraz JOT znów uczyliśmy się standardowych rozwinięć na terenie firmy Plast-Rol. Zadanie były podobne jak dwa tygodnie temu, lecz dziś jedna rota dodatkowo musiał ubrać się w sprzęt ODO. Założenia wypadły średnio więc nie obeszło się bez ostrych i potrzebnych słów naszego koordynatora, nauczyciela, naczelnika - dh Konrad. Z pewnością popełnione błędy nie będą się już powtarzać, a o to chodziło. Na koniec ćwiczeń strażacy mogli obejrzeć jak wygląda i funkcjonuje suszarnia zbóż.


"Drużyna" morsów w naszej OSP

Rok temu to mroźne pływanie rozpoczął Konrad, spodobało mu się, a więc zachęcił Łukasza. W tym roku razem z chłopakami do sekcji dołączyli Paweł Jaskółka, Marcin Wasilewski i Agnieszka Domke. Nasi druhowie wraz z morsami z terenu powiatu szczecineckiego spotykają się co weekend nad jeziorem w Szczecinku. Co miesiąc morsy jeżdżą również na Bałtyk by tam uprawiać ten "sport". Z biegiem czasu będziemy dodawać fotki w galerii z zimowych kąpieli naszej gorącej sekcji.

Drużyna morsków w naszej OSP      


Ćwiczenia 12/2012

26 października dwa zastępy GLAM i GBA z naszej jednostki wyjechały na teren firmy Plast-Rol gdzie odbyły się nasze kolejne ćwiczenia. Jeszcze za nim tam wyjechaliśmy to wszyscy obecni odśpiewali 100 lat naszej druhnie - Agnieszce Domke, która obchodziła urodziny. Następnie symbolicznie pasem bojowym otrzymała 17-lekkich uderzeń. Po dojeździe na miejsce ćwiczeń druhowie podzielili się na dwie grupy po 8 osób (2 zastępy po 4 osoby) by wykonać założenie. Mianowicie "paliła" się część budynku magazynowego, w zagrożeniu były inne obiekty, brak zasilania z hydrantu, prawdopodobnie poszkodowani. Działania strażaków polegały na zbudowaniu dwóch linii głównych i do każdej z nich po dwie roty gaśnicze, zasileniu pojazdu przy użyciu pompy pływającej, oświetleniu miejsca akcji, odnalezieniu poszkodowanego. Tradycyjnie zmagania obserwował dh Kopkiewicz, który wyłapywał błędy, a następnie je wyjaśniał. Po wykonaniu założeń, wróciliśmy do remizy by tam wyczyścić sprzęt i rozejść się do domów. 

Ćwiczenia 12/2012      


Przegląd techniczny jednostki

25 października naszą strażnicę odwiedzili funkcjonariusze KP PSP w Złotowie, którzy przeprowadzają na terenie powiatu przeglądy techniczne jednostek OSP. Inspekcja bacznie obserwowała i sprawdzała działalność jednostki oraz stan pojazdów, sprzętu i remizy. Po kontroli druhowie ze Złotowa wystawili oceną, która była bardzo dobra - 5,45 pkt. na 6 możliwych. Ten wysoki wynik cieszy druhów, którzy poświęcili czas podczas przygotowań. Tutaj znów trzeba powiedzieć iż dzięki dh Łukaszowi Rzadkiewicz nie było by tego wyniku.       


Przygotowania do przeglądu

Przez ostatnie 4 tygodnie dużo zmieniło się w naszej remizie oraz pojazdach pożarniczych. Remonty związane były głównie ze zbliżającym się przeglądem technicznym jednostki. Najwięcej trudności i czasu druhom zajęło doprowadzenie pojazdów do wymaganego stanu. Z racji iż auta mają już ponad 30 lat było to trudne zadanie. Oprócz remontów pojazdów, wykonano prace remontowe w pomieszczeniach strażnicy, odświeżono i zakonserwowano sprzęt ratowniczy, wysprzątano teren wokół remizy jak i ją samom. W działaniach zaangażowało się dużo osób, więc trudno wszystkich wymienić ale na wielkie podziękowanie zasługuje nasz z-ca naczelnika dh Łukasz Rzadkiewicz, który dniami i nocami pracował w straży.

Dodatkowo podczas porządków w remizie zamontowany został system alarmowy. To założenie udało zrealizować się po 17 latach. Pieniądze na tą inwestycje uzyskane były z nagrody od starostwa powiatowego w Złotowie oraz KSRG. W następnym roku ochrona remizy ma zwiększyć się do zakupu dwóch kamer.

Przygotowania do przeglądu      


Pogrzeb Anny Kowalskiej

13 października na cmentarzu parafialnym w Lotyniu odbyła się uroczystość pogrzebowa śp. Anny Kowalskiej. Zmarła to babcia naszych dwóch strażaków Mateusza i Krzysztofa Jędrzejowskich, a więc na na uroczystości nie mogło zabraknąć delegacji z naszej jednostki. Chłopakom jak i całej rodzinie składamy szczere kondolencje. 


Ćwiczenia 11/2012

Pierwsze powakacyjne ćwiczenia sekcji 16-18 oraz ratowników JOT odbyło się 28 września. Tego dnia wyjechaliśmy do miejscowości Wojnówko. Za uprzejmością państwa Sochackich mogliśmy skorzystać z budynków oraz podwórza gospodarczego. Podzieleni na zastępy druhowie wykonywali założenie, w którym teoretycznie palił sie budynek gospodarczy oraz przyległe do niego maszyny rolnicze, a w zagrożeniu był budynek mieszkalny. Działania obserwował Konrad Kopkiewicz, który już po pierwszym zadaniu omówił błędy, które popełnili strażacy. Następnie sekcja powtórzyła założenie i w tej próbie wszystko wyszło o wiele lepiej. Po zwinięciu sprzętu omówiliśmy jeszcze pozostałe ćwiczenie, której miało być w Lotyniu i wyruszyliśmy w drogę.  Na miejscu "pożar" budynku mieszkalnego oraz garażu. Wszystkie te trzy założenia polegały na przypomnieniu jak konstruować linie gaśnicze, sprawiać drabiny D10W oraz nasadkowe, a w szczególności nauki opanowywania i przewidywania zagrożeń podczas działań ratowniczo-gaśniczych.  

Ćwiczenia 11/2012      


Nasz filmik w TVP

15 września podczas Wiadomości na kanale 1 telewizji polskiej ukazał się materiał o strażakach ochotnikach. W reportażu ukazał się nasz filmik z jazdy akcji. Jest to na pewno miły akcent, który zdziwił nas wszystkich. Niżej zapraszamy do obejrzenia reportażu.

Filmik OSP Lotyń       


Dożynki w Lotyniu

W minioną sobotę 15 września na stadionie wiejskim w Lotyniu odbyła sie uroczystość dożynkowa. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą. Po niej realizowano dalszy plan imprezy. Przywitanie gości, poczęstunek chlebem dożynkowym, rozegrano mecze piłki nożnej, odbyły się loterie fantowe i tz. cegiełek. Było wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. Przeprowadzono konkurs na najlepszy wieniec dożynkowy oraz konkurencje dla mieszkańców. Szerokie grono gastronomiczne dla uczestników zapewniły panie z KGW. Impreza plenerowa rozpoczęła się o 20 i trwała do godziny 24. Mieszkańcy Lotynia i innych okolicznych miejscowości wesoło się bawili. Pieniądze zarobione podczas festynu, przekazane zostaną na remont kościał w Lotyniu.

 Strażacy jako współorganizator imprezy, odpowiedzialni byli częściowo za bezpieczeństwo na zabawie oraz wzięli udział w konkurencjach. Ponadto w przed dzień imprezy i po niej pomagali w ustawianiu/składaniu stanowisk, namiotów, ławek itp oraz porządkowali teren.

Dożynki w Lotyniu - 15.09.2012r       


Zawody sportowo-pożarnicze

15 września na stadionie miejskim w Okonku odbyły się zawody sportowo-pożarnicze trzech gmin z terenu pow. złotowskiego (Okonek, Jastrowie, Tarnówka). W zmaganiach udział wzięło 8 jednostki OSP, które w parach po dwie rywalizowały w konkurencjach. Jako pierwsza odbyła sie sztafeta pożarnicza, a po niej ćwiczenie bojowe. Po zakończeniu rywalizacji, komisja sędziowska, w której  zasiedli funkcjonariusze KP PSP w Złotowie podliczyła czasy, a wyniki przedstawiały się następująco:

1 miejsce – OSP OSÓWKA z łącznym czasem 109 s.
2 miejsce – OSP OKONEK z łącznym czasem 114 s.
3 miejsce – OSP LOTYŃ z łącznym czasem 115 s.
4 miejsce – OSP TARNÓWKA z łącznym czasem 120 s.
5 miejsce – OSP PNIEWO z łącznym czasem 128 s.
6 miejsce – OSP PODGAJE z łącznym czasem 137 s.
7 miejsce – OSP SYPNIEWO z łącznym czasem 138 s.
8 miejsce – OSP JASTROWIE z łącznym czasem 174 s.

