R O K   2 0 0 7
Wigilia 2007
Już po raz 20 raz spotykamy się druhny i druhowie na naszej strażackiej Wigilii - tymi słowami zaczął prezes Waldemar przemawiać do zebranych w remizie strażaków. Lecz nim usiedliśmy do stołu, najpierw byliśmy na pasterce w naszym lotyńskim kościele. Po uroczystej mszy przybyliśmy do remizy, gdzie wszystko zostało wcześniej przygotowane. Po krótkiej przemowie wygłoszonej przez prezesa podzieliliśmy się opłatkiem i złożyliśmy sobie życzenia. A po nich usiedliśmy przy stole i rozpoczęliśmy świętowanie...
Strojenie kościoła
Jak co roku tuż przed świętami Bożego Narodzenia członkowie naszej OSP czynnie pomagają w dekoracji kościoła na święta. Druhowie oprawili choinki, powiesili na nich światła, oraz pomogli w dekoracji kościoła.
Przysięga Pandy w Dęblinie
7 grudnia w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie nasz druh Mikołaj Panda Zientek złożył przysięgę wojskową. Na tą uroczystość z naszej jednostki pojechali: Chwieduk Joanna, Ciesielska Anna i Edyta, Ciesielski Mariusz, Kopkiewicz Konrad. Przysięga odbyła się na placu przed pomnikiem lotników dęblińskiej szkoły orląt. Po złożeniu przysięgi musieliśmy poczekać około godziny na Pandę i wykorzystaliśmy ten czas na obiad. Po wyjściu Mikołaja z koszar wykonaliśmy kilka pamiątkowych zdjęć.
Kurs ratownictwa medycznego
W dniach od 17 listopada do 8 grudnia na terenie Komendy Powiatowej PSP w Złotowie odbył się kurs ratownictwa medycznego dla strażaków OSP z jednostek włączonych do KSRG z powiatu złotowskiego. Z naszej jednostki na kurs jeździli: Żydałowicz Wojciech, Domański Dariusz, Rzadkiewicz Łukasz i Wasilewski Marcin. Kurs odbywał się w soboty i niedziele. Zakończył się egzaminem przeprowadzonym przez komisję z Poznania. Egzamin zdali wszyscy.
Wyjazd MDP na basen
Dnia 16 listopada odbył się wyjazd MDP na basen do Szczecinka. Z remizy wyruszyliśmy mercedesem o 17:00 w składzie 8 osób + Hudy. Na basenie czekał na nas jeszcze Ernest Janik. Przed wejściem do środka ustaliliśmy jeszcze kilka spraw. O godzinie 17:30 byliśmy już w wodzie można był iść na zjeżdżalnie, do jacuzzi lub ci co dobrze pływają mogli popływać na dużym basenie. Bawiliśmy się tak 1godzinę. Po przebraniu się i wysuszeniu włosów zrobiliśmy kilka pamiątkowych fotek i ruszyliśmy do auta, którym pojechaliśmy do Lotynia. Po drodze kupiliśmy dla każdego batona i napój. O 18:30 byliśmy w remizie. Podobny wyjazd odbył się 23 listopada dla sekcji 8-12 lat.
IX Bieg Niepodległości
4 listopada w naszej miejscowości odbył się IX Bieg Niepodległości. Impreza która do tej pory organizowana była w Okonku, tym razem odbyła się w Lotyniu. Głównym organizatorem był Jan Czekała- przewodniczący komisji oświaty, kultury fizycznej i sportu,  Rada Rodziców działająca przy szkole podstawowej w Lotyniu, Szkoła Podstawowa w Lotyniu, i Ochotnicza Straż Pożarna w Lotyniu. Z naszej jednostki do organizacji i pomocy poszli: Konrad Kopkiewicz, Mariusz Ciesielski, Mikołaj Zientek, Szymon Rzadkiewicz, Patryk Morgiel, Dariusz Domański, Jarosław Uszak, Jerzy Jakubowski, Bernard i Dawid Kaleta, Marcin Wasilewski, Joanna Chwieduk, Edyta Ciesielska, Anna Ciesielska, Lucyna Polachowska, Łukasz Krawcewicz. Nasze działania polegały na rozstawieniu tunelu - start-meta oraz zabezpieczanie trasy biegu. Przed rozpoczęciem biegu przeszliśmy się po całej trasie i omówiliśmy gdzie kto będzie stał. A trasa przebiegała ulicami: Polną, Pocztową, Szczecinecką i do Drzewic. Po powrocie do szkoły kupiony został tort dla Karola (bo jego imieniny były dzisiaj). Nie było wśród nas Karola więc tort dostał naczelnik, który przekazał go pozostałym druhnom i druhom do zjedzenia. Po zjedzeniu torcika kierowaliśmy przybywających uczestników biegu do szkoły a pojazdy na parking. O 12:30 rozpoczął się bieg. Było kilka kategorii wiekowych. Klasy 3 i 4 szkoły podstawowe - 600m, klasy 5 i 6 szkoły podstawowe - 1000m, gimnazja - 1500m, licea i starsi na dystansie 7500m. Podczas biegu nasze działania polegały na zabezpieczaniu trasy. Po zakończeniu wszystkich biegów poskładaliśmy sprzęt nagłaśniający, pomogliśmy złożyć tunel, zjedliśmy grochówkę i wróciliśmy do remizy. Sponsorami biegu byli: Plast-Rol Lotyń Jadwiga i Julian Kałuża, Zbigniew Markiewicz, Rada Rodziców Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Lotyniu, Tomar Lotyń, Kalmar Lotyń, UMi G Okonek, Komisja Rozwiazywania Problemów Alkoholowych.
