Zdjęcia i tekst pobrane ze strony internetowej - www.okonek.pl

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą, którą odprawił ks. proboszcz Leszek Kuśmierzak. Po Mszy Św. uroczysty korowód dożynkowy przemaszerował na stadion ulicami Lotynia. Korowód otwierał poczet sztandarowy, następnie Starostowie Dożynek, przedstawiciele władz i zaproszeni goście oraz delegacje z wieńcami wszystkich sołectw gminy Okonek. Letni festyn „… Wsi spokojna, wsi wesoła …” dofinansowany był przez Fundację Lokalna Grupa Działania – Naszyjnik Północy w ramach działania „Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja” z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Uroczystości obrzędowe święta plonów rozpoczęły się prezentacją i złożeniem przed sceną wieńców dożynkowych. Wszystkich gości uroczyście powitał gospodarz gminy Burmistrz Okonka  Romuald M. Duszara. Na dożynki przybyli mieszkańcy gminy Okonek, zaproszeni goście, wśród których nie zabrakło: Posłów na Sejm RP Romualda Ajchlera i Stanisława Chmielewskiego, Przewodniczącego Rady Powiatu Złotowskiego Andrzeja Jasiłka, Starosty Złotowskiego Mirosława Jaskólskiego, Wicestarosty Złotowskiego Ryszarda Goławskiego, Wiceprzewodniczącego RP SLD Aleksandra Antoniewicza, Sekretarza Rady Powiatowej SLD Jerzego Hope, Przewodniczącej Rady Miejskiej w Okonku Danuty Perłowskiej, Zastępcy Burmistrza Okonka Janusza Mliczaka, Sekretarza MiG Bronisławy Ćwikła, Członka Zarządu Powiatu Włodzimierza Choroszewskiego,  Radnego Powiatu Zdzisława Kwaśnego, przedsiębiorców, dyrektorów szkół i jednostek Gminy Okonek, oraz radnych Rady Miejskiej w Okonku. Następnie głos zabrali zaproszeni goście:  Poseł na Sejm RP Romuald Ajchler, Poseł na Sejm RP Stanisław Chmielewski oraz Przewodniczący Rady Powiatu Złotowskiego Andrzej Jasiłek.
Po raz pierwszy można było wysłuchać Hymnu Okonka w wykonaniu samego kompozytora Jerzego Pawluka. Obrzędy dożynkowe zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca „Staropolanie” z Poznania, występujący pod kierownictwem Dariusza Jezierskiego. W obrzędzie chlebowym Starostowie dożynek Renata i Mariusz Grzyb- rolnicy z Przybysławia gm. Okonek, wręczyli chleb Burmistrzowi Okonka. Włodarz podziękował za wręczony bochen i obiecał dzielić go sprawiedliwie. W towarzystwie zaproszonych gości Burmistrz poczęstował nim wszystkich zgromadzonych. Swoim pokazem freestyle zaprezentował się również Mieszko Włodarczyk, dziękując Burmistrzowi Okonka za nagrodę pieniężną, dzięki której zakupił potrzebny mu sprzęt. W przerwach odbywały się konkursy sołectw. Rywalizowano w czterech konkurencjach: rzucie kaloszem, rzucie kostką słomy, wyścigu w workach oraz piciu piwa na czas. Tradycją  Dożynek są  wyróżnienia za wieńce dożynkowe rolnikom z poszczególnych miejscowości. Trzeba przyznać, że z roku na rok wieńce wykonane przez poszczególne wsie są piękniejsze i bardziej wymyślne. Trudne zadanie miała komisja konkursowa, oceniająca ich estetykę i sposób wykonania. Ostatecznie po długich naradach, zwyciężył wieniec z Podgaja, tym samym otrzymując nagrodę pieniężną w kwocie 800 zł. Drugie miejsce zajął Lotyń otrzymując nagrodę w kwocie 500 zł Trzecie miejsce ex-aequo Chwalimie i Borki otrzymali nagrodę w kwocie 300 zł. Pozostałe sołectwa zostały wyróżnione i nagrodzone czekiem na kwotę 100 zł. Wielką atrakcją dla najmłodszych była dmuchany zamek. Plac na stadionie zapełniony był stoiskami gastronomicznymi wystawionymi przez sołectwa: Ciosaniec, Borucino, Lotyń i Borki. Następnie zaprezentował się Zespół „Kwiaty Jesieni” z Okonka. Bardzo interesujący i zabawny był występ Bolesława Gromnickiego i Andrzeja Rybarczyka. Potem odbył się występ Kapeli Lwowskiej z Pobiedzisk. Atrakcją wieczoru był koncert w wykonaniu Mariusza Urbaniaka i solistek Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Okonku. Zaprezentowały się: Ola Kapustyńska, Magda Mikołajewska, Aneta Polewska oraz Martyna Hamerska. Uwieńczeniem tegorocznego trudu siewców i żniwiarzy była zabawa plenerowa. Tegoroczne dożynki gminne tak jak zapowiadali mieszkańcy, były udane a to tylko dzięki organizatorom, którym należą się słowa podziękowania za ogromny trud i zaangażowanie.