Nasza jednostkę reprezentowali druhowie: Konrad Kopkiewicz, Jarek Uszak, Marcin Wasilewski, Kamil Wąchała, Robert Chwieduk, Michał Błaszkiewicz, Łukasz i Szymon Rzadkiewicz. 3 miejsce też dobre, a jak chłopaki wypadli to zapraszamy do obejrzenia filmików poniżej.

Zawody Okonek - 15.09.2012r       

Filmik OSP Lotyń      Filmik OSP Lotyń


 

Dożynkowe sukcesy

8 września w Okonku odbywały się gminne dożynki. Nasi strażacy poproszeni przez sołtysowa "asekurowali" wieniec dożynkowy naszego sołectwa. Podczas zabawy rozegrał się również konkurs sołectw. Lotyń reprezentowała czwórka naszych druhów: Łukasz Rzadkiewicz, Marcin Wasilewski, Mietek Kowal i Paweł Jaskółka. W czterech konkurencjach nasi chłopacy świetnie wypadli bo na 40 możliwych punktów otrzymali 36. Tym samym pokonując 9 innych drużyn, sołectwo Lotyń zajęło 1 miejsce. To nie był jednak ostatni sukces tej imprezy. W konkursie na winiec dożynkowy, również  nasze sołectwo zwyciężyło i takim sposobem nagrody pojechały do naszej wsi.

Dzień później w miejscowości Brzeźnica odbywał się taka sama impreza lecz na skalę powiatu. Tutaj też nie mogło zabraknąć naszych druhów. Ku naszemu zdziwieniu wieniec sołectwa Lotyń, który tym samym reprezentował gminę Okonek znów zwyciężył. Tego dnia nie było konkurencji, więc nasi strażacy nie mogli się wykazać. Ale i tak tegoroczne zwycięstwa przejdą do historii.

Dożynkowe sukcesy      


Biwak MDP

W dniach 20-23 sierpnia na terenie OS PSP w Bornym Sulinowie odbył się biwak naszych drużyn młodzieżowych. Uczestnicy wspólnie spędzali czas podczas szkolenia oraz zabaw.

Poniedziałek

Wszystko rozpoczęło się oficjalną zbiórką przed remizą w Lotyniu, tu po sprawdzeniu obecność przez opiekuna Łukasza Rzadkiewicza ekipa wyjechała Mercedesem do Bornego. Na miejscu czekał już na nas Konrad Kopkiewicz z resztą uczestników, którzy z nim przybyli na miejsce.  Na początku zapoznaliśmy się z obiektem i terenem gdzie mieliśmy nocować. Następnie trzeba było przygotować obozowisko tzn.: rozłożenie namiotów, stolików, łóżek oraz przygotowanie ogniska i wypakowanie bagaży. Tu zaczęły się przysłowiowe schodki. Podczas rozkładania dużego namiotu okazało się że Rzadki, Hudy i Tobiasz zapomnieli zabrać kilku elementów od namiotu, m.in. śledzi i namiot przy większym wietrze unosił się do góry. Ten problem po dłuższej kombinacji został rozwiązany. Po zakończeniu w/w prac, młodzież udała się na obiad do świetlicy mieszczącej się w ośrodku. Następnie był krótki odpoczynek, a dalej wszyscy udaliśmy się  na jezioro. Na strzeżonej plaży pływaliśmy oraz uczyliśmy się skoku ratowniczego z pomostu. Następnie uzyskaliśmy dostęp do rowerków i kajaków wodnych. Po ponad półtora godzinnych wodnych zabawach udaliśmy się do Pensjonatu "U Ani" gdzie zjedliśmy kolację. Po powrocie na obozowisko rozpaliliśmy ognisko i rozpoczęliśmy seans filmowy, po którym udaliśmy się do łóżek.

Wtorek

Pobudka o godzinie 7:45, szybkie ogarnięcie bo już o 8 mieliśmy zaprawę. Dla porannego rozruchu młodzież pobiegała po terenie i wykonała kilka ćwiczeń sportowych. Po tym był czas na poranną toaletę, a na godzinę 9 zaplanowane było siadanie. O godzinie 10 rozpoczęły się szkolenia z armatury wodnej. Najpierw krótka teoria, a po niej praktyka. Zadania związane były głownie z używaniem węży tłocznych. Ćwiczenia trwały do godziny 14:30. Dalej po małym odpoczynku udaliśmy się na obiad do ośrodka. Pod wieczór zaplanowane mieliśmy wejście na wierzę obserwacyjną lasów państwowych, która znajduje się w pobliżu miejscowości Liszkowo ( 45 metrów n.p.m). Po tej atrakcji udaliśmy się na plaże miejską gdzie bawiliśmy się przez godzinę w wodzie. O godzinie 19 przyszedł czas na pyszną kolację w pensjonacie "U Ani". Po powrocie na teren ośrodka młodzież przygotowała drewno na ognisko, dalej był czas na kąpiel, a przed snem obejrzeliśmy kilka filmów pożarniczych

 Środa

Dzień rozpoczyna się tak jak wczoraj: pobudka, zaprawa, toaleta i o 9 śniadanie. Następnie mieliśmy czas na wspólna integracje. Graliśmy w piłkę nożną oraz lotki, głownie był to czas na wspólną zabawę. O 11 wyjechaliśmy na poligon wodno-nurkowy. Na miejscu przyglądaliśmy się ćwiczeniom strażaków płetwonurków oraz za uprzejmością dh Krzysztofa Olejniczaka przepłynęliśmy się łodzią ratunkową. Po powrocie do obozu, rozpoczęliśmy szkolenie z ratownictwa medycznego. Pod okiem dh Wojtka Szkwarka młodzież zapoznała się prowadzeniem reanimacji - przy użyciu fantoma oraz zastosowaniu defibrylatora AED. O godzinie 15 udaliśmy się na obiad. Po nim, w zamian za użyczenie terenu pod namioty wykonaliśmy pracę, a dokładniej musieliśmy wykopać drzewka i posprzątać teren obozowiska. O 19 tradycyjnie wyjazd do pensjonatu na kolację, a po powrocie oglądaliśmy filmy strażackie przy blasku ogniska. Z racji tego że dochodziliśmy do końca naszego wyjazdu, uczestnicy podziękowali naszym opiekuna za zorganizowanie dla nas tak miłego spędzania tych ostatnich dnia wakacji. W podzięce na ręce naczelnika złożono mały upominek.

 Czwartek

Ostatni dzień naszego biwaku rozpoczął sie o godzinie 7:30. Po porannej toalecie i śniadaniu udaliśmy się na zabawę z "bronią" czyli paintball. Przez trzy godziny biegaliśmy po specjalnym polu ostrzeliwując się wzajemnie. Po powrocie rozpoczęliśmy pakowanie się, sprzątanie i zwijanie namiotów. Z porządkami uporaliśmy się do godziny 15 by następnie udać się na obiad. Na zakończenie naszej wizyty w Ośrodku Szkolenia udaliśmy się do komory dymowej przez którą mogliśmy przejść (bez aparatów ODO). O godzinie 16:28 opuściliśmy Borne Sulinowo tym samym kończąc udany biwak.

Biwak MDP      


Odpust

15 sierpnia w kościele NMP w Lotyniu odbyła się uroczysta Msza Święta z okazji odpustu jaki tego dnia obywał się w naszym kościółku. Na tej corocznej celebracji tego święta nie mogło zabraknąć naszym strażaków. Druhowie standardowo przy takich uroczystościach stali przy ławkach podczas mszy, po niej zaangażowani byli w uświetnienie procesji.