Przegląd sprzętu silnikowego
8 października odbył się w naszej jednostce przegląd sprzętu silnikowego. Jest to coroczna kontrola, którą przeprowadzają funkcjonariusze z KP PSP ze Złotowa. Okres jesienny sprzyja tego typu przeglądom, gdyż mniej dzieje się w tym okresie. Sprzęt jest czyszczony, konserwowany, malowany w remizie się sprząta na błysk. Wszystkie działania remontowo - porządkowe zmierzają do tego aby było jak najlepiej i żeby komisja sprawdzająca nie miała się do czego "przyczepić". Przez kilka dni w remizie trwały prace mające na celu doprowadzić do zamierzonego celu. Koszenie trawy, czyszczenie, malowanie, sprzątanie to w telegraficznym skrócie działania jakie prowadzili druhowie z naszej jednostki. W poniedziałek o 9 rozpoczęła się kontrola i pewne uchybienia znaleziono, co miało wpływ na końcową ocenę, jednak w stosunku do roku ubiegłego nastąpiła znacząca poprawa. Uchybienia zostaną poprawione a doświadczenia wykorzystamy znowu w roku
Kurs szeregowych OSP
W dniach od 24 września do 6 października odbywało się w Złotowie szkolenie strażaków ratowników OSP cz.1. Z naszej jednostki w szkoleniu uczestniczyli: Łukasz Rzadki Rzadkiewicz, Mikołaj Panda Zientek, Krzysztof Kiki Polachowski i Dariusz Mafia Domański. Druhowie jeździli na kurs przez dwa tygodnie, gdyż odbywał się on w godzinach popołudniowych. Na szkoleniu nie mieli większych problemów, gdyż wiele zagadnień tam przedstawianych poznali na wcześniejszych zbiórkach w OSP. W sobotę 6 października odbył się egzamin teoretyczny i praktyczny. Panda okazał się tym kursantem który posiadał największą wiedzę za co w nagrodę otrzymał nagrodę książkową. Pozostała trójka może nie była tak dobra , jak Mikołaj, to nie miała problemów z przyswojeniem wiedzy. Teraz ich nabytą wiedzę wykorzystamy do szkolenia następnych w OSP.
Wesele Iwony i Konrada
15 września Iwona Polachowska i Konrad Kopkiewicz zawarli związek małżeński. Było to trochę inaczej niż zwykle, bo to zawsze Hudy organizował imprezy a tu dla niego trzeba było zmontować ekipę. A z drugiej strony to nie często się zdarza aby naczelnik "chajtał się" z sekretarzem. Tuż przed 17 Konrad w asyście strażaków przyjechał do Iwony, gdzie odbyło się błogosławieństwo. Po błogosławieństwie alarmowo przejechaliśmy wszyscy do kościoła. Tu poczekaliśmy na księdza, który wyszedł po narzeczonych. My ustawiliśmy się przy ławkach a członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej posadziliśmy pod chórem. Po mszy zrobiliśmy szpaler, Para Młoda przeszła i złożyliśmy im życzenia. Następnie życzenia zaczęli składać inni goście. Przybył nawet Prezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Złotowie - dh Andrzej Kacprzak. Po gratulacjach i życzeniach udaliśmy się w kierunku domu weselnego. Droga przebiegała obok remizy gdzie dodatkowo włączona została syrena. Po dojeździe na miejsce zabawy zrobiliśmy jeszcze bramę dla nowożeńców i wszyscy złożyliśmy życzenia. Później wróciliśmy do remizy, gdzie obdarowani przez Młodych, bawiliśmy się do białego rana.