      

Działamy dla mieszkańców

Pierwszym z realizowanych obecnie projektów jest „Ślizgajmy się razem”. Zadanie polega na realizacji zajęć sportowych w zakresie pływania na nartach wodnych. Jest to dyscyplina sportowa, która z roku na rok zyskuje coraz większe grono zwolenników. Zawodnicy jeżdżą po wodzie na jednej lub dwóch specjalnie przystosowanych do tej dyscypliny nartach za holującym elektrycznym wyciągiem narciarskim. Narciarze wodni rywalizują w trzech konkurencjach: jeździe figurowej, skokach na odległość oraz slalomie. Praktycznie każda osoba oswojona z wodą może uprawiać tą formę rekreacji. I z naszego sołectwa osoby chętne, nie koniecznie ze straży, uczestniczą w tej zabawie. Dofinansowanie w kwocie 3750 zł otrzymaliśmy z Urzędu Miejskiego w Okonku. Dodatkowe 2300 to wpłaty od uczestników i środki własne OSP. Należy tu dodać iż są osoby, które po raz pierwszy mają styczność z nartami wodnymi a już na 2 zajęciach robią pełne okrążenie. W przypadku gdyby byli chętni, którzy chcą spróbować swoich sił, można się skontaktować z Konradem Kopkiewiczem.

 Drugi projekt obecnie realizowany jest to zadnie pod nazwą „Zdrowo i wesoło bawi się wieś”. Celem projektu jest stworzenie świetlicy wiejskiej, w której dzieci, młodzież, dorośli mogliby się spotkać i realizować swoje zamiłowania oraz miło spędzać czas. Dodatkowo stworzenie boiska do piłki siatkowej oraz doposażenie siłowni. Korzyści płynące z realizacji projektu to:

 - doposażenie istniejącej siłowni w sprzęt

- stworzenie boiska do piłki siatkowej,

- zakup gier, które po zakończeniu projektu zostaną i dalej będą służyły w realizacji spotkań,

- mniejsza ilość osób siedzących w przygodnych miejscach i pijących lub nudzących się,

- zmniejszanie patologii społecznych.

Projekt jest już realizowany w remizie OSP Lotyń i wszyscy chętni mogą przyjść i się spotkać razem. Pograć, porozmawiać, a także poćwiczyć. O ile z boiskiem do siatkówki są małe problemy to gry i dodatkowy sprzęt do siłowni już jest. Projekt ten realizowany jest wspólnie przez OSP i lotyńskie Koło Gospodyń Wiejskich. Dofinansowanie w kwocie 2291,50 otrzymaliśmy z Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju filantropii w Polsce i Fundację Lokalna Grupa Działania – Naszyjnik Północy w Debrznie. Całkowita wartość projektu to ponad 7500 zł a składa się na nią oprócz w/w dotacji środki własne OSP, KGW oraz Miejsko-Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Okonku i praca członków.

Narty wodne      


XXV Półmaraton Lipcowy

22 lipca w Okonku odbyła się coroczna impreza sportowa - półmaraton. Tradycyjnie jak w latach ubiegłych druhowie nasi pomagali strażakom z Okonka i Pniewa w zabezpieczeniu trasy biegu. Nasi strażacy podzieleni na dwie grupy stali w wyznaczonych miejscach i podawali wodę uczestnikom biegu. Na zakończeniem zmagań sportowych, eskortowaliśmy ostatniego zawodnika, i również tradycyjnie druhowie Paweł Jaskółka i Konrad Kopkiewicz - przebrany za psa strażackiego, wbiegli z ostatnim maratończykiem na metę. Nasza pomoc na tym się skończyła i po poczęstunku wróciliśmy do remizy.

XXV Półmaraton Lipcowy       


I Piknik Strażacki

Pierwszy Piknik Strażacki organizowany przez naszą jednostkę oraz przy pomocy Koła Gospodyń Wiejskich już za nami. Jedną z wielu wakacyjnych sobót można uważać za bardzo udaną, dopisała przede wszystkim pogoda, a zysk, który osiągnęliśmy przerósł w znacznym stopniu nasze oczekiwania. Zarobiliśmy, aż ponad 4 tysiące złotych! To dzięki ciężkiej, wspólnej pracy oraz hojności sponsorów podołaliśmy temu zadaniu.

Głównym pomysłodawcą tego typu imprezy był nasz naczelnik Konrad Kopkiewicz, który już rok temu podpatrzył organizację takiej imprezy będąc na wyjeździe w Austrii. To on, chociaż nieobecny aż do ostatniego dnia przygotowań pikniku, w znacznym stopniu motywował pracę naszych druhów. Jednak głową od spraw organizacyjnych i porządkowych był jego z-ca Łukasz Rzadkiewicz. Pierwsze zmagania z organizacją rozpoczęły się już kilka tygodni przed, kiedy to na zebraniu zarządu oraz pozostałych członków rozdzielono zadania. Najwięcej trudności sprawił przede wszystkim teren, na którym owy piknik miał się odbyć. Jego nierówna powierzchnia oraz mnóstwo śmieci przysparzały nam ból głowy. Za pomoc w jego uporządkowaniu chcieliśmy serdecznie podziękować p. Święciaszkowi, który perfekcyjnie wyrównał teren oraz usunął nieczystości oraz p. Nassan za udostępnienie nam terenu znajdującego się za remizą. Kolejne przygotowania polegały na przekonaniu sponsorów do „sypnięcia groszem”, po raz kolejny przekonaliśmy się o ich niezawodności oraz hojności.

Zgodnie z harmonogramem 21.07 o godzinie 18 Pierwszy Piknik Strażacki został rozpoczęty przez dh prezesa W. Choroszewskiego. Nad sprawnym przebiegiem imprezy czuwali nasi druhowie, którzy przemierzali teren festynu, udzielając wszelkich informacji. Atrakcją dla dzieci było również to, że dwaj druhowie przebrani za psa strażackiego –Żarka oraz Kościotrupa roznosili na terenie imprezy cukierki, oraz namawiali do wspólnej zabawy. W namiocie tuż za budynkiem remizy można było posilić się ciastem upieczonym przez nasze druhenki, a panie z KGW serwowały zapiekanki, pyzy, a także frytki. Tuż obok znajdowało się stoisko z kiełbaskami oraz kaszanką. Można było również napić się piwa, a dzieci mogły pobawić się trampolinie czy skosztować waty cukrowej, stanowiących już stały element imprez plenerowych. Największymi (po strażakach) gwiazdami imprezy byli zaproszeni przez nas muzyczni goście, do tańca przygrywał zespół muzyczny z Okonka „Music Boys”. Zapewnili oni świetną zabawę na początku dla dzieci, a po godzinie 20 dla dorosłych, a swoim zaangażowaniem doprowadzili do dwukrotnego bisu. Hitem całej imprezy była staropolska zabawa pod nazwą „Czekoladowy Walczyk”. Ci, którzy nie wiedzieli, co to za zabawa, do ostatniej chwili oczekiwali jej rozpoczęcia. Walczyk doszedł do skutku przy blasku ogniska, którego dzielnie pilnowali druhowie MDP. Całość oficjalnie zakończyła się ok. godz 2 następnego dnia. Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy wrócili z niej z bolącymi nogami, a także uśmiechem na twarzy i już za rok przyczynią się do równie wysokiego dla nas zysku.

I Piknik Strażacki      


Zawody "Na Wesoło"

14 lipca na boisku przed stadionem miejskim w Jastrowiu odbyły się Zawody Strażackie - "Na Wesoło" z udziałem kilkunastu jednostek OSP z powiatu oraz gości z Węgier. Na te widowisko wesołego sportu pożarniczego z naszej jednostki wyjechała ekipa zawodników w składzie: Waldek Sochacki, Mariusz Ciesielski, Marcin Wasilewski, Łukasz Krawcewicz, Tobiasz Błaszkiewicz, Paweł Jaskółka, Krzysztof Jędrzejowski. Impreza rozpoczęła się uroczystą odprawą o godzinie 10,  następnie dh Andrzej Kacprzak przywitał wszystkich zawodników jak i gości zaproszonych. Po tym rozpoczęła się rywalizacja między drużynami strażackimi. Zawodnicy zmagali się w siedmiu konkurencjach wymyślonych przez organizatorów. Podczas zabawy było dużo śmiechu, wygłupów, zaciętej rywalizacji i widowiskowych upadków do których przyczyniała się niekorzystna pogoda deszczowa. Na koniec uczestnicy nadrobili stracone siły smaczną grochówką. W  tym czasie sędziowie podliczyli wyniki i okazało się że na podium znalazły się: 1 miejsce - OSP Święta, 2 miejsce - OSP Lotyń, 3 miejsce - OSP Jastrowie. I takim sposobem puchar przyjechał do Lotynia.

Zawody na wesoło      


Weselna niespodzianka.