Wizyta delegacji ze Stockelsdorf
8 września oprócz wesela Izy mieliśmy także drugą imprezę. Nie była to impreza typowo strażacka ale odbywała się na naszym terenie i wiele spraw przygotowawczych (namioty, oświetlenie, pomoc przy obsłudze, grill) musieliśmy załatwić. Namioty zostały rozstawione, podobnie parasole, ławki i stoły ustawione, grill gotowy do pieczenia mięsa. Załatwiony został i upieczony świniak na ruszcie, który był daniem głównym.  Organizatorem tego przedsięwzięcia był ksiądz naszej parafii Leszek Kuśmierzak, który jednak nie przyłożył się do organizacji. Przybyła delegacja, podaliśmy posiłki i rozpoczęliśmy wspólne biesiadowanie. Orkiestra, która była w składzie delegacji przygrywała nam wszystkim różne melodie. Goście zabalowali u nas do północy, później pojechali na kwaterę. My natomiast bawiliśmy się do 5 rano.
Wesele Izabeli i Przemka
8 września o godzinie 17 w kościele w Lotyniu Izabela Grzyb i Przemysław Waśko zawarli związek małżeński. My też byliśmy tego świadkami. O godzinie 16:30 z domu Izy wyruszyliśmy alarmowo do kościoła. Drogę krajową nr 11 na czas naszego przejazdu zamknęliśmy, aby wszyscy mogli spokojnie i bezpiecznie przejechać. Przed mszą ksiądz wyszedł przywitał się z narzeczonymi  i zaprosił ich do środka. Odbyła się ceremonia ślubna a po niej Młodzi wychodząc z kościoła przeszli pod szpalerem z toporków wykonanym przez naszych druhów. Życzenia złożył prezes Waldemar. Dodatkowo orkiestra ze Stockelsdorf, która przybyła na spotkanie, zagrała dla Młodych kilka utworów.  Młodzi po wysłuchaniu wszystkich życzeń przejechali, pilotowani przez dwa nasze auta, do Miko na wesele.
Pogrzeb Dominika Sochackiego
3 września odprowadziliśmy na wieczną służbę jednego z naszych byłych druhów.
Dożynki w Lotyniu
31 sierpnia w Lotyniu odbyły się dożynki. Świętowali właściciele i pracownicy firmy Plast-Rol. Delegacja z naszej jednostki złożyła na ręce właścicieli wieniec dożynkowy. Skład delegacji: Mikołaj Zientek, Anna Ciesielska, Joanna Chwieduk, Krzysztof Polachowski, Szymon Sator, Kasia Krawcewicz, Kamil Bronakowski, Mariusz Rosicki, Konrad Kopkiewicz i Marcin Wasilewski.  Naczelnik powiedział min o tym, iż nie musieliśmy interweniować w tym roku na polach aby coś ratować, oraz podziękował państwu Kałuża za to iż pozwalają strażakom zatrudnionym w ich firmie na dźwięk syreny biec do remizy. Po przekazaniu wieńca wróciliśmy do remizy.
Odpust.
15 sierpnia w naszej lotyńskiej parafii odbył się odpust. My także w tej uroczystości uczestniczyliśmy. Było ciepło więc poszliśmy w koszulach, stanęliśmy przy ławkach, poczet sztandarowy w stałym miejscu czyli między ławkami a ołtarzem. Po mszy z udziałem księży z dekanatu Jastrowie odbyła się procesja dookoła kościoła. Po zakończeniu uroczystości wróciliśmy do remizy gdzie wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie.
Półmaraton lipcowy - Okonek 2007
22 lipca odbył się w Okonku jubileuszowy XX półmaraton lipcowy. Nasza jednostka została poproszona o pomoc w organizacji biegu. Do Okonka pojechali: Waldemar i Konrad Kopkiewicz, Ciesielski Mariusz, Polachowska Iwona, Burzyńska Jadzia, Kowal Mieczysław, Mateusz Andruszkiewicz, Mikołaj Zientek, Marcin Wasilewski, Jerzy Jakubowski, Stanisław Szymański, Polachowska Lucyna, Krawcewicz Łukasz. Na trasie biegu nasze druhny i druhowie podawali napoje dla uczestników. Po zakończeniu biegu wróciliśmy na stadion, gdzie zjedliśmy mały posiłek i ze względu na deszczową pogodę wróciliśmy do remizy.
Montaż terminala DTG-53
12 lipca zamontowany został w remizie terminal DTG-53. Jest to urządzenie służące do alarmowania strażaków wyposażonych w telefony komórkowe. System ten został zamontowany z dwóch powodów. Po pierwsze zdarzało się iż druhowie będący w Lotyniu nie słyszeli syreny i w maju br. wyjazd do akcji nastąpił bardzo późno. Drugim powodem była cena systemu. Jak wiadomo pager kosztuje około 300 do 400 zł a kupić 20 pagerów to... nie mamy tyle pieniędzy, a telefon komórkowy ma każdy z druhów. Koszty zakupu urządzenia i montażu (1400zł) pokryliśmy z własnych środków. Dodatkowo trzeba było zakupić kartę sim i podpisać umowę z operatorem na rok czasu. Terminal został zamontowany, sprawdzony i już 3 krotnie druhowie byli alarmowani przez sms. Odbywa się to łącznie z syreną. Dyspozytor włączając selektywnie syrenę powoduje automatyczne załączenie terminala. Smsy niestety nie są wysyłane wszystkie naraz ale po kolei do wytypowanych druhów. Czas między kolejnymi sms-ami wynosi ok 2-3 sekund. Mimo to jest już pewność że wszyscy zostaną powiadomieni o zdarzeniu. Na wyświetlaczu telefonu pojawia się komunikat CPR/PSK OSP Lotyń - SYRENA. Jest to znak że trzeba gnać do remizy. Dodatkowo zamontowana została radiostacja o większej mocy z zaprogramowanym dodatkowo kanałem powiatowym. Na pełną ocenę systemu trzeba będzie jeszcze poczekać.
Popay - młodszy aspirant
6 lipca w Szkole Aspirantów PSP odbyła się uroczysta promocja absolwentów XV turnusu kształcenia stacjonarnego. Jednym z kadetów promowanych w dniu dzisiejszym był członek naszej OSP - Michał Popay Popowicz. Po dwuletnim kształceniu otrzymał z rąk Zastępcy Komendanta Głównego PSP bryg. Sławomira Zuchory awans na stopień młodszego aspiranta i dyplom technika pożarnictwa. Popay jest już trzecim aspirantem z naszej OSP, który zakończył edukację w Poznańskiej PSP.


Powiatowy Dzień Strażaka - Lipka 2007
23 czerwca w Lipce odbył się Powiatowy Dzień Strażaka. Głównym powodem organizacji tejże imprezy w Lipce było przekazanie nowego samochodu ratowniczo- gaśniczego dla OSP Lipka. Po przybyciu jednostek oraz pocztów sztandarowych do Lipki odbył się przemarsz na plac przy remizie, gdzie uroczystość się odbyła. Samochód został poświecony, oblany szampanem i przekazany dla prezesa i kierowcy. Wręczono także odznaczenia dla druhen i druhów z terenu powiatu. Po części oficjalnej można było m.in. zjeść grochówkę, posłuchać orkiestry strażackiej, przejechać się nowym samochodem (nie jako kierowca :)) oraz z podnośnika popatrzeć na miejscowość.
VIII Festyn Szkolny
Dnia 17 czerwca na terenie Szkoły Podstawowej w Lotyniu odbył się VIII Festyn rekreacyjno- sportowy. Organizatorem festynu była Szkoła Podstawowa i Rada Rodziców. Nasz udział w festynie polegał na przygotowaniu sceny, przywiezieniu ławek i stołów, pomoc przy loterii fantowej, przeprowadzeniu dwóch konkurencji dla uczestników oraz pokaz bojówki sekcji wiekowej 8-12 lat. Festyn rozpoczął się o godzinie 12:15. Była loteria fantowa, w której każdy los wygrywał, kawiarenka w której można było kupić kawałek ciasta i coś do picia, występy młodzieży szkolnej, strzelanie z wiatrówki i wiele innych atrakcji itp. My przygotowaliśmy dwie konkurencje: przeciąganie samochodu strażackiego na dystansie 20m oraz lanie wody gumowcem. Pierwsza konkurencja polegała na tym aby w jak najkrótszym czasie przeciągnąć mercedesa z linii startu na linię mety. Wielu zawodników próbowało, nie wszystkim się jednak udało ruszyć z miejsca. Druga konkurencja polegała na tym aby jak najszybciej nalać wody do wiadra. Zadanie to wymagało trochę dokładności gdyż wodę nalewało się gumowcem do 20 metrowego odcinka węża 52, na końcu którego było wiadro. Drużyny składały się z 4 osób. Rozmieszczenie poszczególnych osób było dowolne. Przed rozpoczęciem konkurencji pokazaliśmy wszystkim zebranym jak może to być. Konkurencja była dość widowiskowa. Po konkurencjach przyszedł czas na wykonanie ćwiczenia bojowego przez najmłodszą naszą sekcję. Opiekun sekcji - Mikołaj Panda Zientek ćwiczył z sekcją dwa tygodnie. Najwięcej problemów podczas ćwiczeń było z budową linii ssawnej - ale nikt nie mówił że będzie lekko. Młodzi rozwinęli się szybko i sprawnie. Linia ssawna wykonana została bez zarzutów i sprawnie. Niektórzy obserwatorzy ćwiczeń mówili: Miło było patrzeć jak te maluszki sobie radzą. Po wykonaniu ćwiczenia i wypompowaniu całej wody ze zbiornika, zwinęliśmy sprzęt i czekaliśmy do zakończenia festynu. Tuż przed zakończeniem odbyło się wręczenie nagród dla najlepszego zawodnika oraz drużyny w naszych konkurencjach. Odbyła się także licytacja lodówki, firmy Amica, którą kupiła pani Grażyna Markiewicz. Pogoda dopisała, z jednym małym wyjątkiem gdzie przez 15 minut ostro padał deszcz ale później znowu wyszło słońce i można było dalej się bawić. Było fajnie.