7 lipca w kościele pw. NMP w Lotyniu miało miejsce nabożeństwo zaślubin państwa Roleckich. Nasi strażacy poproszeni zostali przez małżonkę by zrobić niespodziankę mężowi który jest strażakiem w Niemczech. Druhowie mundurowi wykonali po Mszy Świętej szpaler oraz wręczyli prezent dla nowożeńców. Następnie eskortowaliśmy przejazd młodej pary do domu weselnego. Tutaj młodzież wykonała bramę wodną pod którą przejeżdżały auta. Na zakończenie Pan Młody musiał ubrać kurtkę oraz hełm by przy użyciu nożyc hydraulicznych przeciąć rurkę, aby dostać się na salę.

Weselna niespodzianka      


Ćwiczenia 10/2012.

Ostatnie przedwakacyjne spotkanie sekcji 16-18 oraz strażaków JOT przebiegło pod tematem - obsługa pilarek spalinowych. Dzień wcześniej przywiezione drzewo musiało zostać pocięte i porąbane. Druhowie sprawnie i szybko wykonali zadanie, pilarki obsługiwali ci co jeszcze nie do końca potrafili ciąć, natomiast reszta druhów układała drewno w remizie. Po wykonaniu zadania, sprzątnięciu placu i wyczyszczeniu sprzętu zbiórka została zakończona. Obecni na niej:

Ratownicy JOT: Konrad Kopkiewicz, Łukasz Rzadkiewicz, Krzysiek Jędrzejowsk, Krzysiek Skoczylas, Karolina Jażewicz, Michał Błaszkiewicz, Mariusz Ciesielski

Sekcja 16-18: Tobiasz Błaszkiewicz, Paweł Jaskółka, Ewelina Niestój, Ilona Walczak, Patrycja Padło, Agnieszka Domke, Patryk Pietrzak.

Ćwiczenia 10/2012.      


125 lat OSP Stockelsdorf.

W dniach 15-17.06 br delegacja z naszej OSP przebywała w Niemczech z wizytą u zaprzyjaźnionej jednostki Stockelsdorf. Celem wyjazdu był udział w uroczystościach związanych ze 125-leciem w/w jednostki. Skład delegacji przedstawiał się następująco: Konrad i Iwona Kopkiewicz, Katarzyna i Ela Popowicz, Daniel Perski. Udział nie był wcześniej planowany stąd też uczestnicy wyjazdu pokryli ze swoich środków koszty przejazdu i upominków. Po przyjeździe w piątek wieczorem zostaliśmy zakwaterowani w zajeździe „zur Birke”, w pokojach dwuosobowych. Przed snem wspólnie udaliśmy się na godzinny spacer po mieście. W sobotę rano po śniadaniu udaliśmy się już na miejsce uroczystości – park przy remizie na ulicy Bäckergang 4.Tu byliśmy przez cały dzień. Od godziny 12 do 17 były pokazy ratownictwa, gaszenia pożarów, gaszenia gazu, konkurencje dla dzieci i młodzieży oraz gastronomia. Samochody z kilku jednostek z terenu gminy można było z bliska zobaczyć i popytać o sprzęt, o zastosowanie itp. Około 17 naczelnik tutejszej jednostki Mathias Fock przywitał przybyłych na uroczystość przedstawicieli i przedstawił króciutko rys historyczny. Następnie goście zaproszeni a wśród nich i my - zabraliśmy głos. Konrad po niemiecku pogratulował tak znamienitego jubileuszu, nawiązał do dotychczasowej współpracy i na pamiątkę wizyty przekazał statuetkę oraz jak to tradycja nakazuje dla jubilatki – tort. Dla MDP przekazane zostały cukierki. Było sporo śmiechu i dużo braw podczas wręczania tortu ale później został on wspólnie pokrojony przez Konrada i Mathiasa i rozdany dla uczestników spotkania. Nasze wspólne świętowanie zakończyło się w nocy, a różne sprawy mniej bądź bardziej ważne zostały omówione. W trakcie części nieoficjalnej spotkaliśmy się też z naszymi dobrymi znajomymi czyli panią Pastor Brigidą i Wojtkiem Mehl przy kościele w Stockelsdorf, gdzie również odbywał się festyn. Ponadto spotkaliśmy wielu znajomych z poprzednich wizyt. Nasi przyjaciele zostali zaproszeni na wizytę w Lotyniu w dniach 21 – 23 września br. Po śniadaniu w niedzielę wyruszyliśmy w drogę powrotną do Polski. Podsumowując: wizyta była udana i wszystkim się podobała.

       125 lat OSP Stockelsdorf


Pokaz dla dzieci z Okonka.

W sobotę 16 czerwca zastęp GBA w składzie: Waldi, Julo, Rzadki, Pętko, Kabet, Tobiasz, Bolek wyjechał do sąsiedniej miejscowości Okonek na festyn z okazji dnia dziecka. Nasza wizyta polegała na pokazie ratowniczo-gaśniczym dla zgromadzonej ludności. Po otrzymaniu informacji od dh Karola Wójcik z OSP Podgaje, który był organizatorem zabawy, wyruszyliśmy naszym GBA z pod remizy w Okonku alarmowo pod szkołę gdzie odbywała się zabawa. Na miejscu podaliśmy dwa prądy gaśnicze (woda + piana). Po zgaszeniu ognia, prądownice przekazaliśmy dzieci by te mogły spróbować swoich sił.

Filmik OSP Lotyń


Zawody na wesoło.

W dniu 9 czerwca w Wilczych Laskach odbyły się zawody gminne jednostek OSP z terenu powiatu szczecineckiego. Nasi druhowie poproszeni zostali o sędziowanie tych że rozgrywek. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 9:00 Mszą Św. W zmaganiach uczestniczyło 12 drużyn w różnych kategoriach wiekowych. Nasi sędziowie dokładnie przyglądali się poczynaniom zawodników oraz mierzyli czasy by na koniec wyłonić zwycięzców. W ostatnim starcie już tylko dla zabawy wystartowała nasza drużyna dziewczyn z dziewczęcą drużyną gospodarzy imprezy. Naszym panią nie zbrakło woli walki lecz dokładności i niestety przegrały ten gościnny występ.

Drużyna dziewczyn: Patrycja, Padło, Karolina Jażewicz, Ilona Walczak, Agnieszka Domke, Kasia Gibała, Ewelina Niestój + opiekuna, trener - Tobiasz Błaszkiewicz

Sędziowie: główny - Konrad Kopkiewicz ; pomocnicy - Michał Błaszkiewicz, Paweł Jaskółka, Paulina Tyl, Łukasz Rzadkiewicz, Radosław Tyl.

Zawody na wesoło      


Święto dzieci i nie tylko.

Pierwsze dni czerwca jak już wiadomo nie od dziś wiążą się z zabawami dla dzieci. Takie imprezy odbywały się: 1 czerwca - Lotyń, 2 czerwca - Kruszka, 9 czerwca - Brzozówka, Węgorzewo, 16 czerwca - Borki. Organizatorzy tych festynów, poprosili nas o pomoc w uświetnieniu tych imprez dla najmłodszych. Strażacy zorganizowali dla dzieci zabawy o tematyce pożarniczej a było to: konkurencje z hydronetkami, zbicie kręgli przy użyciu węża, rynienki, lanie wodą, przejazd wozem strażackim na sygnale. Dzieci jak i dużo rodziców skorzystało z naszych atrakcji, a wiec na pewno się podobało.

Święto dzieci i nie tylko      


Ćwiczenia 9/2012r.

Piątkowe ćwiczenia 8 czerwca przebiegły troszkę inaczej niż planowano. W zbiórce uczestniczyły tylko dziewczyny, które miały wystartować w zawodach w Wilczych Laskach. Panie przygotowywały się i ćwiczyły na stadionie. Natomiast reszta strażaków oglądała mecz Polska - Grecja, który otwierał Mistrzostwa Europy w piłce nożnej.

Ćwiczenia 9/2012r      


Boże Ciało.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej w tym roku odbyła się 7 czerwca. Jak zwykle strażacy uczestniczyli w tych obchodach. O godzinie 12:30 odbyła się uroczysta Masz Święta, a po niej procesja ulicami Lotynia. Mieszkańcy wykonali trzy ołtarze, natomiast ostatni koło kościoła wykonaliśmy tradycyjnie my jako straż. W tym roku nie był on na ambonie, a na naszym wozie GLAM. Pomysł p. Krystyny Jaskółka został zrealizowany przy pomocy naszych druhów. Całość wyglądała ładnie i w końcu było coś oryginalnego jak podkreślił ks. Leszek Kuśmierzak.

Boże Ciało      


Adepci przeszkoleni.