Boże Ciało
7 czerwca uczestniczyliśmy w uroczystości Bożego Ciała. Uroczystość ta rozpoczęła się mszą w kościele o godzinie 12:30. Po niej procesja przeszła ulicami Lotynia: Polną i Szczecinecką. Ołtarze wykonany były przy posesji państwa Markiewiczów, posesji państwa Trzepałków, a właściwie przy krzyżu znajdującym się w pobliżu, przy posesji państwa Sochackich oraz nasz strażacki przy kościele. Pogoda dopisała było bardzo gorąco. Poszliśmy więc bez marynarek. Zadania zostały podzielone przy remizie i cały przebieg uroczystości odbył się bez problemów. Było nas mało ale daliśmy sobie radę.
V Borneński bieg uliczny
3 czerwca członkowie naszej OSP pomagali druhom z Łubowa przy zabezpieczaniu trasy V borneńskiego biegu ulicznego. Pojechali tam Mateusz Andruszkiewicz, Anna Ciesielska, Grzegorz Gawęda, Jerzy Jakubowski, Konrad Kopkiewicz, Krzysztof Polachowski, Marcin Wasilewski, Daniel Wąchała, Mikołaj Zientek. Po przybyciu do Bornego około godziny 11, przed biegiem przy budynku policji była odprawa. Wyjaśnione zostały wszelkie niejasności oraz przydzielone zostały ulice które należało zabezpieczyć. Później należało jeszcze rozwieść ludzi na odpowiednie ulice i wszystko się mogło rozpocząć. O 12 bieg się rozpoczął. Panie biegły na dystansie 4,2 km a panowie na odcinku 12,6. Po zakończeniu biegu około godziny 13:30 udaliśmy się na obiadek. Po obiedzie pozostaliśmy w Borneo. Odbyły się tu różne konkurencje i pokazy. Około godziny 18 wyjechaliśmy do Lotynia.
Przedszkole w straży
Z okazji Dnia Strażaka w dniu 7 maja dwie grupy przedszkolaków odwiedziły naszą remizę. Przedszkolaków ubraliśmy w hełmy i pasy MDP a następnie omawialiśmy sprzęt, do czego służy oraz demonstrowaliśmy jego zastosowanie. Jednego z uczestników potraktowaliśmy jak rannego, ułożyliśmy i zabezpieczyliśmy na desce, a następnie zrobiliśmy z tak zapakowanym klientem pamiątkową fotkę. Każde z dzieci mogło także potrzymać prądownicę szybkiego natarcia i trochę pochlapać wodą. Na zakończenie chcąc zademonstrować działanie kurtyny wodnej, dzieci zostały przez przypadek oblane wodą. Trzeba więc było kilkoro dzieci przebrać. Ale tak to w straży czasami bywa.