29 i 30 maja nasi strażacy przeprowadzili szkolenie dla uczniów pierwszej i drugiej klasy LO o profilu strażackim z ZS w Krajence. Jak co roku zajęcia odbywały się na stanicy harcerskiej w Podgaju, gdzie w/w klasy miały swój obóz. 13 uczniów  pod opieką st. bryg Zbigniewa Wójcika bacznie przysłuchiwało się to co nasi strażacy im mówili by następnie sami wykonywali zadania. Pierwszego dnia młodzież budowała linie gaśnicze, a następnie gasiła pozorowany pożar. Rozwinięcia co rusz były modyfikowane, a więc grupa miała co robić. Tego dnia pogoda dopisała, a więc na zakończenie chętni mogli pooblewać się wodą. Drugiego dnia zajęcia odbywały się w dwóch grupach. Jedni szkolili się na drabinie D10W, a więc rozkładanie, składnia i wejście po niej. Zaś na drugim stanowisku były aparaty powietrzne, po omówieniu co i jak, młodzi adepci pożarnictwa mogli na własnych plecach ponosić butlę z podłączonym dopływem powietrza do maski.

Adepci przeszkoleni      


10 lat OSP Lotyń w Internecie.

Dokładnie 10 lat temu nasz naczelnik Konrad Kopkiewicz, wpadł na pomysł aby założyć internetową stronę OSP Lotyń. Pomysł był dobry ale pracy w tamtych latach co nie miara. Po kilkudziesięciu nieprzespanych nocach udało się Konradowi coś "wymodzić". Na stronie opisywał akcje, informacje społeczne, ćwiczenia i zbiórki, a co najwięcej wydarzenia z życia Lotynia oraz straży. Dodawane było również zdjęcia z uroczystości i akcji. Przez lata Konrad ulepszał  i upiększał witrynę, a że w straży działo się coraz więcej to i miał więcej pracy. W 2009r naczelnik przekazał funkcję administratorskie dh Łukaszowi Krawcewicz, i ten przejął pałeczkę. Niestety Łukasz nie kwapił się do tej pracy, i strona była ale rzadko coś nowego na niej się pokazywało. Od 2010r webmasterem witryny został dh Paweł Jaskółka (czyli ja) i jest nim do dnia dzisiejszego. Nie boję się nazwać naszą stronę internetową: Jedynym, szybkim i dokładnym źródłem informacji o OSP Lotyń i samej wsi. A co państwo myślą o pracy jaką wykonywali/wykonują Ci administratorzy ? Podzielcie się swoimi opiniami w Księdze Gości.

Niżej przedstawiamy zdjęcia, jak od 2002 roku zmieniała się nasza wirtualna wizytówka.

10 lat OSP Lotyń w Internecie      


Ćwiczenia 8/2012.

W dniu 25 maja strażacy spotkali się na kolejnych ćwiczeniach szkoleniowych. Na dzisiejszej zbiórce zgromadzeni w pierwszej fazie szkolili się z ratownictwa medycznego. Druhowie podzieleni zostali na 4 grupy i każda z nich musiała wykonać zadanie. Założenie polegało na wydobyciu poszkodowanego z auta przy użyciu noszy typu deska. Umówiono wszystkie szczegóły, pokazano jak zakładać kołnierz ortopedyczny, jak udzielać wsparcia psychicznego oraz jak ostatecznie zabezpieczyć pacjenta na desce. Tą część szkolenia prowadził dh Łukasz Rzadkiewicz. Po ratownictwie medycznym, druhowie "pobawili" się z wodą. Za nim to zrobili musieli wykonać założenie jakie im nakazał Konrad Kopkiewicz. A mianowicie w ciągu 5min zastęp auta GLAM musiał wykonać rozwinięcie z wszystkich węży tłocznych jakie znajdują się na tym aucie (7x w75 + linie gaśnicze 4x w52). Do tego woda miała być zassana z motopompy do, której trzeba było wykonać linię ssawną. Założenie udało wykonać się po 2 próbach. Na tym zakończyliśmy 2,5 godzinne spotkanie. W zbiórce uczestniczyli:

Ratownicy JOT: Konrad Kopkiewicz, Łukasz Rzadkiewicz, Krzysiek Jędrzejowski, Krzysiek Skoczylas, Karolina Jażewicz, Kamil Wąchała, Michał Błaszkiewicz.

Sekcja 16-18: Tobiasz Błaszkiewicz, Paweł Jaskółka, Szymon Sator, Bartek Malec, Kasa Gibała, Ewelina Niestój, Ilona Walczak, Patrycja Padło, Agnieszka Domke,

Ćwiczenia 8/2012.      


Piknik strażacki.

19 maja dobył się przełożony piknik z okazji naszego święta. Zabawa odbywała się na terenie remizy. Część oficjalna rozpoczęła się o godzinie 18 na placu przed garażem. Prezes prowadzący uroczystość, na początku przywitał zaproszonych gości, a byli to: Eugenia Brodzicz, Ireneusz i Dorota Wise, Jan Furyk , Cezary Osojca, Agnieszka Kwiatkowska, Waldemar Suchanowski, Zbigniew Markiewicz, Daniel Perski, delegacja OSP Łubowo. W dalszej części prezes z naczelnikiem, przedstawili skrócony rys historyczny działania naszej OSP od założenie do dziś. Po tym przystąpiono do wręczenia odznaczeń i wyróżnień.

 • Odznaczenia z wysługę lat - Lucyna Polachowska 5 lat, Wojciech Żydałowicz 5 lat, Andrzej Trzepałka 15 lat. 
 • Odznaczenia MDP - Brąz: Tobiasz Błaszkiewicz, Krzysztof Jędrzejowski, Krystian Kwiatkowiski, Dawid Kaleta, Ela Popowicz. - Srebro: Paweł Jaskółka
 • Wzorowy strażak - Łukasz Rzadkiewicz
 • Brązowy medal za zasługi dla pożarnictwa - Mieczysław Kowal, Ireneusz Wiese, Zbigniew Markiewicz
 • Srebrny medal za zasługi dla pożarnictwa - Julian Kałuża, Mariusz Ciesielski
 • Złoty medal za zasługi dla pożarnictwa - Bernard Kaleta
 • Podziękowanie - Eugenia Brodzicz
 • Na tym zakończono część oficjalną i po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia, wszyscy przeszli na tył remizy. Tu nasza młodzież zaprezentowała się w "bojówce" czyli rozwinięcie linii gaśniczych i podanie wody oraz piany gaśniczej. Po tym odbył się poczęstunek i zabawa do nocy.

   

  Piknik Strażacki       


  Powiatowy Dzień Strażaka.

  W piątek 18 maja na terenie siedziby KP PSP w Złotowie odbyła się uroczystość Powiatowego Dnia Strażaka oraz jubileusz 20-lecia PSP. Na tą uroczystość z naszej jednostki przybyła delegacja w składzie: Łukasz Rzadkiewicz, Mariusz Ciesielki, Paulina Tyl oraz Paweł Jaskółka. W obchodach uczestniczyli również licznie zaproszeni goście, a byli to m.in.:

 • nadbryg. Wojciech Mendelak – Wielkopolski Komendant Wojewódzki
 • Pan Ryszard Goławski – Starosta Złotowski oraz V-ce Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP
 • Pani Jadwiga Harbuzińska - Turek – Przewodnicząca Rady Powiatu Złotowskiego
 • Pan Tomasz Fidler – Szef Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Złotowie oraz V-ce Starosta Złotowski
 • dh Andrzej Kacprzak – V-ce Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Poznaniu
 • oraz:  Komendant Powiatowy Policji w Złotowie, Kapelan strażacki powiatu, Dyrektor Aresztu Śledczego w Złotowie, Burmistrzowie i Wójtowie z terenu powiatu. Nadleśniczowie.

  Część oficjalna skupiła się głównie na wręczeniu awansów, odznaczeń, medali, nominacji honorowych, dyplomów, wyróżnień, czeków oraz podziękowań. Nasza jednostka uhonorowana została czekiem okolicznościowym w wysokości 1200zł, za wzorowe przygotowanie sprzętu podczas przeglądów sprzętu silnikowego w 2011r. Na zakończenie uroczystości samorządowcom, ochotnikom i podmiotom na codzień współpracującym z KSRG Komendant Powiatowy PSP wraz z Zastępcą  wręczyli pamiątki w postaci grawertonów i medali nawiązujących do obchodzonego jubileuszu powołania PSP. Po tym odbyło się cześć nieoficjalna z poczęstunkiem. 

   

  Powiatowy Dzień Strażaka      


  Ćwiczenia 7/2012.

  11 maja odbyło się kolejne szkolenie naszych strażaków. Od dziś zaczęliśmy ćwiczenia z ratownictwa technicznego, a od następnych spotkań "medykę". Przed zbliżającym się EURO 2012, warto  by ratownicy przypomnieli sobie te dziedziny. Na dzisiejszym spotkanie przybyli druhowie skupili się na opanowaniu czynności podczas przyjazdu do wypadku. Wszystkie procedury przedstawił Konrad Kopkiewicz by później druhowie przenieśli je na praktykę. Chodziło głownie o zabezpieczenie miejsca wypadku jak i pojazdu oraz odpalanie i łączenie urządzeń hydraulicznych. W dalszej części ćwiczeń, druhowie porozwijali linie gaśnicze oraz sprawiali drabinę. Ćwiczenia trwały ok. 2 godziny, a przybyli na nie:

  Ratownicy JOT: Konrad Kopkiewicz, Mariusz Ciesielski, Łukasz Rzadkiewicz, Krzysiek Jędrzejowski, Krzysiek Skoczylas, Karolina Jażewicz, Kamil Wąchała

  Sekcja 16-18: Tobiasz Błaszkiewicz, Paweł Jaskółka, Kasia Gibała, Ewelina Niestój, Ilona Walczak, Patrycja Padło, Agnieszka Domke,

  Ćwiczenia 7/2012.      


  Przedszkolaki małe strażaki.

  W dniu 8 maja br. naszą OSP odwiedziły przedszkolaki z Zespołu Szkół w Lotyniu. Nasi druhowie miło przywitali gości i rozpoczęli zwiedzanie murów jednostki oraz sprzętu. Aby dzieci bardziej mogły poczuć się jak prawdziwi strażacy, otrzymały hełmy i pasy. Przedszkolakom zaprezentowano ubranie strażackie wraz z osprzętem, system alarmowania, sprzęt gaśniczy oraz porozmawiano o tym zawodzie. Omówione zostały urządzenia ratownicze oraz sprzęt do ratownictwa technicznego. Jednak największą atrakcją była możliwość  operowania prądem wody z szybkiego. Zadowolone dzieci zostały odwiezione wozami bojowymi na sygnale pod szkołę i z uśmiechem wróciły do klasy. 

  Przedszkolaki małe strażaki 

   


  Porządki przed remizą.

  W sobotę 5 maja spotkaliśmy się w straży by ogarnąć plac przy jednostce jak i pomieszczenia w remizie. Przybyli druhowie wspólnymi siłami wykonali kawała dobrej roboty. A mianowicie: przycięto świerki, zlikwidowano tz. wysepkę przed wyjazdem, wkopano krawężniki, wyrównano i zagrabiono trawnik, zamiecione zostały chodniki, wysprzątane pomieszczenia gospodarcze, skoszono trawę, wyczyszczono i pomalowano maszt. Wszystkie te prace zajęły nam ok. 5 godzin, ale za to zrobiło się o wiele ładniej. Dziękujemy p. Jerzemu Świnciaszkowi za wykopanie korzenia koparką.  

  Porządki przy remizie 

   


  Msza strażacka.

  Z okazji św. Floriana – patrona strażaków, w piątek 4 maja, członkowie naszej OSP uczestniczyli w mszy odprawionej w intencji strażaków z naszej jednostki. W licznym gronie przybyliśmy na nabożeństwo by wspólnie modlić się do Boga. Ksiądz Leszek w kazaniu powiedział kilka słów o naszym patronie oraz podziękował nam za wszelaką pomoc. Po liturgii zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Jest to nowa tradycja i myślimy że rozwinie się w pełni w naszej jednostce. Część nieoficjalna Dnia Strażaka w naszej jednostce została przełożona na późniejszy termin.

  Msza strażacka 

   


  Wesele Ani i Kuby.

  W ostatnią sobotę, 21 kwietnia, miała miejsce uroczystość zaślubiny Anny i Jakuba Buczyńskich. Wraz z druhami z OSP Łubowo - których członkinią jest panna młoda, uświetniliśmy tą uroczystość. Msza odbyła się w kościele w Szczecinku na którą udaliśmy się wozami strażackimi. Po nabożeństwie druhowie wykonali szpaler z toporków, pod którymi przeszła młoda para. Zabawa weselna odbywała się w Lotyniu, więc w uroczystym konwoju eskortując "młodych" przejechaliśmy  do naszej wsi. Przez Lotyń przejechaliśmy alarmowo i odwieźliśmy nowożeńców pod salę weselną. Tu wykonaliśmy pamiątkową fotkę i strażacy wrócili do jednostek. Jeszcze raz życzymy Wszystkiego Dobrego na nowej drodze życia !

  Wesele Ani i Kuby 

   


  Kurs podstawowy.

  20 kwietnia zakończył się trwający tydzień kurs podstawowy dla przyszłych strażaków z terenu powiatu złotowskiego. 30 słuchaczy w tym z naszej jednostki: Krzysztof Skoczylas i Krzysiek Jędrzejowski codziennie spotykali się w siedzibie PSP w Złotowie. Uczestnicy słuchali zagadnień związanych z bezpieczeństwa i higieny pracy, profilaktyki pożarowej, taktyki działań ratowniczych i gaśniczych, parametrów sprzętu technicznego, środków gaśniczych i łączności. Zajęcia praktyczne prowadzili strażacy z JRG Złotów. Szkolenie zakończyło się egzaminem, który wszyscy z uczestników zdali pomyślnie.

  Kurs podstawowy      


  Ćwiczenia 6/2012.

  W piątek 13 kwietnia, przeprowadzone zostały kolejne ćwiczenia naszych strażaków. Tematem tej zbiórki było: autopompy, motopompy - przetłaczanie wody na duże odległości. W celu większej możliwości rozszerzenia ćwiczeń, udaliśmy się dwoma autami  nad jezioro w Brokęcinie. Tutaj omówiliśmy plan dzisiejszych działań i przystąpiliśmy do zabawy. Załoga auta GLAM miała za zadanie: rozstawić zbiornik brezentowy oraz zbudować linie ssawną od motopompy metz do w/w zbiornika. Natomiast załoga GBA rozstawiła pompę szlamową i zasilała wodą z jeziora, zbiornik brezentowy. Po wykonaniu tych zadań, sekcja zbudowała dwie linie główne zakończone rozdzielaczami, z których wychodziły po trzy linie gaśnicze. W tym momencie druhowie mogli przypomnieć sobie operowanie wężem pod ciśnieniem i tak zmieniając się co jakiś czas pozycjami "laliśmy" wodę. Na zakończenie zsumowaliśmy wszystkie prądy wody by uwiecznić ten moment na fotce. Po prawie dwóch godzinach wróciliśmy do Lotynia, zakańczając spotkanie.

  Ćwiczenia 6/2012.      


  Recertyfikacja kursu KPP.

  Od 6 do 7 kwietnia nasi druhowie Łukasz Rzadkiewicz i Krzysztof Skoczylas byli uczestnikami 26 godzinnego kursu weryfikacyjnego z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy w Ośrodku Szkoleniowo- Wypoczynkowym ZOSP RP w Kościelisku. Kurs miał na celu złożenie egzaminu potwierdzającego uprawnienia z zakresu KPP i uzyskania tytułu RATOWNIKA. Dzięki temu nasza jednostka została wzbogacona o kolejnych członków z dodatkowym doświadczeniem i umiejętnościami. Uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu nie było łatwym zadaniem, gdyż wymagało opanowania pytań testowych i umiejętności praktycznych. Z tego powodu nasi druhowie, wraz z zaprzyjaźnionymi druhami z innych jednostek, całą drogę do Ośrodka w Kościelisku oraz noc poprzedzającą egzamin spędzili na intensywnej nauce pytań z KPP. Dlatego też w niedzielę w nocy powrócili do Lotynia bardzo zmęczeni, jednak nie miało to wpływu na pojawienie się Łukasza na uroczystej porannej mszy rezurekcyjnej, którą jak co roku uświetnili nasi członkowie.

  W całym kursie uczestniczyło 30 osób z całego województwa wielkopolskiego, którzy również ukończyli kurs z wynikiem pozytywnym. Zbliżający się ku końcowi wyjazd powodował we wszystkich uczestnikach uczucie tęsknoty za minionym, wspólnie spędzonym czasem, co jest dowodem na panującą wśród nich rodzinną, strażacką atmosferę.

  Kiry 2012      


  Wielkanoc 2012r.

  Jak co roku w Święta Wielkanocne nasi młodzi jak i starsi strażacy adorowali przy grobie Jezusa oraz uświetniali nabożeństwa odbywające się w kościele.