Wyjazd MDP do Stockelsdorf
W dniach od 27 kwietnia do 1 maja 2007 młodzież z OSP Lotyń przebywała na spotkaniu integracyjnym w Stockelsdorf. Udało się to spotkanie zrealizować dzięki pomocy gminy Okonek i Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
Ćwiczenia OSP
W dniach 10 i 11 kwietnia dla druhów z naszej jednostki zostały zorganizowane ćwiczenia.  W Wojnówku na terenie posesji jednego z mieszkańców znajduje się staw, który właściciel chciał pogłębić, więc poprosił nas o pomoc. Zadanie dla poszczególnych zastępów wyglądały podobnie. Budowa linii ssawnych, głównych, wykorzystanie posiadanego sprzętu do prawidłowego prowadzenia i zbudowania linii oraz obsługa pomp. Do tego zadania wykorzystane zostały dwie pompy: szlamowa i autopompa, która znajduje się mercedesie. Pierwszego dnia pompowanie wody zajęło 3 godziny drugiego 2. Następnie sprzęt trzeba było umyć i wysuszyć.
Adoracja Grobu Chrystusa
W dniach 6,7,8 kwietnia jak co roku braliśmy czynny udział w Adoracji Grobu Chrystusa. W wielki Piątek po złożeniu Jezusa do grobu rozpoczęliśmy warty, które trwały 15 min i tak czuwaliśmy do godziny 21. W sobotę rozpoczęliśmy już o godzinie 9. Było 5 zmian w każdej z wyjątkiem jednej, było 6 osób. Warta w kościele trwała 20 minut. W przerwach, w remizie było można oglądać filmy, grać w karty i piłkę nożną. Przed mszą wieczorną rozpalony został przez Mikołaja Zientka ogień. Po poświęceniu ognia przez księdza rozpoczęła się msza na której starsi tj. mundurowi stali (ok.2godz) a młodsi byli w remizie. Po powrocie starszych z mszy rozpoczęły się znów warty. Adoracja trwała do 21. W niedziele, jak zwyczaj obowiązuje kto przyjdzie pierwszy do straży ten włączy syrenę i tak się stało. Znów jak rok temu pierwsi przyszli bracia Krzysiek i Mateusz Jędrzejowscy. Już o 4:45 czekali przy remizie. Do 5:30 doszli inni druhowie a o 5:35 wyszła pierwsza zmiana którą zmieniły osoby które padały. W tym roku na beton polecieli: Łukasz Rzadkiewicz, Daniel Wąchała, Adam Kaleta, Marcin Wasilewski (Upadli ładnie). Po tym rozpoczęła się procesja która podążała ulicami Polną i Pocztową. Po procesji była msza na której byli wszyscy druhowie z naszej jednostki którzy dziś przybili. Po mszy zebraliśmy się w remizie a tam zostały rozdane odznaczenia dla członków MDP i zaległe odznaczenia i wyróżnienia:
- Złoty Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa otrzymał Sochacki Waldemar
- odznakę za wysługę lat 5 otrzymali: Chwieduk Robert i Wasilewski Marcin
- odznakę za wysługę lat 10 otrzymali: Domański Dariusz i Trzepałka Andrzej
- odznakę za wysługę lat 15 otrzymali: Ciesielski Mariusz, Pabian Jarosław i Trojnacki Daniel
- odznakę za wysługę lat 20 otrzymał: Sochacki Waldemar

Uchwałą Zarządu OSP Lotyń
Brązową Odznaką MDP odznaczeni zostali:
Jędrzejowski Mateusz
Jaskółka Paweł
Kaleta Adam
Krawcewicz Łukasz
Wąchała Kamil

Uchwała Zarządu OSP Lotyń
Srebrną Odznaką MDP odznaczeni zostali:
Charko Łukasz
Jażewicz Małgorzata
Rzadkiewicz Szymon
Morgiel Patryk
Wasilewski Marcin
Wąchała Daniel
Osoby do lat 18 dostały także koszulki i czekoladę i poszli do domu. W remizie zostali członkowie czynni na śniadanie tzw. jajeczko. Po śniadaniu wszyscy rozeszli się do domów.
Strażacki Turniej Strzelecki
W sobotę 31 marca odbył się w Krajence II Powiatowy Strażacki Turniej Strzelecki "Krajenka 2007". W turnieju udział wzięły 4 osobowe zespoły z jednostek OSP, które są w KSRG oraz drużyna JRG Złotów. Z naszej jednostki na turniej pojechali: Rzadkiewicz Łukasz, Zientek Mikołaj, Ciesielski Mariusz i Uszak Jarosław. Druhowie wcześniej strzelali "kiedyś tam". Nie zakładaliśmy dużych sukcesów. Pojechali aby rozpoznać teren i wiedzieć jak się przygotować na turniej w roku przyszłym. Przywieźli do domu drugie miejsce (od końca).
OTWP - eliminacje powiatowe - Krajenka
24 marca w o godzinie 9:50 wyjechaliśmy z remizy na eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej do Krajenki. Z naszej jednostki pojechało 8 osób i opiekun. Były to osoby, które stanowiły jednocześnie reprezentację gminy Okonek:
- grupa szkół podstawowych: Katarzyna Krawcewicz, Elżbieta Popowicz.
- grupa szkół gimnazjalnych: Natalia Kaleta, Łukasz Krawcewicz, Kamil Wąchała.
- grupa szkół średnich: Katarzyna Popowicz, Marcin Wasilewski, Mikołaj Zientek.
Opiekun: Konrad Kopkiewicz.
Gdy weszliśmy do sali gdzie odbywał się turniej tam czekało już wielu uczestników z innych gmin, musieliśmy się podpisać na liście i dostaliśmy długopis, batona i napój. Potem zostaliśmy rozsadzeni i zaczęliśmy test pisemny. Trwał on 45min. Po napisaniu testu poszliśmy, w miedzy czasie zanim komisja sprawdzi nasze prace, obejrzeć wyposażenie straży pożarnej w Krajance. Gdy komisja sprawdziła testy i ogłosiła wyniki okazało się, że 5 osób z naszej reprezentacji dostało się do finału ustnego. Były to osoby: Ela Popowicz, Łukasz Krawcewicz, Marcin Wasilewski, Katarzyna Popowicz i Mikołaj Zientek. Zaczął się finał ustny. Po finale ustnym odbyło się ogłoszenie wyników i rozdanie nagród. Ela zajęła - 2 miejsce, Łukasz - 4, Marcin -1, Mikołaj – 3 i Kasia – 4. Ela dostała także psa Żarka jako najmłodszy uczestnik turnieju i przekazała go dla Konrada. Marcin reprezentował będzie powiat złotowski na eliminacjach wojewódzkich w kwietniu, najprawdopodobniej w Poznaniu. Na zakończenie zjedliśmy po kiełbasce i wracając do Lotynia zajechaliśmy w odwiedziny do JRG Złotów.
Ćwiczenia w przędzalni Lambrecht
19 marca odbyły się ćwiczenia zgrywające na terenie przędzalni Lambrecht w Okonku. Na ćwiczenia pojechali: Hudy, Walduś, Ogi, Mosiu, Panda i Rzadki. Ćwiczenia rozpoczęły się po godzinie 14. Zostaliśmy powiadomieni selektywnie i wyjechaliśmy do zdarzenia. Na miejscu były już dwa zastępy z OSP Okonek oraz podnośnik z JRG Złotów. Nasze zadanie polegało na wprowadzeni do budynku prądu wody. Ogi i Panda ubrali aparaty i z linią gaśniczą weszli do budynku. następnie rozłożone zostały mostki przejazdowe, gdyż nasza linia główna ułożona została na trasie przejazdu. po wykonaniu tego zadania Hudy i Rzadki udali się na rozpoznanie wodne. Zlokalizowali hydrant przy blokach na ulicy wodnej. Sprawdzili go i wrócili do samochodu. Tu już Mosiu i pozostała część załogi zwijała sprzęt. Po zwinięciu sprzętu odbyła się zbiórka podsumowująca a następnie w skrócie zapoznani zostaliśmy z procesem produkcji w przędzalni.
Zebranie sprawozdawcze OSP Łubowo
10 lutego w świetlicy wiejskiej w Łubowie odbyło się zebranie sprawozdawcze OSP. Na zebranie pojechałem (Hudy) wraz z moim zastępcą Mariuszem. Wśród gości zaproszonych byli: Zastępca Komendanta Powiatowego PSP ze Szczecinka -kpt. Jerzy Szeligowski, Burmistrz MiGm Borne Sulinowo - Renata Pietkiewicz- Chmyłkowska, sołtys wsi Łubowo - Zbigniew Maltański, pracownik UMiG w Bornem Sulinowie - Aleksander Matusiewicz oraz członek wspierający Jerzy Kern (Szwajcar mieszkający obecnie na terenie gminy Borne). Zebranie otworzył prezes OSP - Tomasz Muryn. Przewodniczącym zebrania został Bartłomiej Muryn. Przedstawione zostały wszystkie sprawozdania, plany działalności i budżetu zarówno zrealizowane jak i planowane na 2007rok. Wobec braku uwag Zarząd otrzymał absolutorium. Dyskusja na temat sprzętu i działalności OSP była ciekawa. Podsumowana została wypowiedzią pani burmistrz: iż trzeba się spotkać i wyjaśnić pewne sprawy.
Zebranie sprawozdawcze
3 lutego w remizie odbyło się zebranie sprawozdawcze za 2006rok. Na zebranie przybyli m.in. Prezes ZOP ZOSP RP w Złotowie - Andrzej Kacprzak, Komendant Gminny ZOSP RP w Okonku - Marek Mikietyński, Prezes OSP Łubowo - Tomasz Muryn, Radny Rady Miejskiej w Okonku - Waldemar Suchanowski. Zebranie otworzył Prezes OSP - Waldemar Kopkiewicz, który także przywitał zaproszonych gości oraz druhny i druhów przybyłych na zebranie. Następnie wybrany został przewodniczący zebrania, którym bezapelacyjnie został dh Włodzimierz Choroszewski. Przedstawił on porządek zebrania, a następnie uczciliśmy chwilą ciszy zmarłych naszych druhów: Stanisława Hajduk, Władysława Kobiałka i Józefa Furyk. Wybraliśmy protokolanta - Renatę Żydałowicz oraz komisję uchwał i wniosków: Agnieszka Chwieduk, Leopold Wiśniewski i Mikołaj Zientek. Następnie wręczone zostały odznaczenia.
Uchwałą Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Złotym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa odznaczony został:
1. Sochacki Waldemar

Uchwałą Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Brązowym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa odznaczeni zostali:
1. Kopkiewicz Konrad
2. Markiewicz Zbigniew

Uchwałą Prezydium Zarządu Powiatowego odznaką Strażak Wzorowy odznaczona została:
1. Burzyńska Jadwiga

Uchwałą Prezydium Zarządu Miejsko-Gminnego w Okonku:
- odznaką za wysługę lat 5 odznaczeni zostali:
Lech Wojciech, Kałuża Julian, Molenda Izabela, Choroszewski Artur, Grzyb Izabela, Peciak Zenon, Popowicz Michał, Brodzisz Eugenia, Chwieduk Agnieszka, Chwieduk Joanna, Burzyńska Jadwiga, Grzyb Mariusz, Ciesielska Edyta, Polachowska Iwona,  Charko Łukasz, Rzadkiewicz Łukasz
- odznaką za wysługę lat 10 odznaczeni zostali:
Domański Dariusz, Gawęda Grzegorz, Kowal Mieczysław, Pancer Janusz, Skoczylas Piotr, Stefański Marcin, Trzepałka Andrzej.
- odznaką za wysługę lat 15 odznaczeni zostali:
Choroszewski Włodzimierz, Dudek Zbigniew, Jaskulski Bogdan, Pabian Jarosław, Rosicki Mariusz, Trojnacki Daniel, Ulatowski Rafał
- odznaką za wysługę lat 20 odznaczeni zostali:
Kaleta Bernard, Markiewicz Zbigniew, Sochacki Waldemar.
- odznaką za wysługę lat 25 odznaczony został:
Wiśniewski Leopold
- odznaką za wysługę lat 30 odznaczeni zostali:
Kopkiewicz Waldemar, Tarasewicz Jan, Ulatowski Ireneusz.
- odznaką za wysługę lat 35 odznaczeni zostali:
Gocałek Zdzisław, Jakubowski Jerzy.
- odznaką za wysługę lat 45 odznaczeni zostali:
Hajduk Aleksander, Jaskółka Mikołaj, Szymański Stanisław
- odznaką za wysługę lat 50 odznaczony został:
Nowak Józef

Po wręczeniu odznaczeń przyszła kolej na sprawozdania. Pierwszy - sprawozdanie z działalności, referował Naczelnik Konrad Kopkiewicz. Drugie wystąpienie należało do Joanny Chwieduk - sprawozdanie finansowe i na deser komisja rewizyjna przedstawiła swoje sprawozdanie a referowała je Jadzia Burzyńska. Dyskusja nad sprawozdaniami nie trwała zbyt długo, więc zebranie przyjęło sprawozdania i udzieliło absolutorium Zarządowi OSP. Następnie przedstawiony został plan działalności i budżetu na 2007 rok, które to plany przedstawili: Mariusz Ciesielski i Joanna Chwieduk. Komendant Mikietyński poinformował zebranych, iż obecnie gmina będzie ogłaszać przetarg na rozbudowę remizy i w kwietniu budowa będzie mogła się rozpocząć jeśli znajdzie się wykonawca. Głos zabrał także Prezes Kacprzak, który ładnie podsumował działalność. Prezes z Łubowa powiedział o współpracy między jednostkami. Naczelnik przedstawił propozycje uchwał, które zostały zaakceptowane i przyjęte przez zebranie podobnie jak i plany. Wobec braku następnych punktów przewodniczący zamknął zebranie i rozpoczęła się część nieoficjalna.