  Wielki Piątek

  Adoracje rozpoczęliśmy standardowo około 19 zaraz po nabożeństwie. Tego dnia były 4 zmiany po czterech lub sześciu ludzi. Czuwanie przy grobie zakończaliśmy o godzinie 21:00. W remizie omówiliśmy jeszcze szczegóły następnego dnia, a po tym rozeszliśmy się do domów.

  Wielka Sobota.

  Służbę przy grobie Pańskim rozpoczęliśmy od godziny 9:00. Przybyli druhowie podzieleni zostali na 6 grup po sześciu ludzi. W przerwie między zmianami, druhowie miło spędzali czas w remizie. O 12:25 odbyło sie poświęcenie koszyczków z potrawami, my jako straż również mieliśmy swój koszyk. Smakołyki znajdujące się w nim przynosili do kościał mieszkańcy wsi, którzy w ten sposób zapewnili nam jedzenia na jutrzejszy poranek. Do godziny 18 każda zmiana adorowała kilka razy przez 20 min. O godzinie 18 odbyła się uroczystość, przed którą Tobiasz Błaszkiewicz w asyście dziewczyn, rozpalił ogień od którego kapłan odpalił paschał. Następnie mundurowi druhowie stali w kościele przy ławkach. Msza zakończyła się przed 20, a po niej nasza młodzież adorowała jeszcze przez godzinę.

  Niedziela Zmartwychwstania.

  Jak zwykłe ok. godziny 5:30 syrena włączona przez jednego z członków MDP oznajmiła mieszkańcom iż Jezus Zmartwychwstał oraz pobudziła do przyjścia na nabożeństwo. O godzinie 6 rozpoczęła się uroczystość. Tradycyjnie na słowa księdza " Wesoły nam dzień dziś nastał..." czterech śmiałków padło na ziemię by oddać hołd Zmartwychwstałemu. Następnie odbyła się procesja ulicami Lotynia, w której nasi druhowie byli licznie zaangażowani. Po procesji odbyła się uroczysta msza na której również nie mogło nas zabraknąć. Po Eucharystii powróciliśmy do remizy by zjeść wspólnie śniadanie przy "szwedzkim stole" zapełnionym potrawami którymi obdarowani zostaliśmy przez mieszkańców. Korzystając z okazji rozdane zostały zaległe odznaczenia, podziękowano wszystkim za zaangażowanie, obecny z nami ksiądz Leszek Kuśmierzak złożył wszystkim świąteczne życzenia i na tym zakończyliśmy naszą adorację. 

  Szczegółowy opis, kto co robił podczas tych 3 dni.. . Kliknij                                         

  Wielkanoc 2012      Filmik OSP Lotyń


  Udany debiut - OTWP eliminacje powiatowe.

  W sobotę 31 marca w auli starostwa powiatowego w Złotowie odbyły się eliminacje szczebla powiatowego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Gminę Okonek reprezentowali jak zwykle nasi młodzi druhowie, lecz w tym roku tylko w dwóch kategoriach. Szkoła Podstawowa: Dawid Kaleta, Kuba Kaczyński, Krystian Kwiatkowski; Gimnazjum: Paulina Szewczyk, Ela Popowicz. Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwała komisja sędziowska, w składzie: mł. bryg. Sławomir Rogut, st. kpt. inż. Tomasz Manikowski oraz asp. Kazimierz Wiebskowski. Po części pisemnej odbył się poczęstunek, a po sprawdzeniu prac oczywiście ogłoszenie wyników. Wśród najlepszej piątki uczestników szkół podstawowych znalazł się Kuba Kaczyński, a z gimnazjum Ela Popowicz. Część ustna składała się z 5 pytań, na które uczestnik odpowiadał przed komisją sędziowską. Po odpowiedziach każdego z uczestników, podliczono punktacje i okazało się iż Jakub Kaczyński swoimi odpowiedziami uzyskał największą ilość punktów z wszystkich uczestników i zajął 1 miejsce w swojej kategorii wiekowej. Natomiast Ela "minimalnie" przegrała, zarazem zajmując 2 miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych. Kuba jako laureat oczywiście zakwalifikował się do dalszego etapu OTWP na szczeblu wojewódzkim, który odbędzie się 28 kwietnia br. w miejscowości Racot w powiecie kościańskim. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody w postaci książek.

  Warto dodać jeszcze iż w takim samym konkursie lecz w województwie Zachodniopomorskim, a dokładniej w KP PSP w Szczecinku, uczestniczył nasz druh Paweł Jaskółka. Reprezentując swoją szkołę uczestniczył w zmaganiach, lecz przegrał w dogrywce w sumie zajmując 6 miejsce w kategorii szkół średnich. 

  OTWP eliminacje powiatowe     

       


  Ćwiczenia 5/2012.

  W piątek 23 marca po raz czwarty w tym roku druhowie z sekcji 16-18 oraz strażacy JOT spotkali się na zbiórce. Frekwencja była zadowalająca, bo aż 17 obecnych. Po założeniu ciuchów ochronnych udaliśmy się dwoma autami na stadion, gdzie ćwiczyliśmy zwijanie i rozwijanie węży oraz inne warianty skupiając się na posługiwaniu i łączeniu węży tłocznych. Tutaj głównie wykazywali się członkowie sekcji MDP. Na stadionie zakończyliśmy szkolenie tuż po zmroku. Następnie ratownicy JOT mieli za zadanie ugasić palący się wrak samochodu. Po dojeździe przystąpili do działań gaśniczych, przy użyciu linii szybkiego natarcia, a następnie po ugaszeniu ognia zaprezentowali młodszym kolegą obsługę sprzętu hydraulicznego oraz przecinarki do stali. Po przecięciu wraku na pół, strażacy zakończyli ćwiczenia, by po wyczyszczeniu sprzętu rozejść się do domów.

  Ćwiczenia 4/2012     


  Strażak w przedszkolu.

  13 marca rozpoczęliśmy w oddziałach przedszkolnych cykl spotkań dla dzieci pod hasłem "Strażak w przedszkolu". Realizacja zajęć to pomysł naczelnika Konrada, który zainspirowany materiałami w kilku numerach Przeglądu Pożarniczego postanowił przenieść to nasz grunt. Pierwsze spotkanie na temat "Kim jest strażak ? " prowadził z-ca naczelnika Łukasz Rzadkiewicz. Drugie poprowadzi sekretarz naszej OSP - Paulina Tyl. Spotkań będzie 7 co wtorek każde. a na zakończenie dzieci w maju odwiedzą naszą jednostkę.

  Strażak w przedszkolu     


  Ćwiczenia 4/2012.

  9 marca, jak co drugi piątek miesiąca odbyła się planowo kolejna zbiórka naszych strażaków. Tradycyjnie zebrali się o godz 18 pod remizą skąd wyruszyli do miejscowości Wojnówko, w celu ćwiczeń z obsługi pilarki STHIL. Na miejscu M. Ciesielski ściął ok 40 m sosnę, a następnie zajęliśmy się cięciem całego drzewa. Mniejsze części spaliliśmy na miejscu, większe natomiast załadowaliśmy na przyczepę. Na zakończenie przy gaszeniu ogniska nieszczęśliwie kierowca tak zaparkował wóz, że zakopał się w grząskiej łące. Na pomoc pospieszył nam p. J. Sochacki wraz ze swoim traktorem. Około godziny 21 zakończyliśmy ćwiczenia.

   

  Ćwiczenia 3/2012      Filmik OSP Lotyń


  Święto munduru, czyli Zebranie Sprawozdawcze.

   25 lutego w Gospodarstwie Agroturystycznym "Dana" w Lotyniu odbyło się podsumowanie pracy naszej jednostki za ubiegły rok. Prowadzący zebranie prezes - Włodzimierz Choroszewski rozpoczął spotkanie wprowadzeniem sztandaru oraz przywitaniem gości.  W uroczystości uczestniczyli m.in.: 

  • Andrzeja Martin: V-ce Prezes ZOP ZOSP w Złotowie.
  • mł. bryg. Sławomir Rogut : Dowódca JRG  KP PSP w Złotowie.
  • st. kpt. Jerzy Szeligowski: Z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Szczecinku.
  • Janusz Milczak: Z-ca Burmistrza Miasta i Gminy Okonek.
  • Marek Mikietyński: Komendanta M-G ZOSP w Okonku.
  oraz: Delegacja OSP Barwice, Delegacja OSP Borne Sulinowo, Radni Rady Miejskiej w Okonku, Dyrektor ZS w Lotyniu, Sołtys wsi Lotyń, Sołtysi sołectwa z okolic Lotynia, Sponsorzy oraz sympatycy, Ks. Proboszcz.

  Następnie minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych strażaków. Po tym przedstawiony został plan zebrania. W kolejnym punkcie odbyło się jawne głosowanie - poprzez podniesienie ręki, w którym wybrano: protokolanta - dh Paulina Tyl oraz Komisje Uchwał i Wniosków w składzie - Renata Żydałowicz, Łukasz Rzadkiewicz, Michał Błaszkiewicz. Po wyborze w/w funkcji odbyło się ślubowanie dh Łukasza Krawcewicz, który w 2011r skończył 18 lat i został czynnym członkiem OSP. W następnym punkcie odbyło się wręczenie odznaczeń m.in. za wysługę lat. Warto wspomnieć tu o druhu Mikołaju Jaskółka, który pół wieku spędził w szeregach OSP Lotyń. Można tylko pozazdrościć i życzyć kolejnych wielu lat w służbie pożarniczej. Niżej przedstawiamy resztę odznaczeń, które zostały rozdane tego dnia.

  Jędrzejowski Krzysztof - 5 lat Chwieduk Agnieszka - 10 lat Kałuża Julian - 10 lat Jaskółka Mikołaj - 50 lat
  Jaskółka Paweł - 5 lat Ciesielska Edyta - 10 lat Kowal Mieczysław - 15 lat Popowicz Michał - wzorowy strażak
  Wąchała Kamil - 5 lat Jażewicz Karolina - 10 lat Ciesielski Mariusz - 20 lat  
  Żydałowicz Renata - 5 lat Morgiel Patryk - 10 lat Sochacki Waldemar - 25 lat  
  Burzyńska Jadwiga - 10 lat Rzadkiewicz Łukasz - 10 lat Jakubowski Jerzy - 40 lat  
   

  Zarząd wręczył również podziękowania dla trzech sponsorów: Julian Kałuż, Daniel Perski, Ireneusz Wiese za ofiarną finansową pomoc przy zakupie nożyc hydraulicznych. W kolejnym punkcie naczelnik - Konrad Kopkiewicz przedstawił w wersji elektronicznej sprawozdanie z działalności jednostki, następnie sprawozdanie finansowe odczytał skarbnik - Łukasz Krawcewicz, a przewodnicząca Komisji Rewizyjnej- Agnieszka Chwieduk zapoznała zgromadzonych ludzi z planem finansowym na kolejny rok. Łukasz Rzadkiewicz opiekun jednej z sekcji MDP, przedstawił plan działania "młodej drużyny" oraz zgłosił nowe propozycje związane z działalnością sekcji MDP w Lotyniu. Po tym odbyło się jawne głosownie o przyjęcie uchwał i wniosków. Następnie głos mieli zaproszeni goście, którzy przemawiali samymi dobrymi słowami w kierunku naszej straży. W między czasie wszyscy obecni na sali odśpiewali naszemu Proboszczowi - Leszkowi Kuśmierzak "sto lat..." gdyż tego dnia obchodził urodziny. Na koniec zaprezentowany został film, który ukazywał parce naszych strażaków podczas akcji ratowniczo-gaśniczych. Na tym zakończono część oficjalną, a wszyscy goście zostali zaproszeni na poczęstunek.


  Zebranie sprawozdawcze    


  Webmaster wyróżniony.

  W kolejnej edycji corocznego ogólnopolskiego konkursu fotograficznego pt " Nasz Straż Pożarna" ukazały się zdjęć prezentujące OSP Lotyń. Zdjęcia na konkurs nadesłał dh Paweł Jaskółka, który otrzymał dyplom, wyróżnienie oraz mały upominek od Prezesa Zarządu Głównego ZOSP RP - Waldemara Pawlaka. Niestety zdjęcia wykonane przez Pawła nie zdołały wyróżnić się na tyle by uzyskały miejsce na podium.


  Webmaster wyróżniony    


  Ćwiczenia 3/2012.

  Kolejna zbiórka naszych strażaków odbyła się planowo 10 lutego, lecz tym razem odbyła się w miej. Węgorzewo. Przybyli druhowie udali się do w/w miejscowości iż tam na jednym z drzew mieliśmy poćwiczyć obsługę pilarki STHIL. Na prośbę p. Agnieszki Kwiatkowskiej, Julo wyciął wszystkie gałęzie tak że został sam pień. Następnie reszta druhów przy użyciu dwóch maszyn przecinała na mniejsze kawałki gałęzie. I tak każdy po kolei próbował swoich sił. Po powrocie do remizy pokazano jeszcze jak ostrzy się łańcuchy. Po wyczyszczeniu sprzętu rozeszliśmy się do domów. 


  Ćwiczenia 2/2012r     


  Ćwiczenia 2/2012.

  27 stycznia przeprowadzono drugie w tym roku ćwiczenia. Jak zwykle spotkaliśmy się o 18 w remizie, by po przebraniu się wykonywać ćwiczenia szkoleniowe założone przez Konrada i Mariusza na dzisiejsza zbiórkę. Na druhów czekały cztery stanowiska: sprawianie drabiny D10W, uruchomienie agregatu prądotwórczego, obsługa narzędzi hydraulicznych oraz uruchomianie przecinarek STHIL. Każdy mógł przypomnieć sobie jak daną rzecz się wykonuję i poćwiczyć te czynności. Na koniec dla najaktywniejszych (Świr, Wampir) przygotowane zostało założenie odnalezienia butelki w zadymionych pomieszczeniach remizy. Oczywiście rota musiała wejść w pełnym ekwipunku na sobie. Po zakończeniu szkoleń, zwinęliśmy sprzęt i zakończyliśmy spotkanie w którym frekwencja była bardzo wysoka. Na zbiórkę przybyła cała sekcja 16-18 jak i ratownicy JOT.


  Ćwiczenia 1/2012r     


  Narada podsumowująca działalność KP PSP w Złotowie za 2011r.

  Dnia 21 stycznia w siedzibie KP PSP w Złotowie odbyła się uroczystość związana z podsumowaniem działalności Komendy w 2011 roku oraz oficjalnym przekazaniem nowo zakupionych samochodów. Uroczystość rozpoczęła się na placu Komendy PSP, gdzie w obecności przybyłych gości i strażaków dokonano przekazania w użytkowanie nowo nabytych pojazdów. Dalsza część uroczystości odbywała się już w sali budynku Komendy pod przewodnictwem Komendanta Powiatowego st. bryg. Piotra Pierzyńskiego. W tym czasie zostało przedstawione sprawozdanie z ubiegłorocznej działalności Komedy Powiatowej w postaci pokazu multimedialnego, prowadzono tematowe dyskusje oraz podsumowano działalności jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu w 2011 roku. Tradycyjnie najbardziej wyróżniające się jednostki zostały uhonorowane pucharami i dyplomami przez Komendanta Powiatowego i czekami okolicznościowymi ufundowanymi przez Starostę Złotowskiego Wyłonieni wybierani byli przez wyniki, które osiągnęli podczas inspekcji i przeglądach prowadzonych przez KP PSP w Złotowie. Nasza jednostka zajęła II miejsce tuż za OSP Okonek. Nagrodę odebrał obecny na uroczystości naczelnik - Konrad Kopkiewicz. Na tym zakończono część oficjalną. W naradzie uczestniczyli m.in

  • Stanisław Chmielewski - V-ce Minister Sprawiedliwości
  • nadbryg. Marek Kowalski – Z – ca Komendanta Głównego PSP w Warszawie
  • nadbryg. Wojciech Mendelak – Wielkopolski Komendant Wojewódzki PSP w Poznaniu
  • Pan Ryszard Goławski – Starosta Powiatu Złotowskiego


  Narada podsumowująca działalność KP PSP w Złotowie za 2011r    


  Powitanie Nowego Roku

  Ostatnia noc starego roku przebiegła bardzo wesoło i hucznie na stadionie wiejskim w Lotyniu. Zabawa sylwestrowa rozpoczęła się o 22:00 i do północy  na placu przy wiacie gromadziło się coraz więcej mieszkańców, którzy tańczyli przy muzyce zapodawanej przez "Dj Jula", grzali się przy ognisku oraz kosztowali grzańca. Tuż przed północą zaczęło się odliczanie i wraz z Nowym Rokiem w niebo wystrzelone zostały fajerwerki. Następnie wszyscy składali sobie życzenia i dalej do godziny 2:00 wspólnie się bawili. Organizatorzy: Rada Sołecka i Ochotnicza Straż Pożarna.  


  Przywitanie Nowego Roku - 1 styczeń 